„Zvíře na sobě nese známky toho, že s ním bylo manipulováno nevhodně. To se dá odhalit i po kontrole, která přijde po nějaké době,“ popsal ředitel Českého svazu chovatelů masného skotu Kamil Malát.
Chovatelé nedostanou kompenzaci za ušlé ztráty v souvislosti s omezením obchodu kvůli výskytu katarální horečky ovcí, obdrží nicméně například peníze za náklady na dezinfekci nebo deratizaci.
„Péče o velká zvířata je časově náročná, je potřeba fyzický potenciál. Jde o práci spíše pro muže. S narůstající feminizací veterinární profese chodí na veterinu spíš ženy,“ popisuje Petra Šinová.
Realitních kanceláří ubude. Lidé, kteří nesmí do heren, se naučili obcházet antihazardní rejstřík. Hovězího na pultech možná bude méně. Více se dočtete ve výběru z médií, který připravil Radiožurnál.
Podle státního zástupce se měl dopustit přečinu týrání zvířat. Mimo jiné tím, že nezajistil skotu ve venkovním výběhu vyhovující podmínky pro život. Obžalovaný vinu popírá.
„Situace je kritická, klesají objednávky polského hovězího. Jatka omezují porážky, další snížily ceny zhruba o 7 procent v průběhu třech dní,“ říká předseda Polského sdružení producentů masného skotu.
Hovězí svíčková, produkty z mléka jako sýry nebo všemožné dezerty. To jsou pochoutky, bez kterých si mnozí neumí představit život. Jenže krávy produkují velké množství skleníkového plynu metanu.
V Radešínské Svratce na Žďársku dnes vyberou nejkrásnější krávu. Dojnice tak obklopí vizážisté, kteří je ostříhají, umyjí, navoní a některé možná i naflitrují. Chovatelé takto oslaví mezinárodní den strakatého skotu. Pořadatelé očekávají až 6000 návštěvníků.
České krávy vyprodukují o třetinu více mléka než před deseti lety. I to je důvod, proč chovatelé snižují jejich počet. Z jedné dojnice zemědělci získají v průměru sedm a půl tisíce litrů mléka za rok. Vedle výroby se podle ministerstva zemědělství zvyšuje také kvalita.
Chov mléčného skotu není pro jesenické farmáře výhodný byznys, řada z nich se přeorientovala na chov krav bez tržní produkce mléka. V regionu zůstaly jen tři podniky, stáda dojí v Bílém Potoce, Mikulovicích a v Jeseníku.
Jak to tak vypadá, tropické teploty ani po včerejších silných bouřkách neklesají. Úmorná vedra, která provází letošní červenec, ale netrápí jen lidi. Problémy mají i hospodářská zvířata. I pro ně jsou déle trvající vedra nepříjemná a hrozí jim stejně jako lidem přehřátí. Na Domažlicku ale mají velkokapacitní kravín, kde dobytek dokonce sprchují.
Britská vláda spouští nový program na vymýcení tuberkulózy skotu. Vážná choroba vedla jen v loňském roce k vybití 26 tisíců kusů dobytka. Kabinet na to půjde na to zdánlivou oklikou, v Anglii povolí odstřel až 100 tisíc chráněných jezevců. Právě ti jsou totiž ‘mezihostitelem‘ nebezpečné nemoci.
Do nejvyšších partií Jeseníků se vrací skot. Má pomoci k rozvoji a k záchraně řady mimořádně vzácných a ohrožených rostlin. Ochranáři přírody věří, že se na pastvách časem objeví třeba i zcela nové druhy. V národní přírodní rezervaci Praděd se krávy chovaly už mnohem dříve. A po letech budou ode dneška k vidění i na Švýcárně.
Farmáři začali porážet hovězí dobytek doma. Doposud museli vozit skot na jatka, od 1. ledna si mohou mladé hovězí kusy porazit sami, a to s podmínkou, že všechno maso spotřebují a nic neprodají.
Na některá indonéská jatka se ode dneška nesmí dovážet australský skot. K zákazu vývozu do Indonésie se Canberra rozhodla kvůli špatnému zacházení se zvířaty. Důkazy o týrání dobytka na indonéských jatkách přinesla média. Někteří australští politici dokonce navrhují zákaz vývoz skotu do celé Indonésie.
Policie vyšetřuje okolnosti tragické nehody na dálnici D1, při které v sobotu večer zemřeli dva lidé. Na 65. kilometru se u Lokte srazily kamion a tři osobní auta se skotem. Krávy, které utekly z družstva Agronova Loket, ale podle našich informací ohrožovaly řidiče na dálnici už od sobotního rána.