Dietrichsteinová uspěla se žalobou proti Mikulovu. Soud rodu pravomocně přiřkl vlastnictví hrobky
Mercedes Dietrichsteinová uspěla se žalobou ve sporu s Mikulovem na Břeclavsku, Krajský soud v Brně rodu ve čtvrtek pravomocně přiřkl vlastnictví Dietrichsteinské hrobky. Potvrdil rozhodnutí břeclavského okresního soudu z loňského podzimu, proti kterému se Mikulov odvolal. Dietrichsteinové o hrobku přišli po 2. světové válce. Od 90. let je ve vlastnictví Mikulova, který do její opravy investoval desítky milionů korun.
Dietrichsteinová u soudu osobně nebyla. Spor trvá léta. Břeclavský okresní soud v roce 2015 zamítl restituční žalobu Mercedes Dietrichsteinové, která žádala po radnici v Mikulově vrácení rodové hrobky, dalších pěti objektů ve městě a asi 200 pozemků.
Dietrichsteinová uspěla ve sporu s Mikulovem, odvolací soud rodu nepravomocně přiřkl vlastnictví hrobky
Číst článek
Odvolací krajský soud o dva roky později rozsudek potvrdil, výjimkou byla ale hrobka.
Podle odvolacího soudu se okresní soud měl v případě hrobky věnovat tomu, zda je silnější právo na odnětí vlastnického práva, nebo zda bylo porušeno právo na rodinný a soukromý život. Okresní soud dal v dalším jednání loni v říjnu za pravdu Dietrichsteinové, rozhodnutí ve čtvrtek krajský soud potvrdil.
Podle předsedy senátu Libora Daňhela právo na rodinný a soukromí život je v tomto případě silnější. „Právo žalobkyně je natolik významné, že není možné jej narušit takovým způsobem, jakým jej narušil československý stát,“ uvedl soudce.
Hrobka bývalých majitelů mikulovského panství je kulturní památkou, vznikla v 18. století na základech vyhořelého kostela svaté Anny. Město nemovitost převzalo v 90. letech minulého století a investovalo do jejích oprav téměř 70 milionů korun. Další peníze stála údržba a provoz.
Hrobka je jednou z nejvýznamnějších památek v Mikulově. Město ji provozuje jako pietní místo s prohlídkovým okruhem. Mercedes Dietrichsteinová do hrobky v roce 2017 uložila urny s ostatky svých rodičů.