Zásah detektivů kvůli bojům na Ukrajině: do Slaného si přišli pro šéfa domobraneckého spolku
Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu zasahují na sídlišti ve Slaném. Ivan Kratochvíl, který tam bydlí, je šéfem spolku Českoslovenští vojáci v záloze za mír, tedy paramilitárního domobraneckého spolku, který loni zmiňovala i zpráva o extremismu ministerstva vnitra. Informuje o tom Radiožurnál a server iROZHLAS.cz. Policisté zatýkali lidi, které podezřívají z podpory separatistů na východě Ukrajiny.
Detektivové z protimafiánské centrály zasahují v bytě panelového domu na sídlišti ve Slaném. V bytě v prvním patře je asi šest policistů v civilu s páskami na rukávech s označením policie.
Žije v něm Ivan Kratochvíl, předseda spolku Českoslovenští vojáci v záloze za mír, který zde má také sídlo. „S panem Kratochvílem určitě mluvit nemůžete,“ řekl reportérovi Radiožurnálu jeden z policistů.
Protimafiánská jednotka zadržela pět lidí spojených s boji na Ukrajině. Podezřívají je z podpory terorismu
Číst článek
Kratochvíl je také předsedou společenství vlastníků bytů v domě. „Bydlí tady asi 25 let. Že by se tady ale scházeli vojáci nebo rusky mluvící lidé, to jsem si nikdy nevšimla,“ řekla sousedka, která bydlí o patro výš.
Deník N také informoval o zadržení jedné z vůdkyň organizace Českoslovenští vojáci v záloze za mír s iniciály A. K. Server iROZHLAS.cz u přítelkyně zadržené a bývalé poslankyně Jany Volfové ověřil, že jde o jednu z hlavních postav proruského spolku, Andreu Krulišovou. Volfová pro ni během středečního rána sehnala právníka. „V současné době jsou na výslechu,“ řekla Volfová ve středu odpoledne.
Aktivity spolku Českoslovenští vojáci v záloze za mír monitoruje ministerstvo vnitra. V loňské zprávě o extremismu například resort napsal, že „rok 2020 nezastihl domobranecké skupiny vzniklé v reakci na migrační krizi v dobré kondici”. Právě českoslovenští vojáci podle něj nevyvíjeli fakticky žádnou činnost.
Činní jsou ovšem na facebooku, kde se označují za „táty odhodlané chránit své rodiny”. Skupinu, která má přes 1600 členů, spravuje Martin Vengel. Ten serveru iROZHLAS.cz řekl, že u něj policisté nebyli a že zásah se ho netýká.
Na straně separatistů
Vyšetřovatelé podle informací serveru iROZHLAS.cz zjistili, že jeden z členů paramilitárního spolku Českoslovenští vojáci v záloze za mír v minulosti odjel na Donbas, kde se měl zapojit do bojů na straně separatistů. Po návratu začal spolek shánět peníze, aby do válečné zóny mohli vycestovat další zájemci.
Soud zmírnil trest muži, který se podle obžaloby zapojil do bojů na Ukrajině na straně separatistů
Číst článek
Detektivové v noci na středu zadrželi pět lidí. Podezřívají je konkrétně ze spáchání trestného činu teroristického útoku, trestného činu financování terorismu a trestného činu podpory a propagace terorismu. „Přičemž tyto trestné činy souvisí se zapojením českých občanů do bojů na východě Ukrajiny na straně tzv. Doněcké lidové republiky,“ dodal státní zástupce Bílý. Žádné obvinění dosud podle něj nepadlo. Více o případu zde.
Policejní prezidium upozornilo, že aktuální zásah nemá přímou souvislost se špionážní aférou kolem výbuchu muničního skladu ve Vrběticích.
Konflikt na Ukrajině propukl v roce 2014 po svržení režimu proruského prezidenta Viktora Janukovyče a následné ruské anexi Krymu. Boje mezi povstalci a vládě loajálními vojsky tehdy propukly na začátku dubna a od té doby si vyžádaly přes 14 tisíc obětí.
Česká republika samozvané republiky proruských separatistů neuznává a trvá na tom, že jimi ovládaná území, stejně jako Ruskem anektovaný Krym, jsou nedílnou součástí Ukrajiny.