Kauza brněnských zakázek: státní zástupce chce poslat do vazby pět z 9 obviněných, hrozí jim až 16 let

Vazbu pro pět z devíti obviněných po policejní razii na radnici Brna - střed požádá státní zástupce. Obává se maření vyšetřování, útěku i pokračování v trestné činnosti. Důvody vazby ale nejsou u všech totožné. Podle státního zástupce Petra Šeredy jsou všichni ohroženi vysokými tresty od 10,5 do 16 let. Zbylé čtyři aktéry případu policie v pátek propustila, stíhá je na svobodě.

Brno (Aktualizováno: 18:05 8. 3. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Kriminalisté Národní centrály podali státnímu zástupci Vrchního státního zastupitelství v Olomouci podnět k návrhu na vzetí do vazby 5 obviněných osob. Státní zástupce tento podnět akceptoval. Ostatní 4 obviněné osoby byly propuštěny ze zadržení a jejich trestní stíhání pokračuje na svobodě,“ uvedl mluvčí mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej.

‚Nedostal špunt do zadku.‘ Jaké odposlechy stály na začátku policejní razie kolem brněnské ANO?

Číst článek

Šereda se s jeho návrhem ztotožnil, o vzetí do vazby bude v sobotu rozhodovat Městský soud v Brně.

„Důvody vazby nejsou u všech stejné, ale je tam obava z ovlivňování svědků nebo maření vyšetřování, u některých je útěková vazba a u některých obava, že by mohli pokračovat v trestné činnosti,“ popsal Šereda serveru iROZHLAS.cz. 

Vysoké tresty

Všem aktérům ohroženým vazbou podle něj hrozí vysoké tresty v sazbě 10,5 až 16 let. Skupinu kriminalisté obvinili z trestných činů účasti na organizované zločinecké skupině, zjednání výhody při zadávání veřejných zakázek a z úplatkářských trestných činů.

Detektivové zasahovali ve čtvrtek v Praze, Brně a Prostějově, mimo jiné i v sídle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Ve větvi kauzy týkající se veřejných zakázek, kterými se zabýval antimonopolní úřad, ale na rozdíl od zakázek brněnské radnice zatím nikdo obviněn nebyl.

Případ se podle deníku Právo týká brněnského radního a někdejšího místostarosty Jiřího Švachuly (ANO). Ten je podle deníku ústřední postavou v celém případu, vedle něj si měli policisté přijít i pro brněnského podnikatele Saman El-Talabaniho.

Policie u Faltýnka

Jednal jsem s firmou Kapsch i antimonopolním úřadem. Ušetřilo se 1,5 miliardy, tvrdí Faltýnek

Číst článek

Policie se vedle brněnské radnice zajímá také o veřejné zakázky, kterými se zabýval antimonopolní úřad, včetně tendru na mýtný systém. Mimo jiné kvůli tomu dorazila i do pražského bytu a prostějovského domu místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka. Předal jí podle svých slov počítač a telefon, v pátek připustil, že se scházel se zástupci Kapsche i ÚOHS.

Cílem bylo vypsání tendru, aby Česká republika nemusela řešit, co dál s mýtem, uvedl v tiskovém prohlášení. V dopravní koaliční radě byl mimo jiné s poslancem ANO Milanem Ferancem, který v pátek také připustil schůzky s Kapschem a uvedl, že policie prohlédla jeho mobil. V tomto případě však kriminalisté nikoho neobvinili.

Kapsch provozuje mýtný systém v Česku od roku 2007, v tendru na nového provozovatele mýta po roce 2019 ale zvítězilo konsorcium CzechToll/SkyToll. Kapsch výsledky tendru napadl, ÚOHS nejdříve loni v květnu výběr vítěze tendru zrušil, v záři ale platnost smlouvy potvrdil. Kapsch se obrátil na soud.

ogo, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme