Překupníci vydělávají na nelegálním prodeji testů na covid-19. Lékový ústav od jejich nákupu odrazuje
Ministerstvo zdravotnictví v současnosti povoluje nákup domácích rychlotestů na koronavirus pouze zdravotníkům. Přes hrozbu vysokých pokut jsou ale k dostání na internetu. Pokusem na figurantovi, který nemoc covid-19 prodělal, server Aktuálně.cz navíc odhalil, že nejsou spolehlivé. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), před pokoutním nákupem rychlotestů důrazně varuje. Jejich volný prodej je totiž vždy nelegální.
Server Aktuálně.cz si rychlotest na koronavirus objednal přes figuranta na stránkách koronatest.info, registrovaných pod firmou SEZNAM, Jaromir Petr s.p. ve Slovinsku.
Reklama na tento web se minulou neděli objevila na dodávce zaparkované na Hradčanském náměstí před pražským arcibiskupstvím, společně s nápisem „Mynář zabiják“. Tím zřejmě narážela na zabijačku, kterou si kancléř prezidenta Vratislav Mynář bez vědomí hygieniků uspořádal v Osvětimanech.
Objednávku přinesl mladý muž v roušce na předem domluvenou adresu v bílé obálce. Kromě rychlotestu v ní byl i český návod vytištěný na listu papíru. Upozorňuje, že testování musí probíhat v pokojové teplotě a popisuje, jak postupovat při odběru kapky krve ze špičky prstu.
Mynáře jsem netestovala, říká lékařka, která dělala testy před porážkou prasete v jeho restauraci
Číst článek
Podle Aktuálně.cz ale na něm chybí to nejzásadnější, což je informace, že rychlotest funguje na principu zjišťování protilátek proti koronaviru v těle. Ty se podle expertů nemusí po dobu až 14 dnů od okamžiku, kdy se člověk nakazí, v těle vytvořit v rozpoznatelném množství.
„Patnáct dní je inkubační doba toho viru ve vás. Ale od druhého do pátého dne se už začínají vytvářet protilátky, které tenhle test dokáže poznat,“ uklidnil po telefonu figuranta údajný provozovatel webového obchodu. Slíbil také, že rychlotest odhalí už prodělanou nemoc, po které zůstanou člověku v těle protilátky.
Když ale redakce Aktuálně.cz test vyzkoušela na osobě, která covid-19 prokazatelně prodělala v březnu, odhalit to nedokázal. „Já si nejsem úplně jistej, jestli ty laboratorní testy, co dělají doktoři, to nedokážou měřit líp,“ uvedl k tomu provozovatel internetového obchodu.
Nelegální prodej
Platba za objednávku ve výši 849 korun proběhla v hotovosti. Cena má přitom zahrnovat pouze přibalenou vatovou tyčinku, obyčejně dostupnou v drogerii ve větším balení. Samotný test je už zdarma jako dárek.
„Současná legislativa nám neumožňuje prodávat testy na covid-19. Umožňuje nám ovšem prodávat vatovou tyčinku, ke které dáváme orientační test na covid-19 bezplatně!“ uvádí prodejce na svých stránkách.
Ministerstvo zdravotnictví prodej samotných rychlotestů na volném trhu nepovoluje. „Nechceme distribuovat rychlotesty do běžných lékáren z jednoho prostého důvodu: ony vyžadují velice citlivou interpretaci,“ vysvětluje náměstek ministra zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula.
I s tím ale prodejce počítá. Na webu proto uvádí: „Test musí být prováděn zdravotníkem, který je schopen testovanému výsledky správně interpretovat a v případě pozitivity se dohodnout s pacientem na dalším postupu v léčbě.“
V Česku na zdravotnické prostředky dohlíží Státní ústav pro kontrolu léčiv, který před pokoutním nákupem rychlotestů důrazně varuje. Volný prodej je totiž vždy nelegální. Platné povolení pro prodej na volném trhu od některého z unijních dohledových úřadů zatím nikdo nezískal.
„Není nám známo, že by byl v současné době na trhu schválený a řádně certifikovaný rychlotest na nemoc covid-19 pro sebetestování (domácí použití),“ popsala serveru mluvčí úřadu Barbora Peterová.
„Apelujeme proto na veřejnost, aby testy, které nejsou řádně registrovány, nekupovala, a nepodporovala tak jejich nelegální prodejce,“ dodala Peterová s tím, že se ústav aktivitou internetového prodejce testů už zabývá.
Před byznysem s falešnými testovacími sadami, který se v souvislosti s koronavirem rozšířil po celé Evropě, varuje také Europol. „Vznikla řada nových webových stránek s jasným účelem obohacovat se na pandemii. Tyto weby prodávají falešné domácí testovací sady a nabízí nepotvrzené a často nepravdivé rady o léčbě,“ uvádí organizace ve zprávě.