Fake news jako lež, nebo svoboda slova? V Liberci debatovali Neff, Fridrichová, Gregor a Špok

O fake news neboli falešných zprávách slýcháme v posledních letech stále častěji. Můžeme je ale označovat jako lži, nebo jen představují svobodu slova? A poznáme bezpečně takové informace? Odpovědi hledali hosté v debatě Českého rozhlasu Plus.

Video Liberec (Aktualizováno: 20:44 5. 9. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Debatovali novinářka Nora Fridrichová, publicista a spisovatel Ondřej Neff, politolog Miloš Gregor a psycholog Dalibor Špok. Diskusi moderoval Michael Rozsypal.

Během diskuse Českého rozhlasu Plus zazněly i tyto otázky: Ohrožují falešné zprávy demokracii? A je boj proti dezinformacím cenzurou?

V Česku probíhá informační válka, jsme testovací laboratoří Ruska, přiznává brigádní generál Řehka

Číst článek

Je důležité, aby si seriózní média držela své postavení a lidé jim věřili. Důvěra v média je poškozena kvůli aktivistické žurnalistice. Nestrannost je základ důvěry, u části naší žurnalistiky ji nevidím a v tom je ještě větší nebezpečí než fake news,“ myslí si Ondřej Neff. 

„Mantrou“ seriózních médií je podle novinářky Nory Fridrichové přesnost a nutnost prezentovat pravdu na základě fakt. 

Psycholog Dalibor Špok však tvrdí, že s fake news nelze vyhrát válku ověřováním informací a nestranností. „Největší síla informační války není ve fake news, ale v interpretaci,“ řekl na debatě. 

Debaty v krajských městech

Zájemci mohli přijít do Krajské vědecké knihovny v Liberci. Debatu bylo možné poslouchat v přímém přenosu na Českém rozhlasu Plus nebo sledovat video z facebooku.

A pokud byste si chtěli vyzkoušet, jaké to je šířit falešné zprávy, zahrajte si hru serveru iROZHLAS.cz.  Na výsledky celé této hry, do které se zapojilo přes 8500 lidí, se můžete podívat zde.

Jednou za dva až tři měsíce vyjíždí Český rozhlas Plus do jednoho z krajských měst a diskutuje o aktuálních a palčivých otázkách. Veřejnost má příležitost setkat se a vyměnit si názory s atraktivními hosty. Publikum se od začátku debaty stává její aktivní součástí, diváky po celou dobu zapojujeme do diskuse.

Český rozhlas Plus tak nabízí střet myšlenek a úhlů pohledu. Události a problémy dnešního světa a naší společnosti zasazuje do kontextu. Neklouže po povrchu, ale jde do hloubky a snaží se objevit nové obzory.

Michael Rozsypal, ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme