Farmáři mohou porážet skot pro svou potřebu doma. Ušetří

Farmáři začali porážet hovězí dobytek doma. Doposud museli vozit skot na jatka, od 1. ledna si mohou mladé hovězí kusy porazit sami, a to s podmínkou, že všechno maso spotřebují a nic neprodají.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jalovice

Jalovice | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

Některá zvířata přitom váží i přes 400 kilogramů. Příslušnou novelu veterinárního zákona prosadil bývalý ministr zemědělství a o povolení hned zkraje roku požádaly podle informací Radiožurnálu desítky chovatelů.

Farmou nedaleko Klatov se prohání ostrý vítr a chvíli trvá, než dva chlapi vyberou tu správnou jalovici, která není určená na chov.

Zaženou zvíře do klece, vysoký muž v kšiltovce bere její hlavu do dlaní a něco říká. Pak se ozve rána, zvíře padne a dlouhán s nožem se pustí do práce.

„Nesmí se u toho bát, jináč to nemá cenu. Zvíře, to už vůbec ne, to se s ním musíte nejdřív pomazlit předtím,“ říká Zdeněk a dodává, že je třeba zvíře uklidnit a rozloučit se s ním.

Přehrát

00:00 / 00:00

Atmosféru domácí hovězí porážky zaznamenal Ĺubomír Smatana

Zdeněk pracuje u dobytka od mládí, občas sice vypomáhá jako hrobník, jinak ale poráží prasata. Jalovici skolil naposledy před třiceti lety na vojně, potom už to legálně nešlo.

Farmář Václav z usedlosti kousek od Klatov je s výsledkem spokojený: „Určitě bych neubíral váhu jatek. Myslím si, že jsou to profíci. Mně se líbí ten pocit, že si to můžeme skutečně udělat doma sami.“

Podstatně praktičtěji se na věc dívá chovatel Pavel z Rokycanska. Ten má jen půl hektaru půdy a dvě jalovice vyloženě pro vlastní potřebu. Jednu pověsil na hák už minulý týden.

Hovězí porážka | Foto: Ľubomír Smatana

„Dobře, že udělali tenhle zákon, protože akorát potom živíte další lidi: porážka, doprava – další 4 tisíce, to je drahý. Takže takhle aspoň vyšli vstříc, že se to drobet ještě tak nějak vyplatí,“ shrnuje Pavel.

Kvůli takzvané nemoci šílených krav mohou chovatelé porážet doma jen zdravá zvířata mladší dvou let. Veterináři u porážky nebývají, ale vydávají povolení a kontrolují, jak farmáři likvidují nebezpečné tkáně jako jsou mozek nebo mícha.

Kapr, králík nebo kráva? Pro osobní potřebu je to totéž

„Není žádný rozdíl mezi tím, jestli zabíjí doma kapra nebo králíka nebo zabíjí skot. Ano, je to určitě technicky náročnější. Podstatou je, aby zvíře bylo například jateční pistolí omráčeno a ihned vykrveno tak, aby bylo v bezvědomí a nebylo týráno,“ říká ředitel krajské veterinární správy v Plzni Richard Bílý.

Proti novele veterinární zákona se bouřili zástupci zpracovatelského průmyslu, kterým domácí porážky uberou práci. Podle nich to povede k prodeji masa načerno.

Majitel stohlavého stáda Václav nesouhlasí a říká, že porážet bude jen dvě jalovice: „To by bylo pro naši rodinu tak akorát. Máme dva dospělé syny, kteří u nás bydlí a sní to pomalu sami.“

Podvody hlídá Státní veterinární správa, která všechny porážky eviduje. Když zjistí, že někdo poráží podezřele často, může mu odebrat licenci, uložit pokutu nebo oznámit věc policii.

Ľubomír Smatana, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme