Češi častěji hrají hazardní hry online a patologických hráčů přibývá. Chybí dostupná pomoc i léčba
Je to muž, je mu 35 let a měsíčně prohraje 50 tisíc korun. Tak vypadá typický patologický hráč hazardních her. Podle údajů Národního protidrogového koordinátora je gamblerů v Česku asi 100 tisíc. A toto číslo ani přes razantní snižování počtu heren a hazardních přístrojů neklesá.
„Trvalo to asi 14 let. Úplné dno nastalo asi před třemi lety, člověk úplně vysílený, vystresovaný, bez peněz,“ popisuje Martin, který byl patologickým hráčem, nyní se úspěšně léčí a přes tři roky nehraje.
Podle Národního protidrogového koordinátora pro patologické hráče hazardních her v Česku chybí dostupná pomoc a léčba. Reportáž k tématu natáčel Tomáš Jelen
„Nemám přesně spočítané, kolik jsem prohrál, bylo to ale určitě přes půl milionu. Na kurzovém sázení a hlavně na pobočce. Začalo to hloupou dvacetikorunou denně a pak to pokračovalo už v tisíckovkách denně,“ dodává.
Martin měl štěstí. Dostal se do léčebného centra pro patologické hráče. Odborná pomoc je ale dostupná jen zlomku všech gamblerů. „Jsou to jednotky tisíc lidí. My v tuhle chvíli máme devět klíčových zařízení v republice, chceme jich mít 14,“ plánuje Jindřich Vobořil, národní protidrogový koordinátor.
'Problém jsou peníze'
„V každém kraji by měly být dva až tři úvazky lidí, kteří by měli mít možnost pracovat s gamblery,“ vysvětluje.
Za hazardem jenom s občanským průkazem. Provozovatelé heren budou kontrolovat totožnost
Číst článek
Problémem jsou peníze. Vobořilův návrh, aby na prevenci a léčbu putovala pevně daná část vybraných daní z hazardu, ministerstvo financí odmítá. „Je to nesystémové, bráníme se tomu nejen u této problematiky, my si myslíme, že to je problematika sestavování rozpočtu,“ vysvětluje ministryně financí v demisi Alena Schillerová za hnutí ANO.
Počet heren a povolených hazardních přístrojů v posledních letech klesá. Naopak ale roste celkové množství vsazených i prohraných peněz. Stále víc provozovatelů se totiž přesouvá na internet.
„Válcové hry nebo ruleta. To, co dříve mohlo být legálně jenom v kamenných provozovnách, tak najednou může být v online prostředí,“ vysvětluje mluvčí Unie herního průmyslu Andrej Čírtek a dodává:
„V online prostředí nepotřebujete žádného krupiéra, neomezují vás žádné vyhlášky obcí, nepřijde tam žádná kontrola celní správy, která by vyháněla návštěvníky v kamenné provozovně.“
Online hry a sázky
Podíl sázek, které Češi vloží do hazardních her přes internet, vloni přesáhl 35 procent a každoročně roste. Vyplývá to z průzkumu Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti.
„Zatím se zdá, že zvyšující se nabídka online hraní vede k tomu, že máme více problémových hráčů, jejichž primární problémovou hrou jsou online hry, například kurzové sázky online. Charakteristiky her - například live sázky - jsou podobné charakteristikám automatů,“ vysvětluje vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti Viktor Mravčík.
I díky otevření internetového trhu a zvýšení odvodů vloni stát vybral na daních z hazardu rekordních 12 miliard korun.