Neodstupuji kvůli pár křiklounům v ulicích, ale své bezpečnosti, vysvětlil komunistický poslanec Ondráček

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček před sněmovnou oznámil svou rezignaci na post předsedy komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Zdůvodnil to obavou o svou bezpečnost i bezpečnost své rodiny.

Praha (Aktualizováno: 15:27 6. 3. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Neodstupuji z funkce na základě toho, že by tady bylo pár křiklounů na ulici, ale proto, že jsem vyhodnotil bezpečnostní situaci svoji a mé rodiny,“ uvedl poslanec Zdeněk Ondráček z KSČM 

Dodal, že když byl ještě ve funkci příslušníka policie České republiky, tak byl také pod tlakem. Ukázal při tom směrem k poslancům ODS, STAN a TOP 09.

„Čelil jsem mnoha tlakům od vás, které jsem vyšetřoval, a které jsme vyšetřovali na protikorupční policii,“ prohlásil poslanec na plénu dolní komory.

'Obušku z GIBSu ven.' Proti Ondráčkovi se protestovalo po celé zemi

Číst článek

Ondráček současně kritizoval poslance z pravicových stran. „Kolegové z pravicového spektra, já vás nazývám demokratickou žumpou, nebuďte tak namyšlení. Dokola tu mluvíte o demokracii, ale současně vyzýváte k tomu, aby byl demokraticky zvolený poslanec lynčován,“ pokračoval.

Ondráček se tak podle prohlášení obává o své bezpečí i bezpečí své rodiny, proto se rozhodl z funkce odstoupit.

Pondělní demonstrace

„Ohlášenou rezignaci pana Ondráčka vítáme jako splnění toho, oč usilovala naše petice i včerejší (pondělní) protestní shromáždění po celé zemi. A je skvělou zprávou, že ozvat se proti návratu komunistů k moci má smysl,“ sdělila v úterý organizátorka demonstrace Lucie Kohoutová. Je přesvědčena, že hlavní zásluhu na Ondráčkově rezignaci měly právě pondělní protesty.

„Desítky tisíc občanů svou účastí i podpisy jasně ukázaly, že jim záleží na dalším vývoji politické situace u nás daleko více než stávající vládě. A že veřejnost odmítá návrat komunistů všeho ražení a nástup ostatních extremistických tendencí k moci,“ uvedla.

Ráda by, aby si politická reprezentace plně uvědomila rozsah pondělní akce a aby v budoucnosti jednala ve prospěch občanů i bez nutnosti takových shromáždění.

Jsme rádi, že se Ondráček rozhodl odstoupit. Vyjednávání o podpoře vlády to nenaruší, věří Faltýnek

Číst článek

Že by se podílely pravicové strany na organizaci demonstrací, odmítl ve sněmovně třeba šéf lidovců Pavel Bělobrádek. „Rozhodně jsme se na těchto demonstracích nepodíleli, nebyly to však desítky ani stovky lidí, kteří protestovali, demonstrací se zúčastnily tisíce lidí,“ prohlásil.

'Demokratická žumpa'

Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek k tomu uvedl, že odmítá, že by jeho strana vyzývala k Ondráčkově lynči. „Pravicové žumpě se vyjadřovat nebudu. Nesouhlasím ale s tím, že bychom vyzývali k vašemu lynči,“ popsal.

Server iROZHLAS.cz požádal poslance Ondráčka o reakci, na telefonáty ani SMS zatím nereagoval. Na přímý dotaz odmítl Ondráček odpovědět také ČTK.

Poslanci KSČM ve sněmovně po zahájení schůze v úterý odpoledne nejdříve požádali o dvacetiminutovou přestávku na poradu svého klubu.

Schůze Poslanecké sněmovny pak pokračovala dohady o jednacím řádu dolní komory, předseda sněmovny Vondráček proto posléze opět přerušil schůzi kvůli poradě předsedů poslaneckých klubů.

Protesty proti Ondráčkovi

Ondráčkovo páteční zvolení vyvolalo vlnu nesouhlasu. Část opozice tvrdí, že bez poslanců nejsilnější frakce ANO by zvolen nebyl. Předseda ANO a premiér v demisi Andrej Babiš naopak uvedl, že poslanci těchto stran mohli Ondráčkovu zvolení zabránit, pokud by byli přítomni. Poznamenal, že pokud někdo navrhne odvolání Ondráčka, tak je podpoří, případně je navrhne sám. 

Bývalý policista, který před listopadem 1989 zasahoval proti demonstracím odpůrců režimu, byl do čela komise sněmovnou zvolen na třetí pokus minulý pátek. Už dříve Ondráček prohlásil, že působení u komunistické policie nelituje.

V českých a moravských městech se v pondělí konaly protesty proti schválení Ondráčka do čela sněmovní komise, největší byly v Praze, kde tisíce lidí téměř zaplnily spodní část Václavského náměstí.

tch, hm, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme