Schvalováním genocidy se Staník staví na stranu nacistů, přeživší mají právo na ochranu, píše soud

Jaroslav Staník veřejně schvaloval zločiny nacistického režimu včetně plánovitého masového vyhlazování lidí. Tak ve zkratce rozhodl odvolací pražský soud ohledně výroků bývalého tajemníka SPD o Židech a homosexuálech, které pronesl ve sněmovní restauraci. Soud v říjnu potvrdil roční podmíněný trest a pokutu 70 tisíc korun. Server iROZHLAS.cz nyní získal písemné vyhotovení rozsudku.

dokument Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý tajemník SPD Jaroslav Staník u soudu v červenci 2019

Bývalý tajemník SPD Jaroslav Staník u soudu v červenci 2019 | Zdroj: Profimedia

„Nelidské zločiny nacistického režimu včetně plánovitého masového vyhlazování lidí platí v celé Evropě jako všeobecně známé historické skutečnosti, a až na zanedbatelnou menšinu, nejsou nikým vážně zpochybňovány,“ napsal předseda senátu Petr Hovorka v rozhodnutí odvolacího soudu, který server iROZHLAS.cz získal s pomocí zákona o svobodném přístupu k informacím.

Soud potvrdil podmíněný trest pro bývalého tajemníka SPD Staníka za nenávistné výroky

Číst článek

„Schvalování je veřejné vyjádření souhlasu s těmito zločiny. Pachatel tak dává najevo svůj souhlas se spáchaným činem a tím se staví na stranu pachatele. Výrok obžalovaného ve smyslu ‚bu**ranti, Židi a Cigoši všichni do plynu‘ je bez pochybností veřejné vyjádření souhlasu,“ pokračoval pražský soudce. Přeživší Židé i jejich potomci mají podle Hovorky právo na ochranu své důstojnosti i památky svých předků.

K incidentu, kvůli kterému byl Staník odsouzen k ročnímu vězení s dvouletou podmínkou, došlo před dvěma lety. Staník tehdy v jedné ze sněmovních restaurací pronesl, že „bu**ranti a lesby jsou nemoc, měli by se střílet hned po narození“ a také výrok ve smyslu „bu**ranti, Židi a Cigoši všichni do plynu“.

Letos v dubnu Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že Staník svými výroky porušil zákon. Podle soudu bývalý tajemník SPD veřejně schvaloval nacistickou genocidu. Jeho slova přitom označil za vysoce společensky škodlivá. A to nejen kvůli obsahu, ale i tomu, že padla na půdě sněmovny. Verdikt před měsícem potvrdil i Městský soud v Praze.

Politické spiknutí

Staník jakékoli trestné jednání od začátku odmítal. Bránil se tím, že ve sněmovní restauraci zapíjel volební úspěch své strany. Ve svém odvolání argumentoval například tím, že přítomní politici se chtěli pomstít úspěšnějším stranám a současně se zviditelnit u voličů. To soud ale striktně odmítl.

„Byť se obžalovaný snaží vyvolat dojem politického spiknutí zaměřeného proti němu a jeho straně, skutečnost je daleko prostší. Obžalovaný v restauračním zařízení sněmovny požil alkoholické nápoje a poté zurážel přítomné ženy Marksovou a Richterovou zřejmě pro jejich sociálně a menšinově zaměřenou politickou práci,“ píše se dále v rozsudku.

Hanlivé výroky z úst bývalého tajemníka SPD potvrdili u soudu někdejší poslanci Marek Černoch a Martin Lank (oba Úsvit). Mluvila o nich i někdejší ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD) a její bývalá tajemnice Marie Richterová.

Přečtěte si celý rozsudek pražského městského soudu:

Jaroslav Staník se tak podle soudu dopustil se trestných činů podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod a popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidy. Verdikt je pravomocný.

Staník byl tajemníkem SPD a asistentem poslance SPD Jaroslava Holíka. V asistentské funkci skončil na přelomu loňského listopadu a prosince, protože byl podle Holíka příliš vytížen jako tajemník. Předseda SPD Tomio Okamura následně uvedl, že Staník už není členem ani tajemníkem hnutí.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme