VIDEO: Požár v národním parku České Švýcarsko se začal opět šířit. Na místo dorazili i hasiči z Německa
Více než sto hasičů v pondělí od rána zasahuje u požáru lesa mezi Hřenskem a Pravčickou bránou v národním parku České Švýcarsko. V místě platí nejvyšší stupeň požárního poplachu. Požár se začal v pondělní odpoledne dál šířit, zvedl se totiž vítr. Šíří se směrem k Pravčické bráně, odkud bylo evakuováno 80 lidí. Dalších 60 hasiči evakuovali z tábora v Dolském Mlýnu. Na místo dorazila ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL).
Les hoří v Malinovém dole od nedělního rána. Původní ohnisko mělo v neděli odpoledne zhruba tři hektary, hasiči ho dostali pod kontrolu. Později se však oheň rozšířil přes silnici do další části lesa. Z preventivních důvodů proto hasiči evakuovali výletníky ze soutěsek a turistickou atrakci pro veřejnost uzavřeli.
Požár v Českém Švýcarsku se rozšířil, hoří více jak tři hektary plochy. Hasiči evakuují turisty ze soutěsek
Číst článek
Škoda, kterou oheň na lesním porostu zatím napáchal, známá není. Prozatím není ani jasné, co požár způsobilo. Policejní mluvčí Eliška Kubíčková řekla, že je zásah zatím v plné kompetenci hasičů a policie poskytuje potřebnou součinnost.
Začal se opět šířit
V pondělí odpoledne se ale požár začal kvůli zvedajícímu se větru opět šířit. V součtu zasahuje u Hřenska na Děčínsku 49 jednotek. Podle mluvčího Marvana se šíří původní ohnisko.
„Na místě v tuto chvíli máme 49 jednotek požární ochrany, tři jednotky přijely z Německa,“ uvedl odpoledne Marvan. Podle něj se práce hasičů zintenzivnila kolem 14.00.
„V současnosti je kladen důraz na dopravu vody, která je dopravována kyvadlově. Kvůli tomu byly povolány také německé jednotky,“ dodal Marvan. Mluvčá ústeckých krajských hasičů Milan Rudolf po 17.00 uvedl, že tři jednotky z Německa už hasiči odeslali zpět, a to kvůli rozšířen požáru na německou stranu. Z Libereckého a Středočeského kraje hasiči stahují cisterny, dodal.
Požár se šíří k Pravčické bráně, odkud bylo evakuováno 80 lidí, dalších 60 bylo odvedeno z tábora v Dolském Mlýnu. Oheň zachvátil i koruny stromů, někteří zasahující hasiči se evakuují.
Podle Rudolfa krizový štáb zatím nepřemýšlí o evakuaci Hřenska. „Je to ještě dostatečně daleko. Ode mě, ze stanice hasičů, je to nějakých 500 metrů,“ uvedl pro Českou televizi v pondělí, krátce po páté hodině odpoledne Rudolf.
Na místo přijela i ministryně životního prostředí Anna Hubáčková. Podle mluvčí ministerstva životního prostředí Beaty Berníkové je na zasedáí krizového štábu v Hřensku v hasičské zbrojnici.
„Do Hřenska jsem přijela bezodkladně. Právě se ve zdejší hasičské zbrojnici účastním jednání krizového štábu. Situace kolem požáru v národním parku České Švýcarsko je kritická, uvedla na twitteru Hubáčková.
Turisté i místní podnikatelé
Zásah má dopad nejen na turisty, ale také na místní obyvatele a podnikatele. „Pro místní je situace stresující, zejména mají problémy hoteliéři, kterým požár komplikuje podnikatelskou aktivitu,“ řekl v pondělí mluvčí správy parku Tomáš Salov.
V médiích se objevila informace, že by ve Hřensku neměla téct voda, místostarosta obce Robert Mareš řekl, že šlo o mýlku.
Návštěvníci, kteří míří do Hřenska, nebo na Pravčickou bránu a nemají o požáru informace, jsou podle Salova postaveni před úkol se v nastalé situaci zorientovat.
V jindy turisty obléhaném Hřensku je podle něj v pondělí ale jen několik desítek lidí, kteří nejspíš přišli kvůli zásahu hasičů. Vrtulníky totiž přelétávají přímo nad obcí a vodu nabírají do vaků v Labi, které obcí protéká.
Edmundova soutěska je podle Salova uzavřena z bezpečnostních důvodů. Soutěsku oheň nezasáhl, hoří nad ní a tak i kvůli přeletům vrtulníků a letadla není možné, aby se tam turisté pohybovali. Podle informací z pondělního odpoledne by mělo být ohnisko požáru, kvůli kterému byla Edmundova soutěska uzavřena, pod kontrolou.
Pro veřejnost je uzavřená také Mlýnská cesta z Mezné a silnice z Hřenska do Mezné. Silnice do Hřenska z Mezné je uzavřená jak pro automobily, tak pro pěší. „Což má za následek, že návštěvníci se dostanou k Pravčické bráně z Hřenské strany pouze autobusem,“ řekl mluvčí.
Španělsko a Portugalsko bojují s extrémními teplotami. Množí se lesní požáry, zemřelo 660 lidí
Číst článek
Z Mezní louky se k Pravčické bráně dostanou návštěvníci přes Jetřichovice. „Letos se tam opravuje vodovod a obec je o prázdninách zcela neprůjezdná pro osobní automobily. Pro dnešní den platí výjimka, osobní auta z té strany projedou,“ uvedl Salov.
Za požárem nejspíš podle dřívějšího vyjádření Salova stojí člověk. Na místě zřejmě nikdo dopaden nebyl, podle Salova je nepravděpodobné, že by byl potenciální pachatel dopaden a potrestán.
V národním parku České Švýcarsko hořelo také v dubnu. Tehdy se požár týkal jednoho hektaru lesa a rovněž na místo vyrazil vrtulník.
Hasiči u požáru zůstali až do druhého dne. Nedávno hořel les také na saské straně národního parku. Až do odvolání proto německé úřady omezily pohyb turistů po národním parku a chráněné krajinné oblasti Saské Švýcarsko mimo neoznačené cesty.
Úplně zakázaný byl vstup do lesů přes noc. Salov řekl, že na české straně zatím žádný podobný zákaz v platnosti není. „Můžeme ale postihnout ty, kteří rozdělávají oheň v lesích,“ dodal.