Grémium ODS požaduje odchod Béma ze sněmovny, podpořilo Nečase
Grémium ODS podpořilo stanovisko předsedy strany Petra Nečase ke kauze kolem Pavla Béma včetně toho, aby bývalý pražský primátor složil poslanecký mandát. Bém už v pondělí večer požádal ODS v Praze-Bubenči o pozastavení členství ve straně.
Bém, který je v současné době v zahraničí, v tiskovém prohlášení v pondělí večer uvedl, že za půl roku bude kauza s odposlechy jeho telefonátů s lobbistou Romanem Janouškem vyšetřena a Bémovo jméno očištěno. O rezignaci na poslanecký mandát se v tiskovém prohlášení nezmínil.
Podle místopředsedkyně ODS Miroslavy Němcové to nicméně znamená, že Bém už není členem poslaneckého klubu strany. K odchodu ze sněmovny ho ale nikdo přinutit nemůže.
Vývoj kauzy Pavla Béma jsme ve Stalo se dnes rozebrali s politologem Ladislavem Mrklasem, prorektorem vysoké školy CEVRO
„Výzva pana předsedy, který včera večer vyzval Pavla Béma, aby se vzdal mandátu, trvá. Pavel Bém pozastavuje své členství v ODS. To, zda se vzdá, nebo nevzdá mandátu, není v našich rukou. Vyzván je, víc v tom neumíme udělat,“ vysvětlila Němcová.
Premiér Petr Nečas v pondělí vyzval Pavla Béma, aby zcela ukončil své členství v ODS a složil poslanecký mandát. „Situaci kolem zveřejněných odposlechů Pavla Béma a Romana Janouška považuji za velmi závažnou a musí být řešena urychleně. Nelze obsah zveřejněných nahrávek přehlížet,“ uvedl Nečas.
S Pavlem Bémem chce o celé záležitosti mluvit ještě šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Schůzka bude nejspíš koncem týdne, kdy se Bém vrací z pracovní cesty zpátky do České republiky.
Stanjura ale také přiznal, že strana nemá páky, jak Pavla Béma zbavit poslaneckého mandátu. „V případě, že se pan kolega Bém rozhodne, že si poslanecký mandát nechá, tak si ho prostě nechá. My s ním můžeme pouze jednat a to je všechno. On to možná zváží sám,“ řekl.
Rezignace Béma by přispěla k obrazu očišťující se ODS
Politolog Ladislav Mrklas, prorektor vysoké školy CEVRO, ve Stalo se dnes upozornil, že rezignace Pavla Béma, ať už více či méně dobrovolná, by přispěla k obrazu obrozující se a očišťující se ODS.
„Bude hodně záležet na tom, nakolik bude Pavel Bém odolný vůči různým tlakům. Existuje celá řada možností, jak na něj vyvinou tlak, nicméně faktem je, že pokud se poslanec postaví nějak velmi výrazně proti, neexistuje žádná páka, jak ho poslaneckého mandátu zbavit,“ uvedl.
Podle Mrklase je postoj Pavla Béma, který hovoří o tom, že se jedná o mediální nedorozumění nebo spiknutí, logický. „Chce získat čas a zachránit svoji existenci v politice. Stále ještě není ani v polovině poslaneckého mandátu,“ vysvětlil.
K rezignaci z funkcí na magistrátu už Béma vyzvali také pražští radní, kteří ho zároveň odvolali z protidrogové komise.
Pavel Bém
Do ODS vstoupil v roce 1998. Ve stejném roce se stal starostou Prahy 6. Od roku 2002 do 2010 byl primátorem hlavního města Prahy. Zároveň v letech 2004 až 2008 zastával pozici místopředsedy ODS.
Ke kauze se vyjádřil i prezident Václav Klaus. Řekl, že odposlechy ničí demokracii a vše ostatní je druhotné.
Odposlechy telefonátů z roku 2007 tehdejšího pražského primátora za ODS Pavla Béma s kontroverzním podnikatelem a lobbistou Romanem Janouškem získala bezpečnostní agentura ABL v roce 2009. ABL v té době vedl nynější šéf poslanců Věcí veřejných Vít Bárta.
Jméno podnikatele Romana Janouška se v souvislosti s aktivitami pražského magistrátu objevovalo dlouhá léta. Většinou v souvislosti s více či méně nejasnými náznaky týkajícími se jeho vlivu na rozhodování pražských úředníků.
Nově zveřejněné dokumenty údajně prokazují Janouškův vliv na rozhodování o prodeji městského majetku, územním plánu nebo obsazování postů v akciových společnostech.