ABL údajně získala z BIS odposlechy hovorů Béma a Janouška
Bezpečnostní agentura ABL získala v roce 2009 odposlechy telefonátů z roku 2007 tehdejšího pražského primátora za ODS Pavla Béma s kontroverzním podnikatelem a lobbistou Romanem Janouškem. ABL v té době vedl nynější šéf poslanců Věcí veřejných Vít Bárta. Píše to dnešní MF Dnes. Zda nahrávky unikly z Bezpečnostní informační služby, bude nyní BIS vyšetřovat.
Jméno podnikatele Romana Janouška se v souvislosti s aktivitami pražského magistrátu objevovalo dlouhá léta. Většinou v souvislosti s více či méně nejasnými náznaky týkajícími se jeho vlivu na rozhodování pražských úředníků.
MF Dnes ale přišla s dokumenty, které údajně prokazují Janouškův vliv na rozhodování o prodeji městského majetku, územním plánu nebo obsazování postů v akciových společnostech. Deník zveřejnil části odposlechů telefonních hovorů mezi Janouškem a Bémem a také bývalým šéfem odboru obchodních aktivit Peterem Ďuricou.
Není jasné, kdo odposlechy pořídil, v roce 2009 je ale získala agentura ABL, kterou tehdy vlastnil dnešní šéf poslaneckého klubu Věcí veřejných Vít Bárta. Autenticita telefonátů je podle zástupce šéfredaktora MF Dnes Jiřího Kubíka prokázaná.
Nahrávky podle deníku unikly ze svazku Bezpečnostní informační služby (BIS). Ta nicméně tuto informaci nepotvrdila. „Z informací, které máme, a z informací ABL, odkud materiály pocházejí, jednoznačně plyne, že autorem je tajná služba BIS,“ řekl Kubík.
Šéf Bezpečnostní informační služby Jiří Lang bude každopádně podezření, že z BIS unikly odposlechy, příští týden vysvětlovat poslancům. Sama BIS už začala vyšetřovat, jestli skutečně nahrávky někdo vynesl. Radiožurnálu to potvrdil mluvčí civilní kontrarozvědky Jan Šubrt.
„Případem se už zabývá inspekce ředitele služby, která funguje jako policejní orgán. Pokud vznikne závažné podezření, a podezření může vzniknout kdekoli a je skutečně závažné, tak je třeba, aby se to vyšetřilo a zjistilo se, jaká je pravda,“ řekl Šubrt.