Exsenátor Novák je po 10 měsících v německé vazbě zpátky v Česku a na svobodě

Po deseti měsících za mřížemi je Alexandr Novák na svobodě. Bývalý senátor byl ve středu po deseti měsících, které strávil v německé vazbě, předán do rukou českých úřadů. Podle státního zástupce poskytl Alexandr Novák dostatečné záruky pro propuštění z vazby. Novák, který má německé občanství, v Česku čelí obvinění z manipulace při rozdělování evropských dotací.

Praha (Aktualizováno: 15:25 27. 10. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exsenátor Alexandr Novák (archivní snímek)

Exsenátor Alexandr Novák (archivní snímek) | Foto: Karel Pešek / MAFRA / Profimedia

"Obviněný dříve zatčený na území Spolkové republiky Německo byl předán do České republiky, a jelikož poskytl pro státního zástupce a soud dostatečné záruky, jak předpokládá trestní řád, byl propuštěn a jeho další vyšetřování bude pokračovat na svobodě," dodal bez dalších podrobností Tomáš Minx z pražského vrchního státního zastupitelství.

Kušnierz z kauzy ROP se bojí o život. Machinace řídil Ježek, Novák do nich nemluvil, vypověděl

Číst článek

Informaci potvrdila i jeho nadřízená, vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. „Nadále je stíháno 26 obviněných osob a tímto vyjádřením státní zástupce dal jasně najevo, že i poslední osoba, která byla zajištěna v cizině a probíhalo předávací řízení, je na území České republiky,“ řekla Radiožurnálu.

Bradáčová: Obavy z útěku trvají

Podle Bradáčové i nadále trvá jeden z vazebních důvodů, i přes to Novák do vazby nemusí. „Soud nadále shledal u obviněného důvody vazby útěkové. Ovšem v situaci, kdy poskytl záruky, se kterými souhlasil státní zástupce a považuje je za dostačující v současné době, byl propuštěn na svobodu. Další vyšetřování bude podstupovat na svobodě,“ upřesnila šéfka vrchních pražských žalobců.

Mluvčí vrchního zemského soudu ve Frankfurtu nad Mohanem Gundula Fehnsová-Böerová serveru iROZHLAS.cz potvrdila, že Novák české policii pomohl, protože souhlasil se zjednodušeným vydáním.

Obviněny jsou krajské politické špičky

Policie Nováka společně s Ježkem, ale i bývalou ústeckou hejtmanku Janu Vaňhovou nebo exstarostu Chebu Petra Navrátila stíhá kvůli manipulacím s evropskými dotacemi, jimiž údajně způsobili škodu 14 miliard korun. V případu hraje klíčovou roli bývalý ředitel dotačního úřadu Petr Kušnierz, jenž se rozhodl spolupracovat s policií. Vyšetřovatelům například popsal, Nováka oslovoval jako Kapitána a Ježka jako Pana Velkomožného. Stíhá je mimo jiné kvůli poškození finančních zájmů Evropské unie.

Policii ulehčil práci

"Generální státní zastupitelství ve Frankfurtu nad Mohanem proto upustilo od rozhodování o přípustnosti vydání. Vydávací zatykač byl zrušen 26. října 2017,"  uvedla německá mluvčí.

Německá policie Nováka zadržela loni 24. prosince na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem a od té doby se místní úřady jeho případem zabývaly. Protože odmítl zjednodušené řízení, čekalo se na rozhodnutí vrchního zemského soud ve Frankfurtu, který měl posoudit přípustnost jeho vydání do Česka.

Dříve než tento soud rozhodl, ale Novák změnil svůj postoj a vyjádřil souhlas se zjednodušeným řízením, díky čemuž mohl být vydán.

Obvinění bývalého senátora se týká manipulací v rámci Regionálního operačního programu Severozápad v Ústeckém a Karlovarském kraji. V případu jsou obviněni politici, vysocí úředníci a podnikatelé.

Dnes jedenašedesátiletý muž byl v minulosti odsouzen ke čtyřem rokům vězení za přijetí více než čtyřicetimilionového úplatku. Soud ho v roce 2015 podmínečně pustil na svobodu po odpykání poloviny trestu.

ČTK, ogo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme