Britský chlapec Ashya podstoupil v Česku poslední ozařování. Cítí se prý lépe
Léčba pětiletého britského chlapce Ashyi Kinga v protonovém centru pražské Nemocnice Na Bulovce skončila. Dopoledne podstoupil poslední ze série 30 ozařování. Hoch má nádor na mozku a jeho rodiče odmítli, aby se léčil ve Velké Británii běžnou terapií. Pod dohledem českých lékařů je Ashya už dva měsíce.
Do protonového centra přivezla Ashyu sanitka kolem půl desáté dopoledne. Po přibližně čtyřech hodinách ho i s matkou odvezla zpátky do Motola, kde byl chlapec během léčby hospitalizován.
Asi v půl druhé odpoledne vyšel z protonového centra Ashyův otec, aby popsal, jak se chlapcův stav zlepšil. Brett King prohlásil, že zatímco před začátkem léčby Ashya jen ležel v posteli, teď se posadí a dokonce zkouší chodit.
Podrobnosti o zdravotním stavu britského chlapce Ashyi zjišťovala reportérka Lenka Jansová
O víkendu prý začal chlapec komunikovat s rodinou i s lékaři – reagoval třeba na otázky, jak se cítí. Brett King dodal, že Ashya je na tom fyzicky lépe, hýbe rukama i nohama a normálně jí. Že chlapec snášel léčení dobře, potvrdil i hlavní lékař protonového centra Jiří Kubeš.
„Chlapec byl nejprve uspán, poté byl přeložen do speciálního ozařovacího lůžka, které se dělá pro každé dítě individuálně, a pak se zahájilo vleže na břiše ozáření, které trvalo v první fázi přibližně 30 minut, ve druhé fázi to bylo rychlejší, většinou už během deseti minut bylo ozáření hotové. Chlapec se probudil s anestezie, počkalo se, až se probere definitivně, a odjel zpět ke kolegům do motolské nemocnice,“ přiblížil Kubeš.
O léčbě mluvil náměstek ministra zdravotnictví a také předseda komise k protonové léčbě Tom Philipp
Pro Ashyu tím také končí pobyt v Česku, na konci týdne odjíždí spolu s rodiči do Španělska, kde se bude dál rehabilitovat. O případné chemoterapii rozhodnou španělští onkologové. Na návrat do Británie se prý rodina zatím necítí.
Chlapcovi rodiče chtěli, aby se léčil pomocí protonů, protože věří, že tento postup je šetrnější. Protonový paprsek totiž podle lékařů cílí přesně na nádor.
„Je předpoklad, že by se mohly ušetřit některé orgány, jako je srdce, štítná žláza a jiné, které jsou při ozáření zasaženy,“ vysvětlil profesor Jan Starý z dětské onkologie v Motole, proč je léčba protony výhodná.
Malý Ashya ale ještě nemá vyhráno. Výsledek léčby se projeví až po delší době. Ukázat by to mělo kontrolní vyšetření v protonovém centru, na které si lékaři chlapce pozvou za několik měsíců.
Chlapcovu léčbu hradí Británie
Účet v pražském protonovém centru v předpokládané výši necelých dvou milionů korun zaplatí britské zdravotnictví.
Pražské protonové centrum je soukromým projektem. V červnu prohrálo arbitráž s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou ohledně platnosti smlouvy, která mu měla zaručit 15 miliard zisku za léčbu pacientů.
Pro české pacienty je léčení hrazeno zatím jen u vybraných nádorů. Protonové centrum má v tuto chvíli uzavřenou smlouvu jen s Vojenskou zdravotní pojišťovnou.
„Vždycky na tu smlouvu musí být dva, musí se dohodnout na nějakých vzájemně přijatelných podmínkách. Řádově desítky pacientů se už v protonovém centru léčily a je to vždycky na konkrétní dohodě o pacientovi, který je indikován pro tuto léčbu,“ dodal náměstek ministra zdravotnictví Tom Philipp z KDU-ČSL.
„Každý pacient, který je v České republice indikován komplexním onkologickým centrem k tomuto způsobu terapie, tak tu terapii dostane. Případ Ashyi Kinga je jistě pozoruhodný a budeme si všichni přát, aby mu tato léčba pomohla, ale samotný proces schvalování a uzavírání smluv to pravděpodobně neovlivní,“ uzavřel Philipp.