Relaxační centrum a atrakce za 130 milionů. Hotel Thermal vybral partnera, který bude provozovat bazén

Karlovarský státní hotel Thermal uzavře smlouvu se strategickým partnerem o rekonstrukci bazénového centra. Uvedla to ve středu na svém twitterovém účtu ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Bazén opraví stát a provozovat ho bude společnost Saunia, s. r. o.

Karlovy Vary/Praha (Aktualizováno: 9:34 10. 7. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vypuštěný bazén hotelu Thermal a jeho chátrající areál

Vypuštěný bazén hotelu Thermal a jeho chátrající areál | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

„Cílem je vybudovat špičkové relaxační centrum, které bude nabízet širokou škálu wellness služeb na nejvyšší úrovni,“ uvedla Schillerová. Bazén je od roku 2015 kvůli havarijní stavu uzavřený.

Stát, kterému lázeňský hotel Thermal patří, nabídl bazén už v roce 2015 k prodeji, nabídku ale později stáhl. Před rokem hotel vyvěsil nabídku na pronájem bazénového centra a v posledních měsících vyjednával se dvěma zájemci. Vybraný nájemce bude zároveň partnerem při rekonstrukci bazénového centra a bude se také podílet na samotné přípravě projektové dokumentace.

‚Destrukce a utajovaný projekt.‘ Vnoučata autorky Thermalu poslala Schillerové otevřený dopis

Číst článek

„Ministerstvo financí počítá s využitím vřídelní vody ve venkovním bazénu, což představuje v českých poměrech zcela výjimečnou nabídku relaxace s unikátním výhledem na město Karlovy Vary,“ uvedla ministryně financí. Zároveň by podle ní měl být obnoven provoz přilehlé kavárny.

Vodní atrakce

Venkovní bazén bude doplněn o další vodní atrakce poskytující vyžití pro širokou veřejnost. Celková kapacita saunového a bazénového komplexu v jednom okamžiku bude 700 lidí a nabídne práci více než 50 zaměstnancům.

Projekční práce budou zahájeny v nejbližších dnech. Stavební firma pověřená rekonstrukcí bazénového a saunového komplexu vzejde z veřejného výběrového řízení. Předpokládaná investice na rekonstrukci bazénu včetně přilehlého prostoru počítá s náklady 120 až 130 milionů korun.

Společnost Saunia provozuje v České republice sedm saunových komplexů a dalších sedm je ve výstavbě. Strategií společnosti Saunia je stát se největším provozovatelem bazénových a saunových světů v regionu střední Evropy.

Vybudování bazénového a saunového komplexu ve SPA Hotelu Thermal je součástí celkové rekonstrukce hotelu Thermal. Začít by měla ještě letos. V první etapě se začnou rekonstruovat vnitřní rozvody inženýrských sítí.

Rekonstrukce hotelu

Loni v květnu ministryně financí Alena Schillerová, jejíž resort budovu spravuje, v rozhovoru pro iROZHLAS.cz uvedla, že stát plánuje opravu celého hotelu za 580 milionů.

„Počítáme rovněž s rekonstrukcí bazénu hotelu a jeho přeměnou na spa&wellness centrum pro širokou veřejnost,“ uvedla tehdy.

S dosavadními kroky okolo oprav karlovarské dominanty však nesouhlasí Marie a Jan Kordovští – vnoučata architektky Věry Machoninové, která stavbu navrhovala společně s manželem Vladimírem. Ministryni i představenstvu Thermalu proto například zaslali otevřený dopis. Oprava komplexu podle nich probíhá bez pečlivého dohledu a ucelené koncepce.

Stát pronajme bazén hotelu Thermal, rekonstrukce by měla začít na přelomu roku

Číst článek

„Po naší poslední návštěvě karlovarského filmového festivalu jsme byli svědky takového rozsahu destrukce obou budov Thermalu, že si ji dovolíme označit za systematickou,“ vzkázali Schillerové.

Spory o práva

Rekonstrukce lázeňského hotelu byla v minulosti několikrát odložena. Původně měla začít hned po skončení festivalu už v roce 2017. Ministerstvo odklad odůvodnilo zákonem o veřejných zakázkách a předpokládalo, že se s opravami začne na začátku roku 2018.

Celkové náklady na rekonstrukci hotelu bez bazénu se tehdy odhadovaly na 400 až 450 milionů korun. Později ministryně financí Schillerová uvedla částku 580 milionů korun, ve které jsou zahrnuty i náklady na rekonstrukci a revitalizaci bazénového komplexu.

Sama Věra Machoninová se po dlouholetých sporech o svá autorská práva stáhla do ústraní a přestala komunikovat s médii. Kontakt s veřejností nyní zprostředkovávají právě její vnoučata. Společně s dalšími příznivci architektury svých prarodičů založili iniciativu Respekt Madam, organizují vzdělávací akce a upozorňují na zacházení s díly Machoninových.

V roce 2006 dostala Věra Machoninová cenu Grand Prix Obce architektů, v roce 2014 byla oceněna Poctou České komory architektů a loni obdržela cenu Ministerstva kultury České republiky za přínos v oblasti architektury.

dbr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme