Posilme práva majitelů bytů na obranu proti negativním vlivům Airbnb, žádá zastupitel Portlík
V Praze se konala protestní akce proti ubytovacím službám typu Airbnb. Happening navštívil i pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), který si postěžoval, že magistrát nemůže kvůli chybějící legislativě účinně zasáhnout. Je čas změnit zákony, aby byznys s krátkodobým ubytováním nenarušoval život starousedlíků? V pořadu Pro a proti na Českém rozhlasu Plus o tom debatovali Tomáš Portlík (ODS) a Hana Kordová Marvanová (STAN a Spojené síly pro Prahu).
Podle pražského zastupitele a místostarosty Prahy 9 Tomáše Portlíka stávající legislativa leccos umožňuje, ale jsou potřeba změny v občanském zákoníku. „Pan primátor už rok hledá řešení nebo protestuje, ale stávající legislativa nám řadu kroků proti Airbnb umožňuje,“ tvrdí.
I podle něj jsou ale změny v občanském zákoníku potřeba. „Například posílit postavení jednotlivých sdružení vlastníků jednotek a družstev, aby jejich členové, kteří jsou pronájmy postiženi, měli lepší vymahatelnost práva,“ vyjmenovává pražský zastupitel.
Nastal čas přizpůsobit českou legislativu, aby lépe chránila občany před dopady byznysu sdíleného bydlení?
„Je možné vykročit směrem legislativních změn, ale na druhou stranu je třeba důsledně vymáhat stávající české zákony. Očekával bych od primátora, že bude synchronizovat Českou obchodní inspekci, finanční a živnostenský úřad. Je třeba mít i mezinárodní dohody nejen na sdílené ubytování, ale i další služby, které by ostatní státy respektovaly a tlačily na své provozovatele k tomu, aby podávali potřebné informace.“
Vymahatelnost práva proti digitálním platformám nebude prý ale podle Portlíka vysoká. „Většina z nich sídlí v zahraničí, kde i probíhají platby. A Airbnb patří ještě k těm neslušnějším, protože řadu informací poskytuje, na rozdíl od čínských platforem, které žádná data nedávají,“ konstatuje.
„Nejedná se o žádné sdílení, je to byznys, který je potřeba regulovat a narovnat podmínky. Navíc ubytovávaní lidé nejsou často hlášeni ani na policii, i když je povinnost vést evidenci počtu ubytovaných cizinců, což hotely dělají.“
Zákony jsou, ale nedodržují se
Na nedodržování povinností souvisejících s pronájmy upozorňuje i pražská radní Hana Kordová Marvanová. „Zjistili jsme, že už dnes je v zákoně řada povinností, které ale nejsou dodržovány. Existuje šedá zóna těch, kteří takto pronajímají byty a nedodržují povinnosti,“ říká.
Vymahatelnost už platných povinností prý naráží na nedostatky v legislativní úpravě. „Především se toto podnikání děje masivně přes digitální platformy, které nejsou povinny jakkoliv spolupracovat s obcemi a odmítají poskytovat informace s ohledem na GDPR,“ vysvětluje Marvanová.
„Každý vlastník bytu má právo ho užívat, ale jen způsobem, který nenarušuje vlastnické právo a užívání bytů ostatních vlastníků, což je i v občanském zákoníku. Dochází-li k tomu, že v důsledku pronajímání nemohou jiní majitelé bytů v domech bydlet, jde o porušení občanského zákoníku. V něm nám jen chybí podrobnější úprava, která by stanovila pravidla. Navrhujeme proto změnu, která posílí práva ostatních vlastníků bytů v domě.“
Magistrát může spolupracovat s úřady městských částí, které vybírají poplatky, a s živnostenskými úřady. „Ale právě na základě této spolupráce jsme zjistili, že naráží na problém chybějících informací, například o neplatičích,“ dodává Kordová Marvanová.
„Čelíme obrovskému nárůstu tohoto pronajímání a neustále se rozšiřuje okruh těch, kteří ani nedodržují povinnosti. Proto chceme, aby byla zavedena informační povinnost digitálních platforem ve vztahu k obci.“