Co lze očekávat od pražského summitu NATO?

Přesně za měsíc se bude v Praze konat historická schůzka Severoatlantické aliance. Očekává se na ní rozšíření NATO a další rozvoj specializace jednotlivých zemí v rámci tohoto obranného společenství.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Summit NATO - Praha 2002

Summit NATO - Praha 2002

Podrobněji o pražském summitu s redaktorem Radiožurnálu Františkem Lutonským.

Moderátor: Už je jasné, o kolik zemí se Aliance rozšíří nebo jaké země dostanou pozvánku ke vstupu do NATO?

F. Lutonský: Tak jasno ještě není, ale dá se už víc než předpokládat, že Spojené státy, které jsou největší vojenskou silou, si zřejmě nakonec prosadí svou variantu rozšíření. Z Washingtonu jasně zaznívá, že USA jsou pro co nejširší rozšíření Aliance, ale zároveň dávají přednost sedmi kandidátům, kteří budou schopni "něco" Alianci nabídnout. To "něco" znamená v tuto chvíli zhruba tři možnosti - ať už jsou to specializované útvary jednotlivých armád, anebo výhodná poloha kandidátských zemí. Ve hře jsou v tuto chvíli Slovinsko, Slovensko, Litva, Lotyšsko, Estonsko a trochu překvapivě Bulharsko a Rumunsko. Ostatní kandidáti jsou prakticky bez šancí, protože jsou mimo výseč zájmu Spojených států - ale ty chtějí s pozvánkou vyčkávat až do poslední chvíle.

Moderátor: Co vůbec mohou noví členové NATO nabídnout?

F. Lutonský: Asi je možné říct, že pro NATO, které svými vztahy s Ruskem a rozšiřováním ztrácí svůj původní smysl, nebudou noví členové téměř žádným přínosem. Budou spíš výhodou pro Spojené státy, které už teď jasně říkají, že třeba Rumunsko a Bulharsko potřebují kvůli jejich výhodné poloze a případnému umístění svých základen na jejich území. No a ostatní kandidáti zas pomohou Američanům, aby si upevnili svůj vliv v Evropě, protože ti jim budou hodně vděční za to, že se dostali do Aliance.

Moderátor: Na pražském summitu budou Spojené státy také velmi tvrdě kritizovat své evropské spojence za to, že nevěnují na armádu dost peněz, že nevyvíjí nové zbraňové systémy a že nejsou schopni rychle jednat. Bude se nějak měnit struktura Aliance?

F. Lutonský: Ono se změní NATO jako takové - dá se říct, že už nepůjde hlavně o vojenskou sílu, ale spíš o politickou. Na pražském summitu musí také jasně zaznít, co vůbec má Aliance v budoucnu plnit a jak má vypadat třeba její síla rychlé reakce. Další problémy může přinést také budování společné evropské obrany, a tím zdvojování vojenských sil. Jeden americký vojenský expert dokonce říká, že jestli má NATO přežít, nesmějí ho Evropané v této souvislosti brát jako konkurenci Evropské unii, která se bude ale také rozšiřovat. Setkal jsem se také s názorem, že v případě, pokud si Evropa nevyřeší problém stárnutí populace, budou si Američané hledat za 30 let nové spojence, protože evropské státy budou na vojenství dávat stále méně peněz a ten rozdíl v armádní vyspělosti se ještě prohloubí.

Marika Táborská, František Lutonský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme