Týrání zvířat v okolí si všímá stále více lidí. Veterináři letos prošetřili 350 případů

Zátah na chovatelku psů ze Zlatých Hor na Jesenicku, kopání do krav na jatkách na Benešovsku. To jsou dva nedávné případy týrání zvířat, na které upozornila média. Jako první si ale špatné péče o zvířata nejčastěji všímají běžní lidé. Potvrzuje to i Státní veterinární správa, která eviduje rostoucí počet hlášení. Brzy budou mít kontroloři v rukou i nový zákon: sněmovna totiž nedávno zpřísnila pravidla pro chov psů.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kráva, krávy, farma, zemědělství, napajedlo, napajedla (ilustrační foto)

Ministr zemědělství Miroslav Toman z ČSSD nařídil kontroly jatek po celé zemi. | Foto: Věra Hájková | Zdroj: Český rozhlas

Na začátku října zasahovala policie v domě chovatelky na Jesenicku. V objektu postupně zajistila přes třicet psů. Podle předsedkyně spolku Jesenické tlapky Martiny Harbichové byli psi silně zanedbaní. „Byli znečištění od výkalů a moči, měli přerostlé drápy a byli silně zablešení. Některé feny jsou březí,“ popisuje Radiožurnálu.

Na zápach z domu chovatelky si už dřív stěžovali sousedé u místních úřadů. Podle mluvčího státní veterinární správy Petra Majera Čechů, kteří státní a krajské veterinární správě nahlašují možné týrání zvířat, přibývá.

V loňském roce prošetřili veterináři 40 procent případů na podnět lidí. „V roce 2017 byl tento podíl zhruba 35 procent, takže je tam vidět určitý nárůst. Souvisí to s tím, jak se veřejnost o problematiku stále více zajímá,“ vysvětluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Týrání zvířat si ve svém okolí všímá více lidí

V chovech zájmových zvířat veterináři letos zjistili porušení zhruba ve 350 případech, u hospodářských zvířat bylo číslo nižší – pochybení bylo 220. Před několika dny Česko obletělo video, na kterém zaměstnanci jatek ve Všeticích na Benešovsku kopou do krav a popohánějí je elektrošoky.

Ministr zemědělství Miroslav Toman z ČSSD proto nařídil kontroly jatek po celé zemi. „Byli to hrozné záběry,“ uvedl. „Okamžitě jsem nařídil provedení kontrol na všech jatkách. Požádal jsem také ředitele Státní veterinární správy, aby z toho vyvodil důsledky.“

Veterináři už na jatka podali trestní oznámení za týrání zvířat. Jednatel firmy Jokoma, která jatka provozuje, potvrdil, že video pochází z tamního závodu. Podle něj ale jde o pochybení jednotlivce, ne běžnou praxi.

V Německu prošetřují laboratoř. Podle reportáže v ní docházelo k týrání pokusných zvířat

Číst článek

To potvrzuje i mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček. „Kolegové pátrali a z minulosti žádnou podobnou zkušenost nemáme,“ uvedl.

Sněmovna zároveň schválila novelu veterinárního zákona, která má mimo jiné potlačit nelegální a neetické psí množírny. Zpřísnit by se měla oznamovací povinnost na množství chovaných fen. Chovatelé teď musí veterinární správě hlásit chov pěti a více fen. Nově by se měl počet snížit na tři.

Anna Musilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme