Březina jako poradce ve školství dostal 212 tisíc. Úřad o jeho práci nemá jediný záznam

Karel Březina, o kterého se aktuálně zajímá policie v kauze sportovních dotací pro sport, působí jako poradce ministerstva školství od loňského července. Za tu dobu od resortu za své rady inkasoval celkem 212 tisíc korun. Na úřadu Kateřiny Valachové (ČSSD) ale o jeho práci neexistuje žádný záznam. Veškeré své služby prý poskytoval formou ústní konzultace.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

TK pražské ČSSD k aktuální situaci v koalici na pražské radnici, Karel Březina

TK pražské ČSSD k aktuální situaci v koalici na pražské radnici, Karel Březina | Foto: Filip Jandourek

Server iROZHLAS.cz podal v polovině dubna na ministerstvo školství žádost podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Redakce žádala „kopie veškerých dohod o pracovní činnosti, respektive veškerých smluvních vztahů uzavřených s panem Ing. Karlem Březinou" a také kopie všech „písemností, podkladů a dalších výstupů", které Březina v rámci svého poradenství pro ministerstvo odevzdal.

Kdo je Karel Březina

Karel Březina je český politik, od roku 2006 působí jako zastupitel v Praze. Ve vládě Miloše Zemana působil jako vedoucí Úřadu vlády a ministr bez portfeje. Tehdy se stal nejmladším ministrem, bylo mu 27 let. V říjnu 2014 dostal trest za to, že neoprávněně pobíral odměny za práci v dozorčí radě pražského dopravního podniku.

Ke konci měsíce dorazila dvoustránková odpověď. V té úřad nezaslal ani kopie pracovních dohod, které s Březinou uzavřel, ale ani jediný výstup, kterým by vlivný člen sociální demokracie poskytoval úřadu ministryně Kateřiny Valachové poradenství.

„Co se týče předmětu výkonu práce, poradenská činnost byla prováděna formou ústních oponentur a konzultací," napsala v odpovědi Martina Postupová, ředitelka odboru právního a správního.

Rady a konzultace

Březina se poradcem pro oblast sportu a tělovýchovy na ministerstvu školství stal loni v červenci. Oficiálně se uvádělo, že se bude věnovat komunikaci s regiony, sám politik ale tvrdil, že zasahovat bude i do sportu. Na základě tehdy uzavřené dohody o pracovní činnosti měl za své služby stanovenou hodinovou sazbu 400 korun. Rozsah jeho pracovní činnosti byl - jak uvádí ministerstvo - maximálně dvacet hodin týdně.

Od července 2016 do konce loňského roku si tak přišel celkem na 192 tisíc korun. Ve stručné odpovědi na žádost podle zákona o svobodném přístupu k informacím ministerstvo píše, že jeho úkolem byla „poradenská činnost v oblasti sportu a tělovýchovy, včetně přípravy analytických materiálů k vybraným tématům v této oblasti". Jakých konkrétních projektů či jaké konkrétní rady Březina poskytoval, ale resort i přes opakovaný dotaz redakce neuvedl (viz box V čem se Březina angažoval).

V čem se Březina angažoval

  • problematika aktualizace příloh mezinárodní úmluvy proti dopingu ve sportu
  • metodika zpracování plánů rozvoje územně samosprávných celků
  • strategie rozvoje školního sportu
  • problematika zavedení rejstříků sportovišť, sportovců, sportovních zařízení a trenérů dle novely zákona o podpoře sportu

Zdroj: ministerstvo školství

A stejnou smlouvu uzavřelo ministerstvo s Březinou i pro rok 2017, a to do června. Věnuje se prý „obdobné poradenské činnosti", za kterou mu bylo dosud vyplaceno dvacet tisíc korun.

Celkem tak zatím od úřadu inkasoval 212 tisíc korun. Server iROZHLAS.cz se proto ministerstva doptal, kolik hodin přesně Březina za rok 2016 odpracoval, zdali existují výkazy jeho práce, na základě kterých mu ministerstvo vyplatilo za jeho služby odměnu, a kdo za jeho práci coby poradce zodpovídal. Na tyto dotazy ale tiskový odbor úřadu neodpověděl. Redakce proto poslala další dotaz - kolik hodin celkem Březina odpracoval, jak byl počet hodin stanoven, s kým konkrétně poradenství konzultoval – i ten ale tiskový odbor ponechal bez reakce.

„O tyto odpovědi lze požádat podle zákona o svobodném přístupu k informacím," uvedl napočtvrté tiskový odbor ministerstva.

Detektivové kvůli dotacím zadrželi zastupitele Karla Březinu i ředitelku z pražského magistrátu

Číst článek

Server iROZHLAS.cz se s dotazy ohledně poradenství pro ministerstvo obrátil i na Březinu. Ten má nyní pravděpodobně kvůli policejnímu zásahu v kauze sportovních dotací už druhý den vypnutý telefon a prozatím nereagoval ani na sms. Nedostupný byl i v pátek dopoledne.

Bližší informace k věci nemohl sdělit ani jeho advokát Vojtěch Novotný. „Je mi líto, ale o této záležitosti nic nevím," uvedl na dotaz serveru iROZHLAS.cz. Telefon do uzávěrky tohoto textu nezvedala ani sama ministryně Valachová, dosud neodpověděla ani na dotaz zaslaný sms.

O Březinu se aktuálně zajímá policie v rámci vyšetřování dotací z ministerstva školství pro sport. „Klient je po výslechu a byl propuštěn ze zadržení," uvedl ve čtvrtek večer pro server iROZHLAS.cz Březinův advokát Novotný.

Ministerstvo školství v pátek oznámilo, že s Karlem Březinou rozhodlo o ukončení dohody o pracovní činnosti, který byl v aktuální kauze dotací pro sport mezi zadrženými, uvedla ČTK. V souvislosti s vyšetřováním možného zneužití sportovních dotací z ministerstva školství byla výkonu služby zproštěna i náměstkyně ministryně školství pro sport Simona Kratochvílová.

Policie ve středu kromě ministerstva, kdy vyslýchala bývalého šéfa odboru sportu Zdeňka Břízu, zasahovala i na pražském magistrátu. Tam se kromě Březiny zajímala o tamní ředitelku odboru sportu Soňu Fáberovou. Zadržen byl i místopředseda Fotbalové asociace České republiky Miroslav Pelta, jehož státní zastupitelství ve čtvrtek navrhlo poslat do vazby a předseda České unie sportu Miroslav Jansta. Zadržena byla i náměstkyně ministryně školství Simona Kratochvílová.

Hana Mazancová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme