Gerloch ústavním soudcem nebude. Senátoři jeho kandidaturu v tajných volbách neschválili

Prorektor Univerzity Karlovy Aleš Gerloch nebude ústavním soudcem. Senátoři ve středu jeho kandidaturu v tajných volbách neschválili. Gerloch obdržel pouze 19 z 64 odevzdaných hlasů, oznámil předseda senátní volební komise Jaroslav Větrovský (za ANO).

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 16:55 20. 3. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aleš Gerloch, právník a profesor na Právnické fakultě Univerzity Karlovy

Aleš Gerloch, právník a profesor na Právnické fakultě Univerzity Karlovy | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Podpora vládních frakcí ANO a ČSSD Gerlochovi nestačila. Důvodem odmítnutí byly zřejmě pochybnosti senátorů o Gerlochově morální integritě, které vyjádřili hlavně zástupci lidovců, STAN, TOP 09 a uskupení Senátor 21.

Gerlocha nominoval prezident Miloš Zeman, který rozhodnutí horní komory parlamentu zatím nekomentoval. Zřejmě tak učiní ve čtvrtek na tiskové konferenci po skončení návštěvy Karlovarského kraje.

Výbory se neshodly o podpoře Gerlocha na ústavního soudce. Senát rozhodne příští týden

Číst článek

Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček na svém osobním twitterovém účtu komentoval rozhodnutí senátorů slovy o novodobých bolševicích. Napsal mimo jiné, že 30 let po pádu komunismu o podpoře opět nerozhoduje „nezpochybnitelná odbornost, ale kádrový profil a ideologická hlediska. Bolševici jsou zpět“.

Zeman po neúspěchu Gerlocha nyní bude muset navrhnout Senátu nového kandidáta na ústavního soudce, jichž zůstává jen 14. Nový ústavní soudce má nahradit Jana Musila, který koncem ledna Ústavní soud opustil ze zdravotních důvodů.

Mynářovy schůzky

Ve středu jako první vystoupil před senátory v debatě o Aleši Gerlochovi hradní kancléř Vratislav Mynář. Prezidentův návrh na plénu zdůvodňoval jen krátce. Vyzdvihl hlavně Gerlochovu odbornost.

„U navrženého kandidáta se snoubí osobní předpoklady a využití jak teoretických znalostí, tak rozsáhlé zkušenosti z aplikační praxe. Jeho návrh je velkým přínosem pro obohacení spektra sboru soudců Ústavního soudu, kde je právě různobarevnost velmi důležitá pro to, aby tahle instituce správně rozhodovala,“ řekl.

Předseda hnutí Senátor 21 Václav Láska poznamenal, že Gerlocha obhajuje prezidentův kancléř, který pokládá za přijatelné scházet se se soudci a říkat jim, jak by měli rozhodovat. Naznačil, že volbou Gerlocha by senátoři možná rozhodli i o budoucím předsedovi Ústavního soudu, jehož jmenování je jen v pravomoci hlavy státu.

Ústavní soudce Musil předal prezidentovi svou rezignaci. Souhlasí s tím, aby ho nahradil Gerloch

Číst článek

Mynář namítl, že jeho schůzky se soudci jejich rozhodování neovlivnily. Uvedl také, že Pavel Rychetský má zůstat v čele Ústavního soudu až do června 2023, zatímco Zemanův prezidentský mandát skončí o tři měsíce dříve. Rychetský nicméně dříve naznačil, že Ústavní soud by mohl opustit dříve.

Nesouhlas s Gerlochem

Kritici Gerlochovi také vytýkali, že podle nich vystupuje spíš jako advokát a obhájce kroků prezidenta Miloše Zemana. Zdeněk Papoušek (KDU-ČSL) poukázal na Gerlochův vstup do předlistopadové komunistické strany v období normalizace. Marek Hilšer z klubu Starostů upozornil na to, že Gerloch ve svém životopise neuvedl práce před rokem 1995 a to, že působil na vysokých školách, které produkovaly „turbostudenty z řad politiků a policistů“.

Gerloch se hájil tím, že do skandálů těchto škol nebyl zapleten a že v životopise uvedl podle zvyklostí jen své publikace za uplynulých deset let.

Gerloch Zemanovu nabídku na ústavního soudce neodmítne. ‚K návrhu se kloním kladně,‘ říká

Číst článek

Gerlochova kariéra

Prezident Zeman k námitkám uvedl, že jsou ubohé, že on sám ctí Gerlochovu odbornost a považuje ho za uznávanou právní autoritu. Sám Gerloch už dřív odmítl, že by měl s prezidentem na všechno shodný názor.

Třiašedesátiletý ústavní právník Gerloch je prorektorem Karlovy univerzity pro akademické kvalifikace. V letech 2006 až 2014 byl děkanem právnické fakulty, nyní tam vede katedry teorie práva a ústavního práva. Je místopředsedou Legislativní rady vlády České republiky. Loni neúspěšně kandidoval do Senátu jako nezávislý v Praze 12.

dbr, jac, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme