Nejméně 49 vojáků v neděli přišlo o život při sebevražedném atentátu v jihojemenském přístavním městě Aden. Novou bilanci oznámila s odvoláním na jemenské úřady agentura Reuters. K útoku se přihlásila radikální organizace Islámský stát (IS). Původní zprávy hovořily o 30 respektive 43 obětech. Při atentátu, který je druhý od minulé soboty, bylo zraněno na šest desítek lidí. Atentátník zaútočil na vojáky, kteří si přišli pro mzdu.
Rusko a Čína se dohodly, že budou více spolupracovat ve vojensko-technické oblasti. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu tvrdí, že nejde o program namířený proti jiným zemím.
Spojené království nemá válečné lodě, které by mohly adekvátně čelit současným bezpečnostním hrozbám. S kritikou početního stavu Královského námořnictva přišli členové Poslaneckého výboru pro obranu. Ti varují, že by současná flotila nedokázala Británii uspokojivě ochránit.
Švédsko se chystá obnovit svá raketová odpaliště na ostrově Gotland v Baltském moři. Je to další krok v posilování obrany východní hranice této skandinávské země. Odpalovací rampy raket pro ničení cílů na moři ale musela švédská armáda hledat v muzeích vojenské techniky.
Ruská armáda provedla úspěšnou zkoušku mezikontinentální balistické rakety Topol. Střela s experimentální bojovou hlavicí bylaodpálena z polárního kosmodromu Pleseck. Raketa následně dopadla na Kamčatce.
V syrské provincii Idlib byl v pondělí sestřelen transportní vrtulník ruské armády. Podle sdělení Kremlu na palubě zahynulo všech pět lidí. Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) uvedla, že tělo pilota bylo z trosek vyproštěno.
Zacházet se zbraní, zorientovat se v neznámém terénu nebo ošetřit zraněné se budou učit Češi, kteří se dobrovolně přihlásí na vojnu. První šestitýdenní cvičení pro dobrovolníky ve Vyškově armáda plánuje spustit už v říjnu.
Letecké muzeum v pražských Kbelích poprvé po náročných opravách otevřelo dva unikátní historické hangáry. Montážní haly v areálu Staré Aerovky pochází z 20. a 40. let minulého století a vznikala v nich první letadla pro Československou armádu.
Pátý a poslední díl reportáže Uniforma plukovníka Kandareliho se vrací z daleké Gruzie zpátky do České republiky. Čestný občan Opavy, plukovník Iraklij Levanovič Kandareli si ve svých téměř 93 letech přál, aby to nejcennější, co má doma, skončilo právě v českém muzeu. Dodnes totiž naplno prožívá události před 71 lety, kdy spolu s mnoha dalšími osvobozoval Ostravsko.
Iraklij Levanovič Kandareli. Je to poslední žijící čestný občan Opavy a dalších měst. A také jeden z posledních přímých aktérů Ostravsko-opavské operace, od které plynulo 71 let. Gruzínský válečný veterán toužil po tom, aby jeho původní uniformu dostalo ne gruzínské, ale české muzeum.
Tento týden v tomto čase vyprávíme neobvyklý příběh. Dostal název Uniforma plukovníka Kandareliho. Tento válečný gruzínský veterán - Iraklij Levanovič Kandareli - osvobozoval před 71 lety Ostravsko a moc si přál, aby jeho uniformu získalo české muzeum - nikoliv to gruzínské. Český rozhlas Ostrava toto přání splnil.
Druhá reportáž výjimečného seriálu je rozhlasovou zkratkou naší cesty z Ostravy přes Varšavu do gruzínského hlavního města Tbilisi. Během jedné minuty se změní ostravské nádražní hlášení na všední ruch města na prahu Asie, kde je najednou o tři hodiny více než v Česku.
Uniforma plukovníka Kandareliho - pod tímto názvem najdete ode dneška do pátku sérii reportáží z cesty do Gruzie, kde žije jeden z posledních žijících aktérů Ostravsko-opavské operace. Od ní právě v těchto dnech uplynulo 71 let. Cíl cesty byl jednoduchý - splnit velké přání 92letého válečného veterána, který už dlouho toužil po tom, aby jeho uniformu získalo české muzeum. Rozhodli jsme se, že pomůžeme, a tady je první část příběhu.
