Po stopách dezinformačního videa: muž věří, že šéf Pirátů obchoduje s drogami, ‚důkazy‘ našel v Thajsku
Vytvořil dezinformační video s nebývalým dosahem. Naznačuje v něm, že šéf Pirátů Ivan Bartoš je zapleten do obchodu s drogami. Důchodce Jiří Vašátko o sobě tvrdí, že je vyšetřovatelem mezinárodního týmu, který proti Bartošovi sbírá důkazy. Když jej server iROZHLAS.cz konfrontoval, žádné nepředložil. A videa promazal.
„Zjistili jsme, kdo a jak pracuje pro Bartoše a jak se k němu dostává cukr, který potom rozdával v Praze,“ tvrdí ve videu šedesátník, který na sociálních sítích vystupuje pod jménem Jiří Vašátko. Na pozadí jsou vidět palmy, je slyšet zpěv exotických ptáků. A on tvrdí, že je právě v Thajsku a vyšetřuje obchody šéfa Pirátů Ivana Bartoše.
„Podařilo se nám zabavit jednu jeho zásilku v hodnotě asi 10 milionů korun,“ popisuje s vážným výrazem ve videu, které mělo na sociální síti Facebook několik tisíc sdílení a hromadně se šířilo i v řetězových e-mailech pod různými názvy.
Ověřovna!
Radiožurnál a server iROZHLAS.cz spustil projekt Ověřovna! Budeme se v něm snažit vysvětlovat a ověřovat nepravdivé informace, polopravdy nebo překroucená fakta. Až do voleb se budeme věnovat aktuálním tématům a zapojit se můžete i vy. Narazili jste na nějakou informaci a nejste si jistí, že je pravdivá? Zkusíme ji za vás ověřit.
Napište nám na overovna@rozhlas.cz.
Vašátko si při tom dává pozor, aby mluvil o „nelegálním cukru“. Až během videorozhovoru s reportérem serveru iROZHLAS přiznal, že tím myslí tvrdé drogy. „Je to žargon. Jsem součástí mezinárodní vyšetřovací skupiny,“ tvrdí neurčitě na úvod muž, který na svém facebookovém profilu publikoval o Pirátech a dalších stranách i jiná videa. Ta však neměla takový dosah.
Místo, odkud se do platformy WhatsApp přihlásil, opravdu napovídá, že se nachází v zahraničí. Za sebou má knihovnu a v ní řadu cizojazyčných publikací. „Jsem v Kanadě, u nás v městské knihovně,“ řekl a dodal, že tam dlouhodobě žije. Českou pirátskou stranu prý nemá rád právě kvůli psychotropním látkám. Věří, že chce prosadit jejich legalizaci.
Video s drogami
Své přesvědčení ale zakládá hlavně na jednom vystoupení šéfa SPD Tomia Okamury ve sněmovně. „Řekl, že ve sněmovně je návrh zákona na legalizaci drog,“ přibližuje své pohnutky. Na argument, že tam takový návrh není, odpovídá, že to nemůže vědět. A ověřit se to ani nesnažil.
Vytáhne však další „důkaz“ – video, které prý odvysílala Česká televize. Mělo jít o reportáž o tom, jak Bartoš v centru Prahy rozdává drogy. „Je to asi tři roky. Bylo to sedmivteřinové video, kde chodí po Praze. Televizní komentátor tam dokonce řekl, že drogy rozdává. I dětem,“ popsal.
Jenže záznam není dohledatelný. Důchodce to vysvětluje tím, že ho televize hned po odvysílání stáhla. „Kvůli tomu videu jsme se na Bartoše okamžitě zaměřili. Byly to tvrdší drogy a bylo to v sáčku. Video vám poslat ani ukázat nemůžeme,“ stojí si za svým Vašátko.
Podobně reaguje i na další nepříjemné otázky. Odráží je slovy „tajné“ nebo „nemůžu mluvit o detailech“.
Podle mluvčí České televize Karolíny Blinkové video není možné v archivu dohledat, informací o něm je totiž příliš málo. „S takto vágní specifikací, o jakou reportáž se má údajně jednat, není možné poskytnout žádný relevantní komentář,“ uvedla pro iROZHLAS.cz. Žádnou stopu nelze najít ani v novinových archivech, což znamená, že žádná média reportáž, o níž mluví Vašátko, nezaznamenala a nerozvířila.
Rozhovor s Bartošem
Přesto je Vašátko přesvědčen, že Bartoš drogy do Česka přepravoval. Jenže netuší jak. Neví to ani jeho údajní kolegové-vyšetřovatelé. Vašátko má za to, že existuje jen jedna metoda, jak to zjistit – zeptat se samotného Bartoše.
I absurdní dezinformace mohou mít efekt. Příběh videa o údajném drogovém byznysu kandidáta na premiéra
Číst článek
Ten se prý o tom nechce bavit, „vyšetřování“ se tak zaseklo na mrtvém bodě. „Nikam jsme se nedostali,“ řekl. Pátrání se prý posune teprve ve chvíli, kdy Bartoš vysvětlí, jak do Česka drogy pašuje.
Pokud je členem mezinárodního vyšetřovacího týmu, proč zveřejnil informace na svém osobním facebookovém profilu? „Prostě jsem se k tomu rozhodl. Mohu sdílet určité množství informací. O těch utajených řeknu, že jsou utajené,“ tvrdí.
Není to kampaň
Odborník na dezinformace Dominik Presl z Asociace pro mezinárodní otázky a Semantic Visions ale nabízí jednodušší vysvětlení. „Působí to na mě tak, že jde o jednoho zmateného postaršího člověka, který ne úplně přesně rozlišuje, co je realita,“ uvedl pro server iROZHLAS.cz.
Příběh podle něj přesně zapadá do toho, jaké dezinformace se o Pirátech objevují. „Jeden se týká jejich programu a druhý členů strany. Například že jsou narkomani. Přesně do toho zapadají i informace, které na videu vypráví zmiňovaný důchodce,“ míní Presl. A dodává, že se pravděpodobně nejedná o žádnou koordinovanou antikampaň.
I tak se ale Piráti proti videu brání. Jejich předseda Bartoš serveru iROZHLAS.cz napsal, že se jím zabývá policie. „Jedná se o měsíce staré lživé video nějakého dezinformátora,“ napsal k tomu prostřednictvím SMS. Podle pirátské mluvčí Karolíny Sadílkové se věcí zabývá odbor extremismu a terorismu.
Policisté to ale komentovat nechtěli. Ani skutečnost, zda šéfa pirátské strany vyšetřují kvůli podezření z pašování drog. „Pro mě je video novinka. Postoupím ho kolegům, kteří se tím budou zabývat. Nic víc vám teď říct nemůžu,“ uvedl mluvčí Policejního prezidia David Schön.
‚Učil jsem se od vás‘
Vašátko ale ze své role „mezinárodního vyšetřovatele“ nevystupuje ani ve chvílích, kdy zrovna nemluví o Bartošovi. Třeba v momentě, kdy se rozhovor přeruší kvůli problému s počítačem. „Někdo nás přerušil, ale to bylo tam u vás. Nejsme na normálním internetu, jsme na našem internetu. To znamená, že nás nemůže nikdo vidět a míchat se nám do toho. Je kódovaný.“
‚Čučkařský‘ příběh i Česko jako loutka. Spojení Vrbětic s Ruskem probudilo české dezinformátory
Číst článek
Tu malou chvíli, než systém znovu naběhl, však využil k zásadnímu kroku. „Vymazal jsem všechny svá videa,“ informoval na svém facebooku.
Důvody pak přiblížil v textové zprávě. „Videa jsem smazal před naším druhým hovorem. Dělávám to periodicky, abych zabránil přehlcení. Jakmile klesne algoritmus šíření, mažu. Už jsem to měl v plánu před odletem tři dny zpátky,“ vysvětlil.
