Před 30 lety prchali východní Němci přes Prahu na Západ. Výročí připomíná nová pamětní deska v Libni

Německá ambasáda v Praze si v sobotu připomíná 30. výročí masového odjezdu Východoněmeckých uprchlíků z Prahy do Západního Německa. Události z Prahy z konce léta roku 1989 patřily mezi poslední momenty, které vedly k pádu Berlínské zdi a následnému sjednocení Německa. Cestu za svobodou připomíná od soboty pamětní deska na nádraží v Praze Libni, odkud se před 30 lety dostalo zvláštními vlaky do tehdejšího západního Německa na 13 tisíc lidí.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na nádraží Praha-Libeň byla odhalena pamětní deska u příležitosti 30. výročí útěku východních Němců na Západ.

Na nádraží Praha-Libeň byla odhalena pamětní deska u příležitosti 30. výročí útěku východních Němců na Západ. | Foto: Michaela Říhová | Zdroj: ČTK

Ti předtím museli strávit až týdny v areálu západoněmeckého velvyslanectví, než jim komunistická vláda bývalé Německé demokratické republiky povolila vycestovat.

Celníci v NDR kvůli útěkům na Západ kontrolovali i rakve. Za hodinu prověřili kolem stovky aut

Číst článek

Desku odhalili někdejší spolkový ministr Rudolf Seiters, který patřil mezi vyjednavače o osudu uprchlíků, a jeden z nich, nynější ředitel Drážďanského symfonického orchestru Markus Rindt. Ten v rámci vzpomínek na tehdejší události připomenul napětí a nejistotu, která mezi uprchlíky panovala. Uvedl také, že tehdejší režim lidem neumožňoval svobodně cestovat a studovat.

„Až v okamžiku, kdy jsem nastoupil do toho vlaku (v pražské Libni), jsem si uvědomil, že to možné bude,“ uvedl Rindt. Důležité pro pád režimu v tehdejším východním Německu byly podle Rindta nejen pokojné demonstrace, ale i desetitisíce uprchlíků, kteří odešli na Západ přes Maďarsko a Československo. Přál by si, aby lidé prchající před nesvobodou, násilím a válkou byli zejména v NDR vítáni tak, jako byli východoněmečtí uprchlíci před 30 lety vítáni v západním Německu.

Znovusjednocení Evropy

Rovněž němečtí diplomaté připomenuli tehdejší události jako okamžiky, které vstoupily do historie, a jako milníky na cestě k pokojné revoluci a německému znovusjednocení. „Vlaky svobody byly důležitým krokem ke znovusjednocení Německa a Evropy,“ uvádí se také na desce v českém a německém jazyce. Jejího odhalení se zúčastnil rovněž mluvčí Sudetoněmeckého krajanského sdružení Bernd Posselt.

Většina Němců by od roku 2021 mohla přestat platit daň na rozvoj bývalého východního Německa

Číst článek

Historické události připomínala na nádraží rovněž výstava Uprchlíci z NDR na cestě z Prahy do Hofu. Atmosféru pak přiblížil přítomným i německý vlak s dobovými vagóny, který přijel do Prahy z Drážďan podobně jako před 30 lety.

Německá ambasáda spolu s Ústavem pro studium totalitních režimů dopoledne zahájila výstavu „Cesta je volná!“ a „2. historická hvězdicová jízda svobody 2019“. Součástí festivalu Cesta za Svobodou budou panelové diskuse s pamětníky ale i tehdejšími a současnými politiky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme