Armáda chce cvičit dobrovolníky, láká je platem i nabídkou práce
Zacházet se zbraní, zorientovat se v neznámém terénu nebo ošetřit zraněné se budou učit Češi, kteří se dobrovolně přihlásí na vojnu. První šestitýdenní cvičení pro dobrovolníky ve Vyškově armáda plánuje spustit už v říjnu.
Výcvik bude stejně náročný jako ten, kterým procházejí vojáci aktivních záloh. Narozdíl od nich se ale dobrovolníci po cvičení armádě k ničemu zavázat nemusí.
Mladé muže v pražských ulicích myšlenka dobrovolné vojny příliš neláká. Jenže náborová realita je podle armádních údajů jiná. Hned v prvním týdnu od spuštění registrace vyplnilo přihlášku více než 130 lidí.
Podle mluvčího generálního štábu Jana Šulce ale na kurz pojedou jen ti, kteří projdou výběrem a zdravotními testy. „Zájemci se seznámí s použitím zbraní, taktikou boje, základy zdravotnické pomoci a topografie," popisuje.
Do záloh mohou lidé vstupovat už od července. Dobrovolníci se mají učit jak základům zdravotnictví a topografie, tak i taktice boje a používání zbraní.
Lidé se mohou na dobrovolná cvičení hlásit i opakovaně a za účast dostanou vždy zaplaceno. Jejich zaměstnavatelé ale už ne.
„Kompenzace pro zaměstnavatele na rozdíl od aktivních záložáků nejsou," říká Šulc.
Stát si od novinky slibuje, že díky ní získá vycvičené dobrovolníky pro krizový stav. Podle poslankyně Jany Černochové (ODS) to oceňuje i pravicová opozice.
„Dobrovolnictví beru jako něco, co může být ve společnosti vnímáno pozitivně. Výhodou je, že ti, kteří se přihlásí, se mohou stát členy aktivních záloh nebo i profesionálními vojáky,“ popisuje Černochová.
Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) by rád přesvědčil veřejnost, že Češi jsou ochotni bránit svou vlast. Naznačuje, kolik dobrovolníků by z občanských cvičení chtěl do konce roku získat.
Na Slovensku nastoupilo jen 37 lidí
„Spousta lidí mi říká, že to nebude fungovat. Kdyby se přihlásilo například tři sta lidí za rok, považoval bych to za skvělý rozjezd,“ komentuje Stropnický.
Do dobrovolných záloh mohou lidé vstupovat od letošního července. Tehdy začala platit novela branné legislativy. Podobnou možnost zavedli i na Slovensku.
Tam ale do prvního cyklu přihlašování nastoupilo nakonec jen 37 osob, z toho 13 žen. Tamní armáda přitom počítala s výrazně vyšším zájmem veřejnosti.
Většina z přihlášených ale neprošla zdravotní kontrolou nebo psychotesty.