Od té doby pár dalších videí nahrál, k politice se v nich ale nevyjadřuje. Mluví spíš o počasí nebo s komentářem ukazuje místa, na nichž se zrovna nachází. Možná mu rozhovor otevřel oči. „Učil jsem se od vás, jak lidé v Česku přemýšlí. Na facebooku je to mnohem náročnější odpozorovat,“ napsal mnohoznačně.
Část rozhovoru o předvolebních koalicích. ‚Nemůžu vědět všechno,‘ říká Vašátko
Na svém facebooku máte i videa, kde kritizujete další politické strany.
Já je kritizuji, protože si nemyslím, že koalice tří stran je legální před volbami. Sjednocení ano.
Podle českého zákona je to legální.
Koalice?
Ano.
To znamená, že oni...?
Vytvořili je podle pravidel.
Tak ať se k tomu vyjádří. Já jsem říkal, že vítám jakoukoli kritiku, protože nemůžu vědět všechno.
Ve svých videích ale něco tvrdíte, něco tam kritizujete. A teď říkáte, že nemůžete vědět všechno. I ve videu o Bartošovi byly některé věci nesrozumitelné.
My nemůžeme pustit všechno. My můžeme pustit jen to, když věříme, že to lidem pomůže, nebo nám pomohou získat nějaké informace.
A tohle bylo kvůli tomu, že si myslíte, že to lidem pomůže?
Že to lidem pomůže. Jestliže je podle zákona trojkoalice, tak jsou tam tři řády. Jak se ty řády slučují? To už nikdo nevysvětluje.
Jak to myslíte?
Já to řeknu takhle: když se spojilo KDU-ČSL, tak se vytvořily jedny stanovy a měly jednoho lídra.
Ty strany prostě můžou jít společně do voleb jako koalice.
S tím, že každá strana má své stanovy?
Také mají vytvořený společný program.
Ano.
Na kterém se strany shodly.
Ale jak se mohli Starostové oddělit teďka ve chvíli, když Piráti začali ztrácet.
To není pravda. Pořád kandidují jako jedna koalice. Jde mi o to, že když šíříte takové věci, kterým nerozumíte, tak jak vám má někdo věřit, že Ivan Bartoš pašuje do Česka drogy.
Poslechněte si ty nahrávky ještě jednou, pokud je máte.
Poslouchal jsem je důkladně.
My máme nahrávku z té Prahy, kde rozdává drogy. Mně je jedno, co pan Bartoš dělá v Česku. O co mně jde, aby vnoučata třeba mých vrstevníků nepřišla s tím, že drogy jsou legální a skončili jsme. Druhá věc je, že mě zajímá cesta z bodu A do České republiky. To ostatní už je pro lidi. Je to informace, co drogy s lidmi dělají.
Zajímá mě to, jak vám váš nadřízený orgán může dovolit, abyste tyhle věci psal na sociální sítě. Nedokážu si představit vyšetřovatele, který by sdílel na svém facebooku informace z kauzy, ve které nebyl nikdo ani obviněn.
V Česku budou volby. My jsme se snažili dostat k Bartošovi, aby nám odpověděl na nějaké otázky.
Vy jste říkal, že tohle má na starost česká policie.
My jsme o to požádali Bartoše. A nikam jsme se nedostali. Když se pouští takové informace, tak se pouští za nějakým účelem. A já vám ho nemůžu říct.
Je ten účel to, že budou volby?
Nemůžu vám na to odpovědět. Pro nás je podstatné video z té Prahy a návrh zákona ve sněmovně.
Na základě toho jste zjistili, že Bartoš pašuje drogy do Česka?
Ne, ne, ne. Není to tak, jak si to myslíte. Jsou to věci, kdy to nejde.
Proč si to dáváte na svůj osobní facebook?
Proč ne?
Protože si nedokážu představit vyšetřovatele, který by tohle udělal.
Pozor. Tady dochází ke dvěma věcem. Vyšetřovatel je také člověk. Já jsem člověk.
Vyšetřovatelé se ale musí řídit nějakými procesními pravidly.
Proto to, co já pustím ven, je několikrát konzultováno.