V Bavorsku se utopil muž z Domažlicka. Během letní turistické sezony v zahraničí zemře kolem stovky Čechů

U bavorského pohraničního města Furth im Wald se v sobotu vpodvečer utopil jednačtyřicetiletý Čech pocházející z Domažlic. Informoval o tom bavorský zpravodajský web mittelbayerische.de, podle něhož zásah záchranářů muži nepomohl. Každý rok takto během letní turistické sezony zemře v zahraničí kolem stovky Čechů. Vyplývá to ze statistik ministerstva zahraničí za minulé roky.

Mnichov/Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá policie. Ilustrační foto.

Německá policie. Ilustrační foto. | Zdroj: Reuters

Neštěstí se odehrálo v přehradní nádrži Drachensee. Podle svědků muž plaval asi 30 metrů od břehu, když začal volat o pomoc a pak zmizel pod vodou. Známí, kteří s ním byli na výletu, ihned zavolali záchranáře.

V Rakousku zemřela 24letá Češka. Utopila se po pádu do vodopádu

Číst článek

Po zhruba půl hodině hledání jeden z deseti nasazených potápěčů vyzvedl tělo postiženého z třímetrové hloubky. Pokusy o oživení už byly ale marné.

Stovka lidí každý rok

Během letní turistické sezony zemře v zahraničí kolem stovky Čechů. Vyplývá to ze statistik ministerstva zahraničí za minulé roky. Pomoc s převozem ostatků či pohřbením zesnulého zajišťují cestovní kanceláře nebo příslušné zastupitelské úřady, uvedl v pondělí tiskový odbor ministerstva zahraničí. Náklady kryjí buď cestovní pojištění, nebo blízcí zemřelého.

Minulý týden zemřeli během letní dovolené čtyři Češi. Dva muži se utopili v Bulharsku, jedna žena v Rakousku a další muž nepřežil útok žraloka v Egyptě. Počet lidí, kteří zahynou v zahraničí během turistické sezony, tedy období od 15. června do 15. září, zveřejňuje ministerstvo zahraničí každý rok přibližně v polovině října.

Na Čecha v Egyptě zaútočil žralok, turista zraněním podlehl

Číst článek

V loňské turistické sezoně zemřelo v zahraničí 101 Čechů, což představuje pokles o sedm proti roku 2016. Nejméně Čechů v zahraničí zemřelo za posledních devět let v sezoně 2010, kdy jich bylo 61. Od roku 2011 se číslo pohybuje kolem stovky.

„Pomoc se poskytuje v závislosti na okolnostech každého konkrétního případu a spočívá zejména ve zprostředkování komunikace v případě jazykové bariéry, v poskytnutí informací, zprostředkování kontaktu na místní pohřební službu či na ústav soudního lékařství," uvádí ministerstvo zahraničí na svých webových stránkách.

Ve Vysokých Tatrách zemřel český horolezec, do hlavy ho zasáhl uvolněný balvan

Číst článek

Zastupitelský úřad může pomoct také v komunikaci s místní policií v případě potřeby nebo s repatriací ostatků. Na pokrytí případných nákladů za převoz těla se zastupitelský úřad nepodílí.

„Pokud je to klient cestovní kanceláře, pak má cestovní pojištění a celou věc řeší cestovní kancelář,“ řekla Hana Klučarová z tiskového odboru ministerstva zahraničí. „Pokud jde o jednotlivce a někdo se obrátí na zastupitelský úřad, zjišťuje se, zda byl dotyčný pojištěn. Jestliže pojištění nemá, zastupitelský úřad ve spolupráci s rodinou zajišťuje vyřízení nákladů, aby transport byl možný,“ doplnila.

Podrobnější informace pro případy úmrtí českého občana v zahraničí ministerstvo uvádí na svých webových stránkách. Jednotlivé zastupitelské úřady mají pro naléhavé případy zřízenou nouzovou telefonní linku. Pokud v zemi, kde český občan zemřel, nemá Česká republika diplomatické zastoupení, je možné se obrátit na zastupitelský úřad některého z členských států Evropské unie, který v zemi sídlí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme