‚Kompro‘ na kardiochirurga Pirka v kauze IKEM bylo falešné, zjistila policie
Kompromitující materiály proti lékařům Janu Pirkovi a Ivanu Netukovi v kauze IKEM byly falešné. Zjistila to podle serveru Seznam Zprávy policie. Kriminalisté v případu stíhají tři lidi. Exředitele IKEM Michala Stiborka podezřívají z vydírání, obvinění čelí také bývalý náměstek této nemocnice Jiří Malý a šéf oddělení IT v IKEM Petr Raška.
Zfalšované listiny, podle kterých měli mít oba kardiochirurgové skrytý podíl v podezřelé firmě obchodující s IKEM, našli kriminalisté podle serveru Seznam Zprávy v počítači Petra Rašky. Nechyběly ani nepravé podpisy.
„Ing. Raška měl ve svém notebooku uloženy digitální kopie listin, které oba postižení (Jan Pirk a Ivan Netuka) v minulosti podepsali, a tyto za využití příslušného softwaru vložil do formulářů,“ stojí v policejním usnesení, ze kterého server cituje.
Spor špičkových lékařů ‚bez rukavic‘, petice i vydírání. Půlrok, který otřásl elitní nemocnicí IKEM
Číst článek
Dokumenty se měly objevit poté, co Pirk a Netuka kritizovali tehdejšího ředitele IKEM Michala Stiborka. A dokazovat, že jsou napojení na Kardio Port, firmu bez historie, která v minulosti podivně získala v IKEM téměř dvoumiliardovou zakázku, popisuje server.
„Což zároveň Ing. Stiborek okomentoval slovy, že pokud svého jednání prof. Pirk okamžitě nezanechá, tak do 14 dnů prof. Malý vše ukáže médiím, a že prof. Pirka sice nezavřou, neboť je to ,promlčený’, ale že jej společensky zničí,“ stojí podle Seznam Zpráv v policejním usnesení.
Na dotazy serveru ohledně kompromitujících materiálů nikdo z obviněných neodpověděl. Jakoukoli vinu v případu ale už všichni tři dříve odmítli. Dva lidé čelí obvinění z vydírání, třetí je stíhán kvůli neoprávněnému přístupu k počítačovému systému a porušení tajemství listin.
Kriminalisté zasahovali v IKEM loni v srpnu. Generální inspekce bezpečnostních sborů, která vyšetřuje trestné činy policistů a dalších příslušníků bezpečnostních složek, se poté zabývala podezřením z nátlaku a vydírání. Podle Seznam Zpráv měla inspekce původně podezření, že se na vyhrožování podíleli policisté. Na kontakty s nimi se podle serveru odkazovali někteří z obviněných. Národní centrála proti organizovanému zločinu zase řešila možnou manipulaci se zakázkami a korupci.