Firma Daniela Landy dluží přes milion korun na daních. Je bez majetku a míří do insolvence
Téměř 1,3 milionu korun na daních dluží firma Žito 44, v níž má většinový podíl zpěvák Daniel Landa. Radiožurnál to zjistil z insolvenčního návrhu na firmu, který minulý týden podal její likvidátor Aleš Rozehnal. Z něj také plyne, že společnost nemá žádné peníze ani další majetek. Zpěvák se vyjádřil, že už léta nepodniká a sám „naletěl“ svému producentovi Jiřímu Jurtinovi.
Zpěvák Daniel Landa zareagoval na dotaz Radiožurnálu v textové zprávě, kde své angažmá v zadlužené firmě přibližuje.
„Veškeré finance a management tehdy řídil pan Jiří Jurtin, já měl na starost výhradně uměleckou a sportovní stránku projektů,“ popsal Landa, který měl podle svých slov záhy zjistit, že „sliby a závazky pana Jurtina jsou, slušně řečeno, vzdušné zámky“.
I proto nakonec své působení ve firmě ukončil a věc předal svému právníkovi. „Ostatně nejsem zdaleka jediný, kdo panu Jurtinovi naletěl. O ukončení nefunkční firmy se nadále stará onen právník,“ vysvětlil Landa a dodal: „Osobně žádné peníze nikomu nedlužím a ze všech svých probíhajících aktivit řádně platím nemalé daně.“
Druhý konkurz
Z insolvenčního návrhu a dalších příloh vyplývá, že Landova společnost má přinejmenším trojici závazků, přičemž dva z nich jsou již po splatnosti. Žito 44, s. r. o., dluží téměř 1,3 milionu korun pražskému finančnímu úřadu. Jde o nedoplatek na dani z příjmu právnických osob.
Byla to obstrukce, ale ne sabotáž. Landova výzva k přehlcení hygienických stanic e-maily není trestná
Číst článek
Výrazně nižší sumu, 14,5 tisíce korun, dluží Landova firma jiné společnosti, která pro ni zařizovala účetnictví.
Firma je od roku 2018 v likvidaci, kterou má na starosti právník Aleš Rozehnal z kanceláře Rozehnal & Kuchař. Právě Rozehnal současný insolvenční návrh na firmu podal. V dokumentu mimo jiné zmiňuje, že společnost Žito 44 nemá žádný movitý ani nemovitý majetek a už téměř rok ani žádné finanční prostředky.
„Dlužník je v úpadku, neboť má více věřitelů, peněžité závazkypo dobu delší než třiceti dnů po lhůtě splatnosti a tyto závazky není schopen hradit. Z toho důvodu mu nezbývá než podat insolvenční návrh,“ píše v návrhu právník Rozehnal.
Není to přitom poprvé, co Landova společnost řeší insolvenční návrh. Ekonomický deník E15 v roce 2019 napsal, že společnost v té době dlužila zhruba 15 milionů korun.
Největším věřitelem byl tehdy podnikatel Karel Janeček, který ve společnosti Žito 44 působí jako tichý společník. Firma podle E15 Janečkovi dlužila 7,9 milionu korun. Také u nynějšího insolvenčního návrhu je možné v seznamu závazků najít dluh 7,9 milionu korun vůči tichému společníkovi.
Podle právníka Rozehnala vychází nejnovější insolvence z účetní operace při konkurzu před čtyřmi lety. „Po skončení konkurzu bylo potřeba odepsat pohledávky pana Landy, které nepřihlásil v rámci insolvence. Odepsané pohledávky podléhají stejnému režimu jako pohledávky prominutí a tudíž je třeba je zdanit. Tím vznikl daňový dluh, který není z čeho uhradit,“ vysvětlil Rozehnal.
Kouzelník Žito
Firmu Žito 44 založil Landa v roce 2008, tehdy pod jménem Legie Zlatého Draka. Firma pak několikrát změnila název, až ji Landa v roce 2012 přejmenoval na Žito 44.
Ve stejném roce také odstartoval Landa stejnojmenný projekt, a to na vyhlašování cen Český slavík. Na pódium dorazil se živým kohoutem a chtěl, aby se mu od té chvíle říkalo kouzelník Žito.
Plánoval také provést různé „kejkle“ jako potápění se mezi žraloky, vyhrát zápas v thajském boxu proti profesionálovi nebo dostat fotbalisty Sigmy Olomouc do finále Ligy mistrů.