V pražském bytě Faltýnka proběhla domovní prohlídka, další policisté provedli i v jeho vile v Prostějově
Policie už udělala domovní prohlídku u Jaroslava Faltýnka. Podle jeho advokáta Josefa Bartončíka proběhla v bytě, který místopředseda hnutí ANO využívá při pobytu v Praze. Faltýnek později zamířil do svého domu v Prostějově, před nímž na něj čekali detektivové kvůli další prohlídce. Faltýnkův advokát Josef Bartončík zdůraznil, že politik není z ničeho obviněn, jeho jméno se podle něj ale objevuje v policejním spise.
Podle Bartončíka proběhla jedna prohlídka v Praze, po ní se Faltýnek vypravil do svého domu v Prostějově, kam dorazil po 15. hodině. Novinářům řekl, že policii předává dokumenty týkající se mýta. „Souvisí to s ÚHOSem (Úřad pro ochranu hospodářské soutěže), někde tím spisem zjevně prochází,“ doplnil Bartončík.
Policie zasahovala v sídle společnosti Kapsch v Praze i antimonopolního úřadu v Brně
Číst článek
Informaci o policejní návštěvě u místopředsedy ANO potvrdil Bartončík už ve čtvrtek dopoledne. „Pokud nějaké úkony trestního řízení probíhají a ony probíhají, naprosto jistě se netýkají žádného podezření vůči panu Faltýnkovi. Ten může být maximálně v pozici svědka,“ řekl Bartončík serveru iROZHLAS.cz.
Advokát připustil, že policisté si k Faltýnkovi přišli pro dokumenty: „Řekněme, že takto osloven být mohl.“ Sám Faltýnek měl vypnutý telefon, později nebral hovory ani nereagoval na SMS zprávy.
Faltýnek nedorazil ani na čtvrteční schůzi Poslanecké sněmovny. Jak na twitteru napsal poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík, bez udání důvodů se omluvil z jednání sněmovny.
Vůz se dvěma lidmi
Před domem politika v Prostějově stál podle reportérky Českého rozhlasu Olomouc civilní vůz se dvěma lidmi uvnitř.
Dva policejní vozy stály i poblíž Faltýnkova domu, před sídlem marketingové společnosti TK Plus Prostějov vlivné postavy českého sportu Miroslava Černoška. Manažer ČTK řekl, že není podezřelý, kriminalistům vydal požadované dokumenty.
Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu také zasahovali od čtvrtečního rána také v pražském sídle společnosti Kapsch v Praze a v Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže v Brně.
„Mohu sdělit, že náš útvar dnešního dne provádí úkony trestního řízení ve dvou samostatných trestních věcech pod dozorem Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Více informací zatím poskytovat nebudeme,“ řekl Radiožurnálu mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.
‚Úkony probíhají‘
Případ dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, tamní žalobce Petr Šereda ale podrobnosti k zásahu sdělit odmítl. „Dnes skutečně probíhají úkony trestního řízení, a to souběžně ve dvou kauzách pod dozorem Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, ale nebudeme se k těm probíhajícím úkonům v tuto chvíli blíže vyjadřovat,“ dodal Šereda. Zásah nechtěl komentovat ani mluvčí firmy Kapsch David Šimoník.
Podle informací České televize policisté zasahovali také v bytě generálního ředitele společnosti Kapsch Karla Feixe. Podle zpravodajky ČTK byl před pražským sídlem Kapsche ve čtvrtek dopoledne klid. Po sedmé hodině ranní přišli do budovy Diamond Point, kterou má Kapsch pronajatou, policisté v civilu, řekl zaměstnanec firmy, která v domě také sídlí. Působili podle něj nenápadně, nechtěli vyvolávat rozruch. Stále jsou v jejích kancelářích, na chodbě hlídá jen policistka s páskou na ruce, dodal.
Mýto od roku 2007
Kapsch je provozovatelem mýta v Česku od roku 2007. V tendru na nového provozovatele mýta po roce 2019 ale zvítězilo konsorcium CzechToll/SkyToll s nabídkou 10,75 miliardy korun za desetiletý provoz.
Společnost Kapsch výsledky tendru napadla, Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) ale platnost smlouvy potvrdil. Kapsch uvedl, že se obrátí na soud.
V účetním období od dubna 2017 do března 2018 firmě meziročně klesl zisk o 13,7 procenta na 170 milionů korun. Tržby činily 1,8 miliardy korun, meziročně zhruba o 230 milionů korun méně.
Zisk společnosti je v ČR tvořen především právě příjmy z provozu elektronického mýta, přičemž výnos z mýtného se od 1. dubna 2017 do 31. března 2018 vyšplhal na 10,5 miliardy korun.