Aktivisté z Food not Bombs vaří jídla i z potravin vyhozených v kontejnerech

Každou neděli připravuje skupina mladých lidí v Plzni jídlo pro bezdomovce. Jedná se o příznivce iniciativy Food not Bombs - jídlo místo zbraní, která vychází z předpokladu, že dnešní společnost vytváří přebytky, zatímco jiní trpí hladem nebo nemožností si jídlo uvařit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Food not Bombs. V Plzni vaří skupina mladých lidí pravidelně jídlo pro bezdomovce.

Food not Bombs. V Plzni vaří skupina mladých lidí pravidelně jídlo pro bezdomovce. | Foto: Monika Červená | Zdroj: Český rozhlas

K plzeňské skupině patří i studenti Vojtěch Malina a Yvona Kovářová. Pro bezdomovce vaří jen veganská jídla, někdy i z vyhozených potravin, které najdou v kontejnerech u supermarketů. Tam končí nezávadné suroviny, které řetězce z různých důvodů neprodají.

„Dneska děláme takovou standardní polévku, kterou děláme skoro vždycky. Je s těstovinami, je tam hodně zeleniny, mrkev, petržel, brambory, co různě seženeme,“ říkají studenti při přípravě veganské polévky.

Přehrát

00:00 / 00:00

S aktivisty z Food not Bombs natáčela reportérka Monika Zettlová

„Zeleninu máme z jedné zeleniny, která je na náměstí a kde nám každý pátek nebo sobotu nějakou dají,“ vysvětlují.

„Také sháníme suroviny damstrem. Což znamená, že jdeme za některý se supermarketů v Plzni, který nebudeme jmenovat, a v těch popelnicích tam je spousta zeleniny, která se třeba nedá prodat nebo je trochu poškozená. Občas je to ještě zmražené, je třeba natrhlý pytlík. Takže to vezmeme a dáme do toho,“ říkají prostě.

Podle aktivistů z Food not Bombs skončí denně v kontejnerech velké množství poživatelných potravin, většinou s prošlým datem spotřeby, což ale neznamená, že je výrobek závadný nebo ho nelze spotřebovat. U zeleniny prý často není překročena ani minimální doba trvanlivosti. Jen nevyhovuje například vzhledově nebo ji nahradí nová dodávka.

Kromě jídla se rozdává i oblečení

Část potravin také aktivisté dokupují z peněz, které získají na benefičních akcích.

Do hrnce se vejde až 50 porcí. „Máme 25litrovou várnici. Začínáme v jedenáct, skončíme tak v jednu. Většinou vycházíme tak ve tři čtvrtě na dvě, abychom na druhou byli u muzea, kde už na nás čekají,“ popisuje Yvona.

Polévka už je připravená, nesou však i další věci. „Rozdáváme oblečení, které dostáváme od lidí, máme třeba naplněný sklep a vezmeme vždycky plnou krosnu oblečení a všechno se to rozdá,“ říká Vojtěch.

Před Západočeským muzeem už stojí zhruba dvě desítky bezdomovců. Jídlo jim chutná, většina chodí pravidelně a je za teplé jídlo vděčná. Dostanou navíc čaj i kávu, kterou přinesli další aktivisté. Po půl hodině je vše snědeno a vypito.

Monika Červená Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme