Ekologové představují konkrétní plán na proměnu české energetiky
Chytrá energie - tak se nazývá publikace, kterou sepsalo dohromady několik ekologických organizací. Stostránkový materiál obsahuje představy ochránců přírody, jak by se během příštích desetiletí měla proměnit česká energetika.
Hlavním cílem by podle autorů publikace mělo být snížení energetické náročnosti ekonomiky, důkladné využívání příležitostí k výrobě elektřiny či tepla z obnovitelných zdrojů a snížení závislosti na ropě.
„Chytrá energie představuje konkrétní a propočtený plán, na kterém ekologické organizace pracovaly poslední tři roky. Zapojili jsme také renomovaný německý institut, který zpracovává plány například pro Evropskou komisi,“ přiblížil na Rádiu Česko jeden z autorů publikace, Martin Sedlák z Hnutí DUHA.
Publikaci Chytrá energie představil na Rádiu Česko Martin Sedlák z Hnutí DUHA.
Plán podle něj představuje ambiciózní, přesto ale konkrétní cíle, jak v příštích desetiletích přestavět českou energetiku na obnovitelné a domácí zdroje.
„Pohledem roku 2010 to působí nereálně. Přesto čísla Pačesovy komise potvrdila, že do roku 2050 můžeme z domácích obnovitelných zdrojů získávat až 50 terawatthodin elektrické energie. Samozřejmě v našem plánu počítáme s postupným nárůstem domácích zdrojů,“ uvedl.
Změna v uvažování
Základní vizí Chytré energie je podle něj změna v uvažování. Připomněl, že V ČR vzniká většina energetických koncepcí tak, že se naplánují zdroje a pak k nim spotřeba.
„My navrhujeme využít obrovský potenciál energetické efektivity. ČR má poměrně velký potenciál energetických úspor. Například v průmyslu můžeme využitím lepších technologii při zachování současné výroby ušetřit 23 procent energii,“ uvedl Sedlák.
Ekologické organizace kladou důraz na využívání místní energie - větrné elektrárny, levné fotovoltaické panely nebo solární kolektory. Nedávno ale obrovské navýšení kapacity slunečních elektráren v Česku znamenal takový nápor proměnlivé energie, že byly obavy, že to tuzemská elektrická síť neunese.
„Samozřejmě síť budeme muset určitým způsobem upravit. Už dnes například ve Vrchlabí zkouší koncept energeticky chytrých sítí, které kombinují zapojování obnovitelných zdrojů, řízení regulace poptávky a spotřeby i ten decentralizovaný systém, na kterém obnovitelné zdroje stojí,“ řekl ekolog na Rádiu Česko.