Evropská komise zveřejnila závěrečnou zprávu k auditu. Andrej Babiš je podle ní ve střetu zájmů
Evropská komise zveřejnila dokument s výsledky prvního auditu ohledně střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše (ANO). Zpráva potvrzuje, že Babiš porušuje české a evropské zákony, protože nadále ovládá holding Agrofert, který pobírá unijní dotace. Ten na ně podle zprávy nemá nárok. Česko se proti závěrečné zprávě už nemůže odvolat. Babiš střet zájmů opět odmítl.
„Komise obvykle nezveřejňuje zprávy o auditu ani informace související s auditem, a to až na výjimečné situace jako jsou ty, u nichž existuje velký veřejný zájem na transparentnosti informací,“ píše se v průvodním shrnutí na webu Evropské komise. Ta se dosud k obsahu auditu o střetu zájmů, který na českých úřadech proběhl v lednu 2019, odmítala vyjádřit. Nyní ovšem oficiálně zveřejnila celou závěrečnou zprávu.
Podle europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) jde tak o zlomový krok. „Ukazuje to, že Evropská komise chce tvrdě bojovat proti střetu zájmů,“ řekl pro iROZHLAS.cz. O tom, že se chystá publikace auditu, prý věděl od března. „Komise dospěla k názoru, že je ve veřejném zájmu, aby tato informace byla zveřejněna, a jsem za to rád,“ pokračoval.
DOKUMENT: Babiš porušuje zákon o střetu zájmů, trvá na svém Evropská komise. Prostudujte si celý dopis
Číst článek
Zveřejnění dokumentu na oficiálních stránkách Evropské komise tak podle něj znamená, že stanovisko je konečné a nelze se proti němu odvolat. „Ačkoli česká vláda několikrát lhala, že mají možnost negociace, tak nemají. Zveřejněním se jedná o absolutně konečné rozhodnutí, proti kterému není možnost odvolání. Česká republika se pouze může soudit u Evropského soudu,“ uvedl dále Zdechovský.
V příštích týdnech by mělo následovat i oficiální vyjádření zástupců Evropské komise. I to Zdechovský považuje za ojedinělou záležitost. „Je to poprvé v historii, kdy Evropská komise konstatovala, že premiér členské země takovýmto významným způsobem porušil pravidla,“ dodal europoslanec.
Piráti se kvůli závěrům komise obrátí na úřady a ministerstva. „Už tři roky se snažíme všemi cestami upozornit na porušování zákona o střetu zájmů ze strany premiéra Babiše, který tuneluje peníze evropských občanů. Evropská komise toto zveřejněním auditu definitivně potvrdila. Zítra odešleme dopisy ministerstvům a úřadům, aby konečně vymohly od Agrofertu neoprávněně čerpané peníze za zakázky a dotace,“ uvedla mluvčí Pirátské strany Karolína Sadílková.
‚Agrofert neovládám‘
Andrej Babiš dlouhodobě střet zájmů popírá. „Agrofert neovládám ani neřídím. Proto dlouhodobě a opakovaně tvrdím, že střet zájmů nemám a kvůli údajnému střetu zájmů nebude Česká republika vracet žádné peníze,“ reagoval pro iROZHLAS.cz v SMS zprávě na začátku prosince minulého roku.
A trvá na tom i nyní. Po zveřejnění dokumentu Babiš pro ČTK uvedl, že audit považuje za účelový a zmanipulovaný, uměle vyvolaný „profesionálními udavači“ z řad Pirátů.
„Agrofert neovládám ani neřídím. Proto dlouhodobě a opakovaně tvrdím, že střet zájmů nemám a kvůli údajnému střetu zájmů nebude Česká republika vracet žádné peníze.“
Andrej Babiš (premiér a šéf ANO)
Opět také zdůraznil, že akcie holdingu převedl v důsledku zákona o střetu zájmů – označovaného také lex Babiš – v únoru 2017 do svěřenských fondů. „Od té doby s nimi nedisponuji,“ pokračoval. Jakákoliv pochybení odmítá také holding Agrofert.
Evropská komise závěrečnou zprávu prvního auditu, který se týkal především dotací vyplácených ministerstvem průmyslu a obchodu, poslala do Česka v prosinci 2019. Server iROZHLAS.cz tehdy dokument získal a závěry Bruselu popsal ZDE.
Unijní auditoři kromě porušení zákona o střetu zájmů našli chyby v některých schválených projektech. To je třeba případ dotace na výrobu toastového chleba značky Penam v Pekárně Zelená louka, která rovněž spadá do holdingu Agrofert. Rozhodli proto o vratce 100milionové dotace.
České úřady se proti závěrům Bruselu posléze bránily. Ten ovšem na námitky nepřistoupil a loni v říjnu v navazující korespondenci své závěry potvrdil. Ministerstvo průmyslu a obchodu s výsledky prověrky ale nadále nesouhlasí. Nechává si proto například v případě dotace pro Penam zpracovat nový znalecký posudek.
Částečné zlepšení
Podle auditorů je pro závěry ohledně střetu zájmů zásadní, že Babiš jmenoval všechny činitele fondů, které může i odvolávat. „Pan Babiš tudíž oba svěřenské fondy ovládá a prostřednictvím těchto svěřenských fondů ovládá také skupinu Agrofert,“ konstatuje zpráva s tím, že premiér má přímý ekonomický zájem na úspěchu Agrofertu.
Vymáhat 100 milionů po Agrofertu? Stát nechává zpracovat kvůli toastům další posudek, bude už desátý
Číst článek
Podle zprávy byl ohrožen nestranný výkon Babišových vládních funkcí, neboť se podílel na rozhodnutích, která měla dopad i na Agrofert. Zároveň se podílel na rozhodování o tom, jak budou rozděleny unijní peníze v Česku.
Česko by proto podle závěrů auditu mělo vrátit dotace, které společnost neoprávněně získala z Evropského fondu pro rozvoj venkova a Evropského sociálního fondu po zmíněném datu, kdy začala platit novela českého zákona o střetu zájmů.
ČASOVÁ OSA
- Únor 2017 – Andrej Babiš (ANO) coby tehdejší ministr financí vkládá holding Agrofert do svěřenských fondů
- Květen 2017 – Andrej Babiš končí ve vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD) coby ministr financí
- Září 2017 – Zákon o střetu zájmů začíná být účinný
- Prosinec 2017 – Andrej Babiš se stává premiérem menšinové vlády s ČSSD
- Srpen 2018 – Začíná platit přísnější evropské nařízení o střetu zájmů
- Listopad 2018 – Evropská komise se začíná z podnětu protikorupční organizace Transparency International zabývat možným střetem zájmů Babiše kvůli eurodotacím pro Agrofert
- Prosinec 2018 - Andrej Babiš píše tehdejšímu eurokomisaři pro rozpočet Güntheru Oettingerovi, že bude na vládě chodit při projednávání eurodotací z preventivních důvodů za dveře
- Leden 2019 – V Česku probíhá auditní mise Evropské komise, která kontroluje dotace pro Agrofert
- Červen 2019 – Evropská komise posílá do Česka předběžnou auditní zprávu, ve které konstatuje střet zájmů
- Srpen 2019 – Česko rozporuje předběžnou auditní zprávu
- Prosinec 2019 – Brusel posílá do Prahy konečné závěry prověrky, opět konstatoval střet zájmů
- Květen 2020 – Česko reaguje na finální závěry Evropské komise
- Říjen 2020 – Brusel v reakci kritizuje, že Česko Babišův střet zájmů dostatečně neřeší
- Duben 2021 - Evrospká komise zveřejnila závěrečnou zprávu