Pravidla pro rychlotesty se změnila. ‚Čekáme nižší chybovost,’ říká lékařka, která na problém upozornila
Šéfka moravskoslezské hygienické stanice Pavla Svrčinová v pondělí prohlásila, že pokud se rychlotesty na koronavirus použijí na začátku nemoci, je jejich chybovost až 80 procent. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) ale vláda upozorňovala, že jsou určeny pro pacienty na konci karantény. V původním algoritmu se ale taková informace podle hygieničky neobjevila. „Začal se měnit, jakmile jsme na to upozornili,“ řekla lékařka pro iROZHLAS.cz.
Jaké jste dostali původně k rychlotestům zadání?
Nemocnice dostaly návod a algoritmus a podle něj je začaly používat. Později se algoritmus změnil. Na začátku jsme je podle toho používali ve chvíli, kdy nemocný přišel. Vzhledem k tomu, že to byl typ, který se v Česku nikdy nepoužíval, tak jsme na jednom z odběrných míst v Moravskoslezském kraji udělali rychlotest i klasické vyšetření v laboratoři.
Rychlotesty na koronavirus z Číny mají podle krajské hygieničky chybovost až 80 procent
Číst článek
Výsledky jsme porovnali a zjistili, že ze sedmi vzorků byly výsledky naprosto rozdílné. Poté jsme pátrali po tom, v čem to může být, a pochopili, že jsou vhodné po deseti až dvanácti dnech od začátku onemocnění, kdy člověk vytváří protilátky. Dnes už máme nové algoritmy, kde se jimi už vyšetření na začátku nedělá.
Jak to tedy bylo se změnou algoritmů? Změnily se až v posledních dnech?
Začaly se měnit a upřesňovat, jakmile jsme na to upozornili. Rychlotesty už se nepoužívají na začátku testování.
Doporučení o tom, že by se měly používat jen na konci nemoci, jste nedostali?
Nejsem si toho vědoma.
Druhá kontrola
Proč jste se rozhodli brát vzorky i na běžné testování? Měli jste o testech pochybnosti?
Když dostanete něco nového, tak si to ověříte. Pochybnost jsme neměli, ale je to normální postup. Návod k výrobku byl pouze v čínštině a angličtině a nic moc v něm nebylo popsáno. Jde o zdraví lidí, takže si musíte účinnost ověřit.
Jedno naše odběrové místo už si ověřuje i účinnost testu, který se použije deset až dvanáct dní po vypuknutí nemoci. Opět jsme odebrali i vzorek pro laboratoř. Ještě ale nevíme, jak to dopadlo.
Výroky k rychlotestům
„Když jsme diskutovali o dovezení rychlotestů do České republiky, tak od začátku zaznívalo, že se musí používat způsobem, ke kterému byly určeny. Pokud ho někdo nasadil na prvotní screening pacientů, tedy třídění, jestli někdo má nebo nemá virus z počátku nemoci, tak je logické, že to fungovat nemohlo.”
- ministr vnitra Jan Hamáček po pondělním jednání vlády
„Ten test je orientační, nikdo neříkal, že je to diagnostický test, proto se v případě pozitivity dělá PCR test. 80procentní chybovost ale není pravda, ale to, že je tam minimálně 20 až 30 procent chybovost, to se vědělo, takhle to fungovalo i v Číně. Jiné rychlé testy, ale nejsou.”
- předseda Ústředního krizového štábu Roman Prymula v pondělí pro Novinky.cz
Předseda krizového štábu a epidemiolog Roman Prymula ve středu na tiskovce řekl, že chybovost je podle něj 20 až 30 procent. S tím nesouhlasíte?
Poukázali jsme testováním na to, že testy nejsou vhodné pro používání v raných stadiích onemocnění. Tato chybovost tam může být, pokud se test používá od desátého, jedenáctého dne nemoci.
Princip testů je založen na tvorbě protilátek. Ty člověk netvoří v první den nemoci, vytváří se postupně. V pozdější fázi onemocnění by tedy ta chybovost mohla být opravdu 20 až 30 procent.
Jak test používat?
Pokud test použijete podle nových pravidel, co vlastně ukáže?
Že člověk prodělal COVID-19 a vytvořil si proti němu protilátky. A to je dobré.
Ukáže i to, že člověk už vir neroznáší?
Ne, ale v algoritmu je nastaveno, že pokud rychlotest vyjde pozitivní, tak se udělá i test v laboratoři. Ten nám řekne, jestli člověk uvolňuje do okolí koronaviry.
A pokud ukáže, že je člověk negativní, další se nedělá?
Ne.
Je tam v takovém případě možnost, že by v něm vir mohl být a že by ho mohl roznášet do svého okolí?
Každý test má chybovost, a to i laboratorní metoda. Nikdy nemáte stoprocentní jistotu. Ale nějakou větší chybovost v tomto případě neočekáváme.