Co říkají lidové tradice? Na Boží hod se nemá stlát postel ani věšet prádlo
Křesťanský svět si připomíná příchod Ježíše Krista. Boží hod byl v minulosti dnem, kdy se setkávaly rodiny a děti navštěvovaly své kmotry. Dodnes se k němu pojí také lidové tradice. Jednou z nich je třeba to, že se 25. prosince nemá pracovat.
Už starokřesťanská církev ve čtvrtém století v Římě stanovila Ježíšovo narození na 25. prosince. Nejspíš, aby vytvořila protiváhu starší pohanské slavnosti nepřemoženého Slunce, která souvisela se slunovratem.
„Kostely jsou svátečně vyzdobeny, nechybí jesličky a stromy. Koná se bohoslužba, která je slavnostní a připomíná příchod spasitele na náš svět,“ říká etnografka Ilona Vojancová.
Křesťanský svět si připomíná příchod Ježíše Krista, teprve v neděli totiž začínají Vánoce. Jaké tradice se s 25. prosincem pojí?
V bibli se o narození Ježíše píše jen ve dvou evangeliích – v Matoušově a v Lukášově. První vypráví o mudrcích a jejich darech, druhý o dítěti položeném do jeslí: „Když tam byli, naplnily se dny a přišla její hodina. I porodila svého prvorozeného syna, zavinula jej do plenek a položila do jeslí, protože se pro ně nenašlo místo pod střechou.“
Na Boží hod už ve všech křesťanských chrámech stojí jesličky. Vůbec první betlém postavil v roce 1223 František s Assisi. Chtěl lidem betlémskou scénu přiblížit a od té doby se stavění jesliček rozšířilo.
Vědci poodhalili tajemství Betlémské hvězdy. Nebyla to kometa, ale supernova
Číst článek
Podle etnografky Vojancové byl Boží hod dnem, kdy se setkávaly rodiny: „Dokonce děti měly navštívit své kmotry a poděkovat jim za přízeň. Děti od nich dostávaly nějaký pamlsek.“
Sněhuláci, sobi a Santa Claus. Pákistán vypravil speciální vánoční vlak
Číst článek
Lidové tradice říkají, že se 25. prosince nemá pracovat. Dokonce se nesměly stlát ani postele a v domě nesmělo viset žádné prádlo, aby to nepřineslo neštěstí.