Nová vláda plošné zavírání škol nepřipustí, zní z koalice Spolu. Prioritou má být prezenční výuka

Členové takzvaného AntiCovid týmu koalice Spolu jsou jednoznačně proti plošnému zavírání škol kvůli koronaviru. Souhlasí tak s doporučením evropské pobočky Světové zdravotnické organizace (WHO), podle které by školy v Evropě měly v zimě zůstat otevřené, ale měla by se v nich dodržovat protikoronavirová opatření.

Praha (Aktualizováno: 15:49 29. 10. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Povinné nošení roušek na Gymnáziu Jana Keplera

Členové AntiCovid týmu jsou jednoznačně proti zavírání škol, souhlasí se Světovou zdravotnickou organizací. Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Koalice Spolu, do které patří ODS, KDU-ČSL a TOP 09, aktuálně sestavuje vládu s Piráty a Starosty a nezávislými (STAN). Je tedy možné, že v zimě už budou mít dosud opoziční strany zodpovědnost za stanovení protikoronavirových opatření.

Koalice Spolu zveřejnila seznam členů nového Národního institutu pro zvládnutí pandemie

Číst článek

„Zcela jednoznačně, stejný názor jsme jako AntiCovid tým nakonec opakovaně říkali už v příběhu minulého školního roku,“ reagoval na dotaz šéf poslanců KDU-ČSL Marek Výborný.

Pro nový kabinet je podle něj prioritou standardní prezenční chod škol se zajištěním preventivních opatření, jako je například testování ve školách v regionech s vysokou incidencí. „Žádné plošné zavírání škol nová vláda nepřipustí, skutečně by to opět působilo více škody než užitku,“ dodal Výborný.

Testování neočkovaných

Aktuálně je v plánu testování neočkovaných žáků v okresech České Budějovice, Ostrava-město, Prostějov, Prachatice, Brno-venkov, Přerov, Opava a Karviná, a to 1. a 8. listopadu. Podle stávajícího ministra školství za ANO Roberta Plagy se to dotkne asi 165 tisíc žáků.

24:08

Čekal jsem, že ministerstvo vytáhne připravená opatření. Nestalo se, reflektuje vývoj koronaviru Válek

Číst článek

Pokud se neočkovaní školáci odmítnou testovat a nebudou mít ani doklad o prodělání nemoci v posledním půl roce, budou muset při výuce nosit roušku. Od listopadu také budou muset mít neočkovaní učitelé při výuce respirátory.

„Neznám detaily těch doporučených protikoronavirových opatření, ale rozhodně jsem proti zavírání škol a omezování výuky. Byl jsem proti tomu i v první polovině roku a argumenty AntiCovid týmu jsem opakovaně vysvětloval. Takže stručně – souhlasím s tímto doporučením,“ uvedl Vlastimil Válek (TOP 09), jehož jméno se skloňuje v souvislosti s převzetím ministerstva zdravotnictví.

Přerušení výuky pro milion dětí

Evropská pobočka WHO označila zavření škol za krajní možnost. „Loni rozsáhlé zavírání škol přerušilo výuku milionů dětí a dospívajících a způsobilo více škody než užitku, a to zejména s ohledem na duševní a sociální pohodu dětí. Nemůžeme opakovat stejné chyby,“ poznamenal šéf evropské sekce WHO Hans Kluge.

Vláda schválila testování žáků v osmi okresech. Neočkovaní učitelé budou muset nosit respirátor

Číst článek

„Říkáme to dlouho: školy se zavírat nesmějí,“ zdůraznil místopředseda ODS Martin Kupka. Souhlasí s tím i místopředseda STAN Petr Gazdík, který je kandidátem na ministra školství. „Uzavírat plošně školy už určitě nechceme,“ uvedl.

Od vypuknutí epidemie covidu-19 loni v březnu fungovaly české školy distančně několik desítek až stovek dní.

Povinné předškolní vzdělávání v posledním ročníku mateřských škol přešlo podle ministerstva školství plošně na dálku na 28 dní, první stupeň základních škol na 94 dní a druhý stupeň na 141 dní.

Střední školy učily na dálku 155 dní, střední odborné školy včetně praktické výuky 133 dní a vysoké školy 135 dní. Nikdy se pro prezenční vzdělávání nezavřely jen vybrané školy, kam mohly chodit děti zdravotníků, policistů nebo hasičů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme