Hackeři napadli datové schránky. ‚Nedošlo k žádnému ohrožení bezpečnosti,‘ sdělil ministr vnitra
Datové schránky v Česku napadli hackeři. Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) na čtvrteční tiskové konferenci uvedl, že při útocích nebyla dotčena bezpečnost uživatelů a dat. Systém je podle něj pomalejší, problémy jsou s přístupem ze zahraničí.
„Datové schránky fungují. Bezpečnost uživatelů datových schránek, přístup k datům a podobně nebyla žádným způsobem dotčena. Nedošlo k žádnému ohrožení bezpečnosti jako takové,“ řekl Rakušan.
Také mluvčí České pošty Matyáš Vitík řekl, že data a další osobní údaje nebyly napadeny. „Řeší to odborníci z vnitra, České pošty, O2 a speciální útvar policie,“ vysvětlil ministr.
Datová schránka povinně: komu ji stát od nového roku založí a proč
Číst článek
Na řešení podle Rakušana pracují experti a veškerými kybernetickými útoky se zabývá i nově zřízený policejní útvar Národní centrála proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě.
„Situace se řeší, v současné době útoky stále přetrvávají,“ uvedl. „Odražení útoků je úspěšné v tom nejdůležitějším – v zachování bezpečnosti a ochraně dat. A to se všechno povedlo,“ uzavřel Rakušan.
Povinné i dobrovolné
Nový útvar pro boj s kybernetickou kriminalitou, extremismem a terorismem vznikl loni v létě vyčleněním dvou struktur z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Začal fungovat od letošního 1. ledna.
Živnostníci, spolky, nadace. Datové schránky musí od příštího roku začít používat na dva miliony lidí
Číst článek
Mluvčí Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Marek Vala nechtěl k útokům na datové schránky sdělit žádné informace.
Podle mluvčího bezpečnostní firmy Eset Ondřeje Šafáře je použitý útok typu DDoS poměrně běžný a technologicky méně sofistikovaný, jeho detekce je nicméně komplikovaná, protože z vnějšího pohledu například nelze jednoduše odlišit útok od technického selhání služby.
Při útoku DDoS (Distributed Denial of Service) se hackeři snaží narušit nebo poškodit webovou stránku, síť nebo jinou on-line službu tím, že ji přetíží velkým množstvím požadavků.
„V tomto případě byla snaha získat finanční prostředky vydíráním oběti, že v případě zaplacení určité částky útoky ustanou,“ uvedl Šafář. Tento způsob získání peněz označil za méně snadný oproti útokům, při kterých jde například o krádež citlivých dat a útočníci hrozí jejich zveřejněním.
Datové schránky jsou od letošního roku povinné i pro živnostníky, spolky a další právnické osoby. Celkem se do března jejich počet zvýší o 2,2 milionu zhruba na 3,9 milionu. Naopak dobrovolné zůstalo používání datové schránky pro soukromé fyzické osoby.
Schránku si dosud musely povinně zřídit úřady nebo právnické osoby, dobrovolně si ji pak mohl založit každý občan.
Útok na České dráhy
V úterý napadli hackeři web a mobilní aplikaci státního železničního dopravce České dráhy (ČD). Stránky dopravce a aplikace Můj vlak mohly být několik hodin nedostupné.
„O útocích víme, se společností spolupracujeme, více k tomu nebudeme sdělovat,“ uvedl mluvčí NÚKIB Vala.
Můžeme potvrdit, že proti ČD jsou vedeny kybernetické útoky, uvedla na dotaz médií mluvčí ČD Vanda Rajnochová.
„Naši IT specialisté činí opatření, aby veškeré služby byly pro naše zákazníky standardně dostupné, spolupracujeme přitom s NÚKIB a Policií ČR,“ dodala Rajnochová.