Zemědělci řeknou, jak budou protestovat proti zrušení zelené nafty
Krizový štáb Agrární komory dnes oznámí, jak budou zemědělci protestovat proti zrušení takzvané zelené nafty. Předseda vlády ani ministr financí totiž prý nereagovali na dopis, kterým je farmáři žádali o jednání, a tak je možné, že zemědělci vyjdou do ulic. Podle komory už není na co čekat.
Vláda vratky za nakoupenou naftu zrušila, a připraví tak farmáře o miliardu a 600 milionů korun. Ti se teď bojí, že nebudou moci konkurovat svým evropským kolegům.
„Ze zelené nafty mají největší požitky ti, kteří dělají intenzivní výrobu, například brambory nebo cukrovku. Byla by to další rána do vazu výrobě. My v tom prostě nevidíme žádnou logiku a pro nás je tato záležitost naprosto zásadní,“ vysvětluje prezident Agrární komory Jan Veleba.
„My to vnímáme tak, že samozřejmě nemáme rovné podmínky, a pokud někdo ty nerovné podmínky je ochoten prohlubovat tím, že nám zruší zelenou naftu, která je v ostatních 25 zemích EU, tak to vnímáme, jakože pro ně zemědělství jako sektor není významný. A chceme zástupcům vlády říct, že významný je,“ řekl v Ranním interview Martin Pýcha, předseda Zemědělského svazu ČR.
Téma zelené nafty jsme v Ranním interview rozebrali s Martinem Pýchou, předsedou Zemědělského svazