Ministerstvo si stěžovalo na záznam pořadu s Duškem o koronaviru. Youtube, Ulož.to i Seznam ho stáhly

Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám ministerstva vnitra obeslalo v březnu internetové servery s varováním před záznamem pořadu, ve kterém účinkuje i herec Jaroslav Dušek. Důvodem bylo, že v představení Malá vizita zazněly neověřené informace o alternativní léčbě koronavirové nákazy. Video později zmizelo ze všech oslovených portálů, kritici ale mluví o netransparentním postupu a překročení pravomocí.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaroslav Dušek

Jaroslav Dušek | Foto: Luboš Vedral | Zdroj: Český rozhlas

„Dovolujeme si vás upozornit, že se na vašem webu objevují videa, která obsahují mimo jiné potenciálně zdraví škodlivé postupy, jež mají údajně léčit nový koronavirus,“ psalo ministerstvo vnitra koncem března provozovatelům služby na sdílení souborů Ulož.to.

3:26

Koronavirové dezinformace neměly v Česku vážné dopady. Týkaly se uzavřených obcí nebo Evropské unie

Číst článek

Nevím, zda-li si mě pamatujete, ale setkali jsme se v únoru v Bruselu na konferenci k ochraně voleb. Nyní Vám píši, neboť potřebujeme pomoci s věcí, která se týká aktuální pandemie," napsal rovněž jeden z pracovníků ministerstva zástupci společnosti Google s tím, že by potřeboval kontaktovat odpovědnou osobu z YouTube, neboť se na českém internetu šíří video ohledně léčby a prevence nákazy covid-19.

Pracovník resortu dále apeluje na společnost Google slovy, že video je značně sledované, ale obsahuje i zdraví škodlivá doporučení. „Byli bychom rádi, kdyby se YouTube vážně zabýval tímto problémem co nejdříve," stojí ve zprávě, kterou Český rozhlas získal na žádost podle informačního zákona.

E-maily sepsané Centrem proti terorismu a hybridním hrozbám (CTHH) odkazovaly na záznam z představení Malá vizita v divadle Kampa, ve kterém herec Jaroslav Dušek spolu s Petrem Knotkem a Milanem Calábkem rozebírali alternativní léčebné metody, které mají údajně pomáhat v boji s koronavirovou nákazou.

Nepodložené metody

Podle Jiřího Korbela z tiskového odboru ministerstva je standardní postup, že centrum pro boj s hybridními hrozbami monitoruje online dění. „V současné době je pozornost monitoringu rozšířena i na dezinformace týkající se covid-19, a to v souladu s pokynem vedení ministerstva vnitra, aby CTHH v této oblasti poskytovalo podporu ministerstvu zdravotnictví,“ vysvětlil.

Podle něj se v tomto konkrétním případě ministerstvo opíralo o analýzu poskytnutou ministerstvem zdravotnictví (kterou si můžete přečíst na konci článku, pozn. red.).

28:26

Naše civilizace se snaží ubavit k smrti, ubrzdit to nejde, říká Jaroslav Dušek k nové hře

Číst článek

„Obecně lze uvést, že video propaguje vědecky nepodložené metody. U propagovaných bylin a látek v nich obsažených neexistují vědecky podložená data, která by prokazovala jejich účinky na koronavirus,“ doplnil pro Český rozhlas Plzeň David Šíma z tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví.

Zároveň zdůraznil, že resort nikoho k odstranění videa nevyzýval. „Na základně podnětu z ministerstva vnitra jsme pouze zpracovali odborné vyjádření,“ dodal.

Cenzura? Spíš chybí transparentnost

Podle spoluautora zákona o právu na informace Oldřicha Kužílka (STAN) jde o nebezpečný precedent. „Jde o překročení pravomocí v několika rovinách. Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám opustilo striktně vymezenou oblast dezinformací a přivlastnilo si právo rozhodovat, co je správný názor, navíc na ideologickém základě,“ napsal serveru iROZHLAS. Kužílkovi navíc vadí, že ministerstvo vnitra oslovilo poskytovatele obsahu, aniž by výhrady ke staženému videu prezentovalo veřejně.

