Novákovi hrozí kvůli kauze ROP trest přes 36 milionů. Exsenátor po půl roce převzal obvinění

Alexandr Novák už je obviněn kvůli machinacím s evropskými dotacemi. Exsenátorovi vedle 13 let za mřížemi hrozí peněžitý trest 36,5 milionu korun. Státní zástupce mu proto nechal obstavit celkem 53 nemovitostí v hodnotě 21,5 milionu korun a dalších 15 milionů nechal zmrazit na Novákových bankovních kontech. Exposlanec od loňského prosince čeká v německém vězení, zda ho soud vydá do Česka. Rozhodnutí se však odkládá, zazní zřejmě nejdříve v červenci.

PRAHA Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alexandr Novák

Alexandr Novák | Foto: Fotobanka Profimedia

"Vzhledem k tomu, pro jaké trestné činy je obviněný stíhán a jakou škodu měl trestnou činností způsobit, lze vzhledem k jeho majetkovým poměrům, dospěje-li věc do stadia řízení před soudem, očekávat potrestání peněžitým trestem až do výše 36,5 milionu korun," konstatuje v usnesení o obstavení nemovitostí a peněz státní zástupce Tomáš Minx.

Pro Nováka, jeho údajného komplice Daniela Ježka a dalších 22 lidí z řad politiků, podnikatelů a úředníků si přišla policie loni v prosinci. Postavili podle ní promyšlený systém, díky němuž dokázali přihrát evropské peníze spřízněným projektům, které označovali jako tlačené.

Německá policie zatkla exsenátora Nováka. Loni na Štědrý den ho chytila ve Frankfurtu na letišti

Číst článek

'Stáli na vrcholu zločinecké skupiny'

Alexandr Novák společně s Danielem Ježkem coby významní regionální podnikatelé podle policie stáli na vrcholu zločinecké skupiny, která určovala, kdo v Ústeckém a Karlovarském kraji získá evropské dotace.

Bývalého senátora však jako jediného ze skupiny detektivové při zátahu neobvinili, protože tehdy pobýval v USA. A obvinit Nováka se nedařilo ani poté, co ho na základě evropského zatykače chytila německá policie. Povedlo se to až nedávno, jak potvrzuje usnesení.

"Policie zahájila doručením usnesení jeho trestní stíhání," píše Minx. Novák a spol. podle něj manipulacemi s dotacemi způsobili škodu nejméně 14 miliard korun, proto bývalému politikovi letos na konci května zmrazil rozsáhlý majetek, jak jako první informoval server Seznam Zprávy.

Zajistili 53 nemovitostí

Policejní plomba 2. května přistála na celkem 53 nemovitostech, které Novák vlastní či spoluvlastní. Jde například o hotely v Chomutově, louky či pole. Státní zástupce však nechal zmrazit také šest Novákových účtů.

Kauza Kapitána a Pana Velkomožného

Policie Nováka společně s Ježkem, ale i bývalou ústeckou hejtmanku Janu Vaňhovou nebo exstarostu Chebu Petra Navrátila stíhá kvůli manipulacím s evropskými dotacemi, jimiž údajně způsobili škodu 14 miliard korun. V případu hraje klíčovou roli bývalý ředitel dotačního úřadu Petr Kušnierz, jenž se rozhodl spolupracovat s policií. Vyšetřovatelům například popsal, Nováka oslovoval jako Kapitána a Ježka jako Pana Velkomožného. Stíhá je mimo jiné kvůli poškození finančních zájmů Evropské unie.

"Jelikož podle cenové mapy odhad obvyklé ceny nemovitostí při zohlednění podílů na částech nemovitostí dosahuje výše 21,5 milionu korun, pak ve zbývající části 15 milionů korun státní zástupce přistoupil k zajištění finančních prostředků na bankovních účtech obviněného," vysvětluje Minx.

Stále nicméně není rozhodnuto, zda Nováka, který má tamější občanství, Německo české justici vydá. USA Nováka vyhostily, poté odletěl na Nový Zéland. Úřady mu však nepovolily vstoupit na novozélandskou půdu a Nováka odeslaly do Frankfurtu nad Mohanem. Tam už na něj čekala policie s evropským zatykačem a Nováka poslala za mříže, soud na něj v lednu uvalil vydávací vazbu.

Rozhodnutí se oddaluje

A jednání o vydání bývalého senátora se oddaluje.

"Požádali jsme o další informace relevantní pro konečné rozhodnutí soudu. Teprve až tyto údaje dorazí, může soud rozhodnout, jestli je vydání přípustné," napsala serveru iROZHLAS.cz mluvčí vrchního zemského soudu ve Frankfurtu nad Mohanem Gundula Fehnsová-Böerová.

Řízení se podle ní protáhne i kvůli tomu, že informace se musejí přeložit a poslat účastníkům. Jasno by mohlo být v červenci.

Novák se nicméně snaží vydání do rodné země zabránit, najal si německé advokátní eso specializující se na problematiku vydávání, frankfurtského profesora práva Heiko Ahlbrechta.

Jednašedesátiletého Nováka již dříve soudy poslaly na čtyři roky do vězení kvůli přijetí více než čtyřicetimilionového úplatku. V roce 2015 se však podmínečně dostal na svobodu po odpykání poloviny trestu. Státní zástupce Ladislav Kosán byl kvůli tomu kárně potrestán, protože proti rozhodnutí soudu nepodal stížnost.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme