Podle politického geografa Jana Kofroně Česko vstupem do NATO získalo nejsilnější možné bezpečnostní záruky, řekl to v pořadu Českého rozhlasu Plus Chyba systému.
Na vojnu chtěla už jako malá holčička, ale tehdy jí v rodině vysvětlili, že holky na vojnu nechodí. Nakonec se na ni ale přece jenom dostala, jen o pár let později.
Fakulta sociálních věd Karlovy univerzity vyjde vstříc studentům, kteří se kromě vzdělávání připravují na obranu Česka jakožto vojáci aktivních záloh armády.
„Balistická ochranná vesta už v sobě má nosič plátů, do kterého se dávají pláty, které chrání proti projektilům, tedy proti nepřátelské palbě, případně střepinám, popisuje major Petr Jílek.
Od podání přihlášky k prvnímu obléknutí uniformy vede dlouhá cesta, kterou úspěšně dokončí jeden ze čtyř zájemců. Co vše je potřeba zvládnout a jak probíhá nábor, zjišťoval iROZHLAS.cz.
Češi se na Slovensku starají o zabezpečení mise, řízení výcviku a koordinaci. V květnu se zúčastnili cvičení Slovenský štít 2022, které námětově čerpalo z konfliktu na Ukrajině.
V současnosti slouží v armádě 26 928 vojáků z povolání a 3 615 záložáků. Cílem je mít do roku 2030 30 tisíc profesionálů a 10 tisíc členů aktivních záloh.
V aktivních zálohách je přes 3500 lidí, letos armáda plánovala tento počet navýšit o dalších 1200. Před válkou na Ukrajině trval vstup nejméně čtyři měsíce, nyní se lhůta kvůli zájmu prodlužuje.
„Samozřejmě chci bojovat, to je jediný důvod, proč se snažím dostat zpátky. Zapsal jsem se do záloh. Nemám vojenskou zkušenost, ale dokážu zacházet se zbraněmi,“ řekl v rozhovoru pro Sky News.
Osobní doklady propadlé v březnu dál platí, píšeMf Dnes. A Česko by podle Lidových novin mohlo v boji s koronavirem využít i aktivní zálohy. Více se dozvíte ve výběru z médií Radiožurnálu.
Zákon plánuje zavést i kurzy střelecké přípravy, jehož účastníci by spadali do záloh státu. Návrh by dále výslovně umožnil příslušníkům ozbrojených bezpečnostních sborů nosti zbraň i mimo službu.
„Ve vojenské nemocnici v Afghánistánu budu působit jako lékař na urgentním příjmu,“ potvrdil pro iROZHLAS.cz ředitel pražské záchranky Petr Kolouch, který je zároveň členem aktivních záloh Armády ČR.
Bez podpory států NATO by česká armáda vydržela v případě napadení půl roku. V rozhovoru pro server novinky.cz to řekl bývalý náčelník generálního štábu Josef Bečvář.
V českém tisku se v úterý dočtete, že stát chce podpořit rozvoj elektromobilů v Česku. Ředitelství silnic a dálnic získalo první důležité povolení pro stavbu dalšího úseku dálnice D35.
Speciální lékařská jednotka aktivních záloh má své první cvičení. V armádním centru biologické ochrany Těchonín v Orlických horách se učí, jak pečovat o pacienty se smrtelnými nákazami.
Aktivní zálohy by do budoucna nemusela mít jen armáda. Poslanci z bezpečnostního výboru chtějí prosadit, aby posily připravené k okamžitému nasazení měly všechny bezpečnostní sbory. Pomáhaly by tedy i policii, celníkům a vězeňské službě. Stát by je mohl povolat v případě nouze, třeba k ostraze hranic, při rizikových demonstracích nebo jako pomoc při pátrání.
Zacházet se zbraní, zorientovat se v neznámém terénu nebo ošetřit zraněné se budou učit Češi, kteří se dobrovolně přihlásí na vojnu. První šestitýdenní cvičení pro dobrovolníky ve Vyškově armáda plánuje spustit už v říjnu.
Vojákům aktivních záloh se ztrojnásobí roční odměny, prodlouží se jim výcvik a budou moct vycestovat i na zahraniční mise. Se změnami počítají novely zákonů, které upravují službu vojáků v záloze. Armáda si od nich slibuje větší zájem lidí o vstup do těchto jednotek. Předlohy už v lednu podepsal prezident Miloš Zeman, změny platí od července.
Padesátka mužů a dvě ženy v aktivní záloze se v Liberci připravovali na cvičení aktivních záloh v Libavé. Má být největší v historii a liberečtí na něm od 14. dubna stráví devět dní. V budově Krajského vojenského velitelství si už zkontrolovali výstroj a výzbroj. A vyslechli si i novinky k novele branného zákona.
Lépe vyzbrojit a vycvičit vojáky aktivní zálohy. S tím počítá nová koncepce armády, která by měla začít platit od příštího roku. Počet záložníků by se měl v následujících letech také několikanásobně rozšířit.