Děti pražských strážníků se rekreují u mužů blízkých Janouškovi. Postupujeme podle zákona, tvrdí
Pražští městští policisté jezdí do ubytovacího zařízení, které spravují lidé blízcí lobbistovi Romanu Janouškovi. Šéfové strážníků navíc podepsali s nájemcem areálu dvouletou smlouvu - konkrétně na čtyři týdenní rekreace za víc než milion korun bez DPH. Městská policie přiznává, že neví, kdo je spolumajitelem areálu, postupovala ale transparentně a podle zákona.
Do rekreačního zařízení Eden Herlíkovice ležícího na úpatí Krkonoš posílá vedení pražské městské policie v rámci benefitů děti svých zaměstnanců. Loni v říjnu podepsalo s nájemcem areálu smlouvu na dva roky za 1,1 milionu bez DPH. Jde o čtyři týdenní rekreace, první turnus po 115 rekreantech za 293 tisíc korun tam přijel na začátku února a další se chystá na začátek března, všímá si týdeník Euro. Policie ale tvrzení, že by firmě provozující areál Eden již zaplatila dva miliony korun, odmítá.
Jak týdeník ale upozorňuje, hotel a ubytovnu má v nájmu společnost s ručením omezeným s názvem Areál Eden. „Dříve se jmenovala Trueland a podle poslední zveřejněné účetní závěrky nevydělávala. V roce 2014 skončila v minusu 22 milionů korun. Za Truelandem i Areálem Eden stojí stejní muži, podnikatelé Martin Vokatý a Daniel Kučera z firmy Snowhill provozující řadu zimních středisek,“ píše Euro.
Daniel Kučera bývá podle Eura označován za spojku lobbisty Romana Janouška ve společnosti Melida, která provozuje skiareál ve Špindlerově Mlýně. Pomáhal také při zdravotnickém byznysu lékaři Petru Ullrichovi, jenž se účastnil podnikání firem, kde Janoušek vystupoval ve statutárních orgánech. Kučera měl právně radit přímo i lobbistovi Janouškovi, upozorňuje týdeník.
Obchody s Bémem
„Kučerovo jméno figurovalo rovněž při nákupu pozemku v Jizerských horách od Lesů ČR. Právě on koupil na samotě nad Josefovým Dolem 1124 metrů čtverečních s chalupou a následně i další pozemky. Později vše prodal bez zjevného zisku kyperské korporátní schránce, společnosti Levandres, která na místě postavila nový dům. Jednatelem firmy je bývalý pražský primátor Pavel Bém, taktéž Janoušků známý,“ upozorňuje týdeník.
Spolupráce pražské městské policie s firmou Vokatého a Kučery není protiprávní, policie navíc tvrdí, že o podnikatelích ani nevěděla. „Zadavateli není známo, kdo je spolumajitelem společnosti provozující areál Eden,“ řekla Euru vedoucí kanceláře ředitele pražské městské policie Irena Seifertová.
Eden dostal podle Eura zakázku bez klasického výběrového řízení. Podle Seifertové probíhal výběr tak, že městská policie oslovila pět subjektů a zveřejnila tendr na svém profilu. Nabídku nakonec podali tři uchazeči. „Společnost provozující areál Eden nebyla mezi oslovenými subjekty,“ doplňuje. Zároveň podle ní policie neměla jinou šanci než s Edenem smlouvu podepsat. „Vzhledem k tomu, že zadavatel použil pro zadání veřejné zakázky přísnější režim a postupoval v souladu se zákonem, nemůže veřejnou zakázku bez zákonného důvodu zrušit,“ tvrdí Irena Seifertová.
Pražská městská policie se ale distancuje od tvrzení Eura, že 'nešla vzorem', když si neprověřila spolumajitele. „Prověřování majetkové struktury subjektů zákon nevyžaduje a vzhledem ke skutečnosti, že primárně určujícím kritériem je nabízená cena, chová se městská policie hospodárně a tento hlavní parametr je při výběru logicky zásadní,“ uvedla v rekci na článek Seifertová.
Smlouva ale podle týdeníku nakonec stejně může spadnout pod stůl. Areál Eden má stejnojmenný komplex nad Vrchlabím pronajatý od Zařízení služeb pro Ministerstvo vnitra. Vnitro mělo ještě před příchodem dvojice podnikatelů s areálem potíže, nájemce neplatil a zmizel, a tak muselo do objektů a pozemků investovat miliony korun. Areál proto plánuje prodat. Pokud ho koupí někdo jiný než firma, s níž má policie podepsánu smlouvu, bude její plnění těžko uplatňovat.