Žalobce podmíněně odložil případ nehody diplomatky Hybáškové. Přiznala se, poškozeným poslala peníze

Státní zástupce v pátek podmíněně odložil případ srpnové nehody zvláštní zmocněnkyně ministra zahraničí pro podporu Čechů do institucí EU Jany Hybáškové. Ženě stanovil zkušební dobu na rok a půl. Uvedl to mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala. Hybášková se podle něj doznala, složila peníze na pomoc obětem trestné činnosti a zavázala se, že během zkušební doby nebude řídit motorová vozidla.

Praha (Aktualizováno: 15:19 29. 10. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zvláštní zmocněnkyně ministra zahraničí pro podporu Čechů do institucí EU Jana Hybášková

Zvláštní zmocněnkyně ministra zahraničí pro podporu Čechů do institucí EU Jana Hybášková | Foto: Dursun Aydemir/Anadolu Agency | Zdroj: Profimedia

Hybášková a ředitel odboru států Blízkého východu a severní Afriky ministerstva zahraničí Petr Hladík měli v pražské Bělohorské ulici nehodu na konci srpna. Jejich auto nabouralo do čtyř dalších zaparkovaných vozidel a skončilo převrácené na boku. Oba diplomaté měli podle agentury Aktu.cz při dechové zkoušce přes 1,5 promile alkoholu v krvi. Policisté se nejprve domnívali, že auto řídil Hladík, k řízení se ale přiznala právě Hybášková. Při nehodě nebyl nikdo zraněn.

Opilí čeští diplomaté měli při nehodě nabourat čtyři zaparkovaná auta. Případ vyšetřuje policie

Číst článek

Ministr zahraničí Jan Kulhánek (ČSSD) novinářům dříve řekl, že pokud diplomaté takto nezodpovědně jednali, bude chtít po státním tajemníkovi, pokud to bude právně možné, aby z toho pro ně vyvodil důsledky. Kdyby se ukázalo, že šlo o trestný čin, mohlo by se to podle něj dotknout i jejich prověrek. 

V pátek ministerstvo zahraničí sdělilo, že zatím o výsledku šetření nebylo informováno. Úřad uvedl, že v případě, že by na základě výsledku šetření nehody bylo policií zahájeno trestní stíhání Hybáškové, byla by v souladu s pracovněprávními a služebněprávními předpisy postavena mimo službu.

Hybáškové policisté sdělili podezření z ohrožení pod vlivem návykové látky, hrozilo jí až tříleté vězení, peněžitý trest nebo zákaz činnosti. Případ prověřovali v tzv. zkráceném řízení, v němž sdělení podezření znamená prakticky totéž, co sdělení obvinění v klasickém trestním řízení. Státní zástupce ve zkráceném řízení nepodává k soudu obžalobu, ale návrh na potrestání.

„Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 6 v dotazované věci dnešního dne rozhodlo tak, že podmíněně odložilo podání návrhu na potrestání. Zkušební doba byla státním zástupcem stanovena ve výměře 18 měsíců,“ řekl Cimbala. Hybášková podle něj splnila podmínky vyplývající z trestního řádu.

„Podezřelá se mimo jiné k činu doznala, složila na účet státního zastupitelství peněžitou částku určenou státu na peněžitou pomoc obětem trestné činnosti podle zvláštního právního předpisu a též se zavázala, že se po zkušební dobu zdrží řízení všech motorových vozidel,“ dodal mluvčí.

Podmíněné odložení podání návrhu na potrestání je jedním z alternativních způsobů řešení trestních řízení. Státní zástupce stanoví lhůtu, po kterou musí podezřelý vést řádný život a vyhovět i dalším uloženým omezením. Pokud podmínky dodrží, rozhodne žalobce o tom, že se podezřelý osvědčil, jinak nařídí policii, aby ve věci zahájila trestní stíhání.

Ve zkráceném řízení lze řešit méně závažný trestný čin, pokud je pachatel přistižen přímo při něm nebo bezprostředně poté. Policie musí řízení dokončit do dvou týdnů ode dne, kdy podezřelému sdělí, z jakého skutku je podezřelý.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme