Spor Hamáčka s armádou o převoz záchranářů do Libanonu. ‚Máme létající muzeum,‘ napsal ministr
- Tým českých hasičů odletěl ve středu do Libanonu letadlem Smartwings pomáhat s pomocí po masivním úterním výbuchu.
- Proč ministerstvo vnitra využilo služby soukromé letecké společnosti? Do armádního airbusu by se podle ministra Jana Hamáčka (ČSSD) vybavení záchranářů nevešlo a cesta letouny CASA by trvala výrazně delší dobu.
- To ovšem na twitteru rozporovala přímo pod příspěvkem Hamáčka armáda. Její mluvčí Jan Pejšek navíc pro server iROZHLAS.cz uvedl, že oficiální žádost ze strany vnitra vůbec neproběhla.
Cena za dopravu byla podle Hamáčka 1,5 milionu korun a je pravděpodobné, že až tři čtvrtiny nákladů Česku zpětně proplatí Evropská unie. Tým hasičů USAR odletěl do Bejrútu letadlem Boeing 737-800 společnosti Smartwings. Vnitro tak upřednostnilo soukromou společnost před letadly Armády České republiky.
Využití armádního letoun Airbus 319 by podle Hamáčka nedávalo smysl, protože by se do něj nevešel náklad. „Mohli jsme teoreticky žádat 2× CASA, která ale do Libanonu letí 5 hodin,“ napsal na twitter.
Hamáček na svém twitteru poté ve čtvrtek poukázal na to, že místo armádního dopravního letectva má Česko létající technické muzeum.
Přidal zároveň příběh, ve kterém popsal, že když si objednali naposledy tato letadla jako humanitární pomoc do Severní Makedonie, obě se rozbila a náklad přiletěl o 24 hodin později.
Když ho ostatní diskutující upozornili, zda je vhodný tento způsob komunikace, odepsal: „Já si nezačal.“
„Pokud někdo chce poskytnout letecký speciál, tak to má své procedury včetně toho, že musí být zaslán oficiální písemný požadavek, ve kterém musí být specifikováno, kam má speciál letět a množství osob a nákladů, co by v něm mělo být. Nic takového jsme neobdrželi. Ministerstvo obrany nikdy neobdrželo oficiální požadavek na poskytnutí leteckého speciálu,“ uvedl mluvčí Armády České republiky Jan Pejšek pro server iROZHLAS.cz.
Dodal, že pokud by požadavek obdrželi, tak by byli schopni v řádu hodin letecký speciál na cestu vypravit. „Požadavek nepřišel, proto naše letadlo nikam neletělo,“ říká ředitel odboru komunikace ministerstva obrany.
Abych tu dnešní debatu ukončil, budeme velmi rádi, když @Armáda ČR zajistí přepravu USAR týmu @Hasičský záchranný sbor ČR po skončení jeho nasazení zpět do ČR. Předem děkujeme. 14:59 – 06. 08. 2020
Ke sporu se vyjádřil i Hasičský záchranný sbor, který měl požádat armádu o letounystandardní cestou již ve středu o půl jedné ráno.
I to ale ministerstvo obrany rozporovalo. Trvalo si na tom, že žádná oficiální žádost nepřišla. „Komunikace proběhla na pracovní úrovni. Telefonická konzultace ze strany hasičského záchranného sboru směrem na generální štáb měla pokračovat dále oficiálním požadavkem, ale k tomu už nedošlo,“ řekl Pejšek.
Zásah týmu
Plán nasazení českého týmu je prozatím na pět dnů, řekl šéf pražských hasičů Luděk Pudil.
„Samozřejmě může dojít jak ke zkrácení působení týmu, tak k prodloužení. Základní varianta je na pět dnů, protože po této době už je strašně malý předpoklad, že by v troskách budov mohli být ještě nalezeni živí lidé,“ dodal.
Vedle pěti psů bude tým k hledání přeživších používat také technické prostředky, jako jsou echolokátory a kamery. Podle informací hasičského sboru je tým složen z pražských hasičů, pěti kynologů z Pardubického, Libereckého a Ústeckého kraje a lékaře z Brna.
Vybavení, které si tým veze, váží 4,5 tuny a zahrnuje vedle lezecké výstroje také motorové pily, rozbrušovačky na kovy, zdivo a beton, vrtačky, sbíječky, hydraulické stojky, hydraulické nářadí na vyprošťování zraněných z dopravních prostředků a přístroje na vyhledávání zavalených osob.
Situace v Bejrútu je zmatečná. Hledáme místo, kde bude náš tým zachraňovat, říká mluvčí hasičů
Číst článek
Osm a půl hodiny
Česká velvyslankyně v Libanonu Michaela Froňková ve středu v České televizi řekla, že libanonští představitelé uvítali českou pomoc i její rychlost. „Čím rychleji pomůžeme, tím ta pomoc bude efektivnější,“ řekla Froňková.
Podle Hamáčka Praha pomoc nabídla v úterý večer, Libanon zájem potvrdil ve středu časně ráno a záchranáře se podařilo vyslat osm a půl hodiny po potvrzení z libanonské strany.
Exploze v bejrútském přístavu, která v úterý poničila několik čtvrtí, si vyžádala podle libanonského ministra zdravotnictví 135 mrtvých a 5000 zraněných. Tlaková vlna způsobila rozsáhlé škody až pět kilometrů od místa výbuchu a podle bejrútského guvernéra ztratilo domov až 300 000 lidí. Jako o příčině výbuchu se spekuluje o špatném uskladnění nebezpečného materiálu.