Na pražském Vítkově vyrůstá vojenský tábor Československé samostatné obrněné brigády, která bojovala ve druhé světové válce na západní frontě. Před 70 lety se vrátila do Prahy z bojů u francouzského Dunkerque. Osud této brigády a jejích vojáků chce připomenout výstava, kterou pořádá klub vojenské historie Rota Nazdar a uskupení Benešovi muži.
Letecké muzeum Kbely má za sebou start nové sezony. Ta se zapíše do jeho historie, muzeum totiž získalo nové prostory pro budoucí výstavy a depozitáře. Rozšířilo se tak celkem o šest tisíc metrů čtverečních. Lidé také mají možnost obdivovat nové přírůstky ve sbírkách.
Největší ukrajinský přístav Oděsa sehrál významnou roli v naší vojenské historii. Bojovníci z Československa tam přicházeli za první i druhé světové války. Jejich účast teď přijeli do Oděsy připomenout příznivci vojenské historie z České republiky.
Zhruba 30 tisíc lidí dnes navštívilo jedenáctý Tankový den v Lešanech na Benešovsku. Vůbec poprvé se tam veřejnosti představil opravený tank LT-35 z třicátých let minulého století. Jedná se o jediný pojízdný kus na světě. Lidé si mohli prohlédnout i další bojová vozidla. Nad hlavami jim pak létalo několik druhů vrtulníků a stíhačky JAS-39 Gripen.
Plzeň ovládnou od pátku až do neděle Slavnosti svobody. Na návštěvníky čekají tradiční akce, jako je setkání s americkými a belgickými veterány a také několik vojenských historických kempů. Na své si rovněž přijdou milovníci bojové techniky. Kromě kultovních jeepů, obrněných transportérů a motorek Harley-Davidson nebudou chybět ani zbraně, které zájemcům představí uniformovaní vojáci.
Čína oznámila, že má v plánu během letošního roku navýšit svůj vojenský rozpočet o téměř 13 procent. Experti se domnívají, že toto číslo bude ve skutečnosti mnohem vyšší.
Přesně před dvaceti roky začala mezinárodní operace Pouštní bouře, první válka pod vedením Spojených států proti režimu iráckého diktátora Saddáma Husajna. Hlavním a úspěšným cílem ofenzívy bylo ukončení irácké okupace Kuvajtu. K obsazení ropného emirátu u Perského zálivu přiměla Saddáma Husajna touha po kuvajtském bohatství i skutečnost, že monarchie tehdy patřila k největším věřitelům ekonomicky vyčerpaného Iráku.
Ministr obrany Spojených států Robert Gates začíná čtyřdenní návštěvu Číny. Do Pekingu přijíždí v době, kdy Čína testuje nejnovější zbraně včetně neviditelné stíhačky a raket schopných zničit americké letadlové lodě. Cílem jeho rozhovorů s čínskými představiteli je ale obnovení vojenské spolupráce mezi oběma zeměmi, kterou Peking před rokem přerušil po oznámení prodeje amerických zbraní Tchajwanu.
Moderní, ale také i unikátní vojenské stroje byly dnes k vidění na vojenské přehlídce v areálu Vojenského technického muzea ve středočeských Lešanech. Před davy diváků se tady představila obrněná vozidla Pandury od české armády a také izraelský a jordánský tank ze sbírky muzea.
Vojenské technické muzeum Lešany na Benešovsku zahájilo 15. sezónu. Muzeum se tak po zimní přestávce opět otevřelo veřejnosti, pro kterou uspořádalo Obrněný den se zajímavým programem. Na návštěvníky čekala přehlídka obrněných automobilů a transportérů, ale i přelet stíhaček Gripen.
Čínské námořnictvo cvičí ve sporných oblastech, do manévrů se zapojily i ponorky a letectvo. Peking tak demonstruje svou rostoucí bojeschopnost daleko od pevniny. Komunistické síly také vůbec poprvé v takovéto míře předvedly koordinaci jednotlivých složek armády, tedy letectva, válečných plavidel i ponorek. Obavy proto neskrývají ostatní země v regionu, zejména Japonsko a Vietnam.
Ze španělské Sevilly poprvé vzlétl vojenský dopravní letoun Airbus A400M, v současnosti největší vojenský projekt západní Evropy. Program, který začal s tříletým zpožděním proti původním plánům, má hodnotu dvaceti miliard eur.
Při rekonstrukci poslední bitvy druhé světové války v Evropě u Slivice na Příbramsku zranil výbuch jednoho z účastníků. Nálož, která byla určena do tanku, mu explodovala v ruce. Nikdo další zraněn nebyl.