Exkluzivně z archivů: Československo na Thatcherovou zapůsobilo. Výborný rozhovor, chválila Havla
DOKUMENT. Někdejší britská premiérka Margaret Thatcherová cítila velkou náklonnost k Václavu Havlovi a návštěva Československa v roce 1990 na ni zanechala velký dojem. Vyplývá to z nově odtajněných materiálů londýnské vlády, které v Národním archivu v Londýně našel zpravodaj Českého rozhlasu Jiří Hošek. Narazil také na poznámky ze setkání Železné lady s tehdejším slovenským premiérem Vladimírem Mečiarem, který ministerskou předsedkyni ujišťoval, že Československo rozhodně zůstane federálním státem.
„Paní Thatcherová navštívila Československo relativně brzy po pádu komunismu. Z dokumentů se dá vycítit velké nadšení a elán pro rozšíření hlavně ekonomické spolupráce,“ vyčetl z nově odtajněných dokumentů z let 1989 a 1990 Richard Dunley, odborník na moderní historii z londýnského Národního archivu.
„V podkladech pro její návštěvu Prahy se ale dočteme také o kulturních vazbách. Je tam třeba roztomilý detail o cestě herce Jeremyho Ironse do Československa na natáčení filmu na motivy Kafkova Zámku,“ dodal Dunley.
Československo na Thatcherovou zapůsobilo. Výborný rozhovor s prezidentem, chválila Havla. Natáčel zpravodaj Jiří Hošek
Upozornil také na postavu Charlese Powella, zahraničněpolitického poradce a osobního tajemníka Thatcherové. Většinu dokumentů pro premiérku buď sám zhotovil, případně podklady ministerstva zahraničí opatřil osobními poznámkami.
„Jistě budete během návštěvy velmi populární a pan Havel bude excelovat ve své roli hostitele. Ve skutečnosti to bude možná i přehánět. Vždyť navrhl třeba komické operní uniformy pro hradní stráž. Museli jsme taky zdvořile odmítnout Havlovo naléhání, abyste během návštěvy Československa jezdila v BMW červeno-bílo-modré barvy,“ zní dodatek k podkladům pro ministerskou předsedkyni před historickou cestou do Československa.
Z kabinetních materiálů, jichž se dotýkaly prsty Železné lady je znát překvapení nad událostmi hlavně roku 1989. Mocnosti, včetně Spojeného království, byly podle Dunleyho jasně ve vleku událostí, netahaly moc za nitky.
Kufřík z pozůstalosti Thatcherové se vydražil za 9 milionů korun
Číst článek
„Z dokumentů z roku 1989 celkem jasně vyplývá, že Británie přicházející změnu poměrů vnímala. Neustále se objevují zmínky o tom, jak překvapení byli britští představitelé tempem těchto změn. Efekt sněhové koule, kdy na sebe události roku 1989 navazovaly, Brity opravdu zaskočil. Ukazuje to komunikace mezi britskými ambasádami ve východní Evropě a ministerstvem zahraničí, která pak putovala do úřadu premiérky,“ popsal odborník na moderní historii z londýnského Národního Archivu.
Materiály k cestě Margaret Thatcherové do Prahy a Bratislavy obsahují detailní popis aktuálního dění v Československu, které poradce Powell nazval podivnou válkou. Text obsahuje třeba upozornění na alarmující nárůst zločinnosti po pádu komunismu nebo neshody mezi Václavem Havlem a Václavem Klausem ohledně ekonomických reforem. Dokument zmiňuje také stále větší napětí mezi oběma částmi federálního státu.
„Na Slovensku se začíná objevovat celkem silné hnutí směřující k získání nezávislosti. Slovensko bylo ve státním útvaru vždycky tím menším partnerem. Po staletí pak bylo spíš opovrhovanou součástí maďarského království,“ poznamenal tajemník Thatcherové Charles Powell.
Odtajněné materiály obsahují také podrobné informace o setkání tehdejší britské ministerské předsedkyně s Vladimírem Mečiarem. Tehdejší slovenský premiér britskou předsedkyni vlády ujistil, že Československo zůstane federálním státem.
Na Margaret Thatcherovou návštěva, o které pro Daily Telegraph referoval jistý Boris Johnson, současný britský ministr zahraničí, evidentně velmi zapůsobila. Svědčí o tom i řada děkovných, ručně podepsaných dopisů, které dostala třeba tlumočnice Železné lady Alexandra Brabcová nebo tehdejší Havlův kancléř Karel Schwarzenberg.
„Je zřejmé, jak moc na Vás prezident závisí. My všichni Vám přejeme jen to nejlepší při plnění Vašich náročných úkolů. To, co jsem během své návštěvy viděla a slyšela, pro mě bylo velkým povzbuzením. Jsem zvlášť potěšena výborným rozhovorem s prezidentem,“ píše se v jednom z dopisů.
Archiv vydal i některé úsměvné detaily, jako třeba varování pro manžela britské premiérky, Denise Thatchera, aby se připravil na ne moc příjemnou cestu autem z Prahy do Brna. Havel zase Thatcherovou ujistil, že Československo má totožný názor s Británií na situaci v Perském zálivu, jen s tím rozdílem, že nemá válečnou flotilu.