Čeští zemědělci hrozí celostátními protesty. Vadí jim politika Evropské unie
Zástupci českých zemědělských organizací hrozí celorepublikovými protesty. Informovala o tom mluvčí Agrární komory Barbora Pánková. Podle ní jim vadí, podobně jako jejich evropským kolegům, hlavně zemědělská politika Evropské unie.
Některé organizace plánují protesty na druhou půlku února. Další je koordinují se zahraničními zemědělci. Podle Barbory Pánkové se o protestech rozhodne do konce února.
Evropští farmáři protestují proti unijním i národním regulacím. Nespokojenost ale plošně vyřešit nejde
Číst článek
„Co se týká celorepublikových protestů, Agrární komora české republiky je vázána postojem svého představenstva a dozorčí rady na mimořádném jednání na Větrném Jeníkovovi o prozatímním odkladu do prvního března 2024,“ řekla Radiožurnálu.
Příští týden by se zástupci některých zemědělských organizací měli sejít s ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL) i s premiérem Petrem Fialou z ODS.
„Jsem de facto v dennodenním kontaktu se zástupci těchto nevládních organizací. Snažím se je i informovat o tom, jak probíhají jednání ohledně některých záležitostí,“ ujistil Výborný.
Protesty v Evropě
Češi ale nejsou jediní, kdo se bouří. S protesty zemědělců se potýká celá Evropská unie. Společné požadavky farmáři nemají, obecně jim vadí daně na pohonné hmoty, tlak na cenotvorbu a dovoz levného zboží ze zahraničí. Důvody k nespokojenosti se ale v jednotlivých zemích liší.
Třeba Španělsko protestuje za nižší daně na zemědělskou naftu nebo za státní pomoc v době nebývalého sucha, což je něco, co výrazně trápí některé španělské regiony. Italští farmáři zase upozorňují na vysoké výrobní náklady, které jim v kombinaci s drahými energiemi způsobují celý koktejl nepříjemností.
Francouzi nejprve demonstrovali proti nízkým výdělkům, silné regulaci a podle nich neférové konkurenci ze zahraničí. Pak se k zemědělcům přidali včelaři, kteří vládě vyčítají, že nechrání životní prostředí a vadí jim také přeshraniční dovoz medu.
Trnem v oku zemědělců je také velká unijní legislativa Green Deal. Boj proti klimatické změně ohlásila na počátku svého funkčního období v roce 2019 předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a představila plány na zelenou transformaci ekonomiky.