Druhý svátek vánoční připomíná svatého Štěpána, prvního křesťanského mučedníka
O druhém svátku vánočním si připomínáme osobnost svatého Štěpána. Podle legendy položil život za víru v Krista, a stal se tak prvním křesťanským mučedníkem. Zejména v minulosti se v tento den chodilo koledovat a v kostelích kněží světili sedlákům osivo.
„Štěpán patřil k první generaci křesťanů, byl vlastně první, kdo byl pro svoje vyznávání Ježíše zatčen a umučen,“ říká římskokatolický duchovní Pavel Semela.
Štěpán plamenně kázal o vzkříšení Ježíše Krista, což se Židům vůbec nelíbilo. Popouzelo je to, a proto nechali mezi lety 36 a 40 jáhna zatknout a před hradbami Jeruzaléma popravit ukamenováním.
„Byl zatčen proto, že vyznával, že Ježíš je Boží syn, že je tím slíbeným mesiášem, ačkoliv to židovské autority zakazovaly a nabádaly apoštoly, že nesmějí v Ježíšově jménu učit,“ doplnil Semela, podle nějž tak Štěpán vlastně ukazuje, že mít rád druhé lidi znamená obětovat se pro jejich dobro.
Podle některých zdrojů nebyl Štěpán umučen 26. prosince, kdy se slaví jeho svátek, ale v srpnu. V prosinci prý byly nalezeny jeho tělesné ostatky. Štěpánův svátek církev o Vánocích slavila podle legend právě proto, že se jeho mučednictví vztahuje k narození Krista.
Na stole by neměla chybět husa nebo kachna
Dnešní den je spojen i se svatoštěpánskou koledou. Nejznámější je říkanka o Štěpánovi, který upadl na ledu a psi se na něj sběhli.
„My víme, že v letech komunismu koledování bylo trochu oslabené a problematizované. Dnes se nám vánoční koleda přesunuje především na Tři krále, protože je to velká sbírka, kterou pořádá charita pro dobro druhých lidí,“ připomíná římskokatolický kněz Jan Balík.
Tradice také velí připravit na Štěpána pernatou drůbež. Na stole by tak neměla chybět husa, kachna nebo aspoň kuře.
V minulých dobách na Štěpána odcházeli ze služby čeledíni a na odchodnou dostávali zvláštní koláč, který byl zdobený ořechy, rozmarýnem a pentlemi.