Češi by se více měli hlásit ke svému vlastenectví, míní prezidentský kandidát Přemysl Sobotka
Do boje o Hrad vstupuje dnešním dnem, kdy se uzavírají kandidátské přihlášky na prezidenta, také první místopředseda senátu a člen ODS Přemysl Sobotka. Zkušený politik a matador horní komory parlamentu, ve které působí už šestnáct let, chce jako hlava státu pozvednout české vlastenectví. Zatím se k němu prý Češi hlásí jen na sportovních zápasech.
„Stále si myslím, že ČR má svoji obrovskou hodnotu a že je potřeba se vrátit i k vlastenectví ne tomu fangličkování a křičení po hokeji či po fotbale,“ říká Přemysl Sobotka.
‘Naše země, naše pravidla a Naše země, naše koruna‘ jsou předvolební hesla, kterými chce osmašedesátiletý kandidát oslovit voliče v prezidentské kampani. Věří, že lidé na národní hrdost uslyší. Jako vystudovaný lékař, jehož životním mottem je ‘lidem pomáhat a neškodit‘ bere občanskou odpovědnost vážně.
„Současná prohlubující se snaha o hlubší integraci, ať už je to federace nebo superstát, je pro jednotlivé země velmi špatný moment. V současnosti, kdy se rotačkách vyrábějí eura, která vůbec nejsou ničím vůbec krytá, tak to je cesta do záhuby,“ míní.
Právě se vstupem do eurozóny by mladoboleslavský rodák příliš nespěchal. K přijetí eura by se podle něj měli vyjádřit všichni občané v referendu.
Do boje o Hrad posílá Přemysla Sobotku ODS. Ve stranických primárkách porazil europoslance a bývalého hejtmana Moravskoslezského kraje Evžena Tošenovského.
Nominací Sobotky ale podle komentátora Hospodářských novin Jindřicha Šídla ODS prezidentské volby jednoduše vypustila.
„Přemysl Sobotka vyhrál primárky v podstatě poté, co se jich odmítla zúčastnit předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová. Proto se stal kandidátem Přemysl Sobotka, který je takovým inventářem ODS. Hraje v ODS roli moudrého starce, při vší úctě to říkám,“ míní.
V roli největší české pravicové strany ale hrál mnohdy důležité role.
„Při zvolení Mirka Topolánka v roce 2002 předsedou mu v podstatě dohodl koalici, která ho vynesla k předsednictví. A stejně tak hrál důležitou roli v roce 2010 při pádu Mirka Topolánka. Kdy se postavil svoji autoritou uvnitř stany do čela těch, kteří žádali po slavném vystoupení Mirka Topolánka v časopise LUI jeho odchod,“ dodává komentátor.
Za liberecký obvod, kde Přemysl Sobotka žil od dětství, se mu podařilo čtyřikrát vyhrát volby do senátu. Od roku 2004 ho šest let i vedl.
Prezidentský post by tak pro milovníka turistiky, který se rád napije vína a zapálí cigaretu, mohl být i možná důstojným rozloučením s politikou.