Šéf centra proti terorismu: Názory politiků nejsou náš byznys. Poukazujeme na fakta
Vedoucí Centra proti terorismu a hybridním hrozbám Benedikt Vangeli předpokládá, že před volbami vzroste aktivita různých dezinformačních webů, které se angažují u každé významné politické události. Pokud dezinformace budou ohrožovat vnitřní bezpečnost země, tak je tým připraven reagovat, řekl v rozhovoru.
Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám (CTHH) funguje od začátku letošního roku na ministerstvu vnitra a bylo vytvořeno na základě doporučení auditu národní bezpečnosti, který měl prověřit, jak je země připravena čelit současným závažným bezpečnostním hrozbám a jaká je odolnost státu při přímé konfrontaci s nebezpečím.
Síť mezi ministerstvy
Podle Vangeliho se pracoviště stále buduje a vyvíjí. Plní se úkoly, které se týkají celostátních hrozeb a rozvíjejí se kontakty se zahraničními partnery. Zároveň vzniká síť podobných pracovišť na jednotlivých ministerstvech, která rovněž musejí umět rozpoznat hybridní hrozby a strategicky na ně reagovat.
„Kooperace mezi jednotlivými hráči je klíčová. Útok může směřovat na jakoukoliv část státní správy či společnosti a my o sobě musíme vědět," vysvětlil Vangeli důvody, proč by se měla síť center rozvíjet. Na ministerstvu vnitra v CTHH nyní pracuje kolem 20 odborníků.
„Kooperace mezi jednotlivými hráči je klíčová. Útok může směřovat na jakoukoliv část státní správy či společnosti a my o sobě musíme vědět.“
Benedikt Vangeli (Vedoucí CTHH)
Vangeli připomněl, že kvůli hybridním hrozbám vznikla koordinační skupina, která spadá pod bezpečnostní radu státu. Další skupina se věnuje ochraně voleb například před počítačovými útoky. Její práce je utajovaná. „Pracovalo se na scénářích a na tom, jakým způsobem se na ně připravit," prozradil Vangeli.
Vznik CTTH v minulosti kritizoval prezident Miloš Zeman, který je přesvědčen, že pracovníci nového odboru nejsou schopni odhalit skutečné dezinformace. Vznik centra naopak podporovala vláda premiéra Bohuslava Sobotky z ČSSD, který tvrdí, že není možné ignorovat existující hrozby.
Korektní a odborná komunikace
Centrum podle Vangeliho nemá zapotřebí názory politiků komentovat. „To není náš byznys. My se účastníme odborné komunikace," zdůraznil Vangeli. Dodal, že prověřování dezinformací tvoří pět až deset procent práce jeho týmu.
CTHH
Centrum se zabývá terorismem, extremismem, dezinformacemi, bezpečnostními aspekty migrace, ozbrojenými skupinami a dalšími tématy, které mohou závažně ohrozit bezpečnost země. Zjištění předává policii, armádě a tajným službám. Jedna z částí oddělení se specializuje na odhalování dezinformací z otevřených zdrojů a jejich vyvracení.
Hlavní část práce se týká vnitřní bezpečnosti, kterou tým pomáhá spoluvytvářet. „Dezinformacím jsme se věnovali, pokud se týkaly vnitřní bezpečnosti, byly závažné a pokud jsme měli k dispozici fakta," podotkl Vangeli.
V poslední době centrum informovalo například o tom, že policisté prověřují výhrůžky kolem skautky, která se při prvomájovém pochodu postavila extremistům. Vyvracelo také informaci, že Česku hrozí teroristický útok nebo že byly ovlivněny prezidentské volby v roce 2013.
„Myslím si, že jsme jasně ukázali, že naše komunikace je vždycky korektní a odborná. Nikoho nenutíme, aby si něco myslel, a poukazujeme na fakta," dodal Vangeli.