Policie na hranicích se Slovenskem použila varovné výstřely k zastavení převaděče. Měl v autě 15 migrantů
Značka se stopkou a kontejner suplující služebnu zabírají část silnice v Hodoníně na hraničním přechodu se Slovenskem. Od čtvrtka 29. září se tam stejně jako na další místa vrátily kontroly policistů a celníků. Stát tím reaguje na extrémní nárůst zadržených migrantů v posledních měsících. Meziročně se jejich počet zvýšil dvanáctkrát, letos se vyšplhal zhruba na 12 tisíc. Opatření prozatím platí na 10 dní.
Na silnici mezi Slovenskem a jihomoravským Hodonínem stojí celník. V ruce drží červené světlo a naviguje s ním řidiče v kamionu. Než bude moct vjet na české území, musí absolvovat kontrolu.
Celníkům a policistům musí řidiči ukázat celý zavazadlový prostor. „Nemám s tím problém. Rád to ukážu, ale divím se, že to je tak pozdě. Jen nám tady zkontrolují náklad. A jestli se chvilku zdržím, tak prostě přijedu o půl hodiny později,“ popisuje pro Český rozhlas Brno řidič kamionu Josef Valenta.
Šéf cizinecké policie: Přes noc jsme zadrželi víc než 120 migrantů, evidujeme sedm převaděčů
Číst článek
„Prohlídka celého auta a kontrola všech dokladů trvá maximálně pět minut. A takto to vypadá na 27 místech podél česko-slovenské hranice,“ vysvětluje policejní prezident Martin Vondrášek. „Kdokoliv bude překračovat státní hranici ze Slovenska k nám, tak musí využít těch 27 míst. V opačném případě se vystavuje postihu za přestupek s pokutou až 50 000 korun.“
Podle jihomoravského policejního ředitele Leoše Tržila budou hlídky kontrolovat i místa mimo vyznačené hraniční přechody: „Co se týká zajištění dohledu nad zelenou hranici, samozřejmě jsou tam mobilní hlídky. Jsou vytipovaná místa, které by mohly být typické pro přecházení. Bude využívaná i další technika, ať už je to termovize, nebo letecká služba, přímo vrtulník v návaznosti na preventivní kontroly anebo i drony.“
Policie letos na Moravě zadržela desetkrát více ilegálních migrantů. Zůstává po nich nepořádek
Číst článek
„Prozatím budou celníci a policisté zastavovat auta na československých hranicích do osmého října. Pak vláda zváží další postup,“ říká ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).
„Tento čas samozřejmě využijeme k jednání. Už zkraje příštího týdne se opět sejdu se svým slovenským protějškem. Chceme jednat i s maďarskou stranou. Rozhodně budou pokračovat jednání s Německem. Chceme apelovat na Evropskou komisi, aby vedla vyjednávání i za třetími státy mimo EU, abychom se pokusili minimalizovat tu příčinu, to znamená ty výrazně stoupající migrační proudy vstupující do Evropy,“ dodává Rakušan.
Rakušan dále ve čtvrtek ráno v debatě s obyvateli Žítkové na Uherskohradišťsku uvedl, že žádné omezení českých občanů v pohybu směrem k hranici není. Opatření podle něj nejsou zaváděna vůči českým ani slovenským občanům.
Došlo i na výstřely
Od půlnoci, kdy začaly kontroly, už museli policisté několikrát zasahovat. „K tomuto času evidujeme přes 120 zadržených tranzitních nelegálních migrantů,“ komentuje situaci v rozhovoru pro Radiožurnál ředitel cizinecké policie Milan Majer. Společně s migranty policie zadržela i devět převaděčů.
U hraničního přechodu Brumov-Bylnice na Zlínsku museli ráno policisté použít varovné výstřely, aby zastavili převaděče převážejícího 15 migrantů. V návaznosti na Česko od čtvrtka zahájilo kontroly na hranicích se Slovenskem také Rakousko. Servisní organizace slovenské autodopravy hlásily dopoledne zdržení do 20 minut na některých hraničních přechodech s Českem a Rakouskem.
Mezi migranty v současné době podle ředitele cizinecké policie Milana Majera převažují Syřané, kteří se většinou dlouhodobě zdržovali v Turecku a nyní míří většinou do Německa.
Občané Sýrie jsou z důvodu situace v Sýrii takzvaně nevyhostitelní. „Je jim vydáván příkaz k opuštění České republiky s dobou 30 dnů a jsou poučováni o tom, že pakliže chtějí zůstat na území České republiky, tak mají možnost přes vízum za účelem strpění,“ sdělil Majer Radiožurnálu.
Opatření není levné, 10 dnů stačit nebude, říká Rakušan k obnovení kontrol na slovenských hranicích
Číst článek
Doplnil, že s převaděči se koná trestní řízení a hrozí jim sazba odnětí svobody až do pěti let.
Kolony na hranicích v Jihomoravském kraji by se podle mluvčího policistů Petra Valy tvořit neměly: „Nekontroluje se každé auto, ale vybíráme si. Vytipováváme si závadová, zájmová vozidla, ve kterých by mohl někdo někoho převážet.“
V úterý policie uvedla, že od začátku letošního roku zajistili policisté na území republiky téměř 12 000 migrantů. To výrazně překračuje čísla z roku 2015, kdy v Evropě vrcholila migrační krize. Současně zadržela 125 převáděčů, zatímco v minulých letech šlo řádově o jednotky či nižší desítky případů ročně.