„Veškeré výstupy centra by měly být zveřejněny s argumentací a jasnou odpovědností,“ dodává Kužílek, kterému chybí vysvětlení, proč ministerstvo považovalo video za nebezpečné. „Ze stanoviska ministerstva zdravotnictví žádná nebezpečnost (Duškova videa, pozn. red.) nevyplynula," tvrdí s tím, že v tomto případě šlo o „zásah státu či silného hráče do svobodného šíření informací.“ To podle Kužílka splňuje znaky cenzury, kterou zapovídá Listina práv a svobod. Samotná forma, tedy zda jde o „upozornění, doporučení či příkaz,“ podle něj roli nehraje.

Jak vnitro hodnotí dezinformace

Dezinformace je hodnocena komplexně z několika různých hledisek, které teprve dohromady vedou k závěru, jak s ní naložit. Prvotně je potenciální dezinformace hodnocena tzv. ABC přístupem (Ben Nimmo) podle kritérií: Accuracy of factual statements, Balance in reporting and the Credibility of the sources.

Dále je zvažováno, jak závažná daná informace je:

  • z hlediska nebezpečnosti potenciálního dopadu,
  • z hlediska potenciálního rozsahu jejího šíření.

Dále je posuzován kontext (čas, situace apod.), ve kterém je informace zveřejněna. Nakonec je pro rozhodnutí ohledně dalšího postupu posouzena i oblast působnosti, tedy, kterému státnímu orgánu by dle agendy informace spadala.

Formalizovaná pravidla v této věci nejsou zavedena, vzhledem k tomu, že neexistuje zákonem stanovená definice dezinformace, ani zákonem stanovená definice závažné dezinformace, ani ji z povahy věci nelze zákonem obecně pro takový účel stanovit.

z odpovědi ředitele odboru bezpečnostních politiky ministerstva vnitra Radka Šubrta

„Například portál Ulož.to, jak mi řekli, pod vlivem autority ministerstva věc vůbec neprověřoval a ihned uposlechl,“ dodává exposlanec.

Podle přednášející mediálního práva Moniky Hanych z Masarykovy univerzity ale o cenzuru nejde. „To by stát musel přímo zasáhnout do obsahu nebo požadovat stažení obsahu,“ vysvětluje.

Podle ní je postup v podobě doporučení v zákonných mantinelech. „Například Finsko často upozorňuje platformy na dezinformace připisované Kremlu,“ doplnila s tím, že je na provozovateli, zda vyhoví. Případný nátlak ze strany státu by už považovala za problematický.

V jedné věci se ale s Kužílkem shoduje. „Transparentnost by tomu pomohla, to zcela souhlasím.“ Podle Hanych totiž neveřejné oslovování video serverů otevírá otázku, jak často se v podobných případech ministerstvo vnitra angažuje a z jakého důvodu tak nečiní veřejně.

Rozhodují weby

„Informace, které ve videu zazněly, nebyly ověřené, a navíc mohly vyvolat neadekvátní reakce lidí, vysvětlila Českému rozhlasu Plzeň Aneta Kapuciánová ze společnosti Seznam.cz, proč z jejich videoportálu záznam představení zmizel.

Při rozhodování o stažení videa se editoři televize Seznam opírali také o článek Deníku N, který některé fámy vyvracel. „Silnými argumenty pro stažení videa bylo i jeho stažení z YouTube,“ dodala Kapuciánová s tím, že rozhodnutí o stažení nepřišlo z žádné státní instituce.

Portál Youtube ke stažení videa autorům sdělil, že záznam z divadelního představení porušuje pravidla komunity, konkrétní ale nebyl. „Dál už nám YouTube neodpověděl nic, komunikovali jsme spíš s nějakým algoritmem nebo robotem. Všichni se vymlouvají, nikdo vlastně jakoby neví, co se stalo,“ popsal Dušek před časem Českému rozhlasu Plzeň.

Třetí z oslovených, server Ulož.to, redakci na zaslané otázky ani po urgenci neodpověděl.

Podle Hanych si videoportál může v rámci zákonných mantinelů obvykle nastavit pravidla dle svého uvážení. „Rozhoduje pak především vztah šiřitele onoho videa a platformy, která mu poskytuje prostor,“ řekla.

Že ministerstvo nikomu nic nenařizovalo, napsal Českému rozhlasu Plzeň v odpovědi na žádost o informace i šéf odboru bezpečnostní politiky Radek Šubrt. Zaslání takového upozornění platformě je informační akt, nikoliv akt právní, a tímto aktem se nezakládají práva ani povinnost," uzavřel.

Ověření výroků ve videu dle ministerstva zdravotnictví:

Jan Cibulka, Pavel Halla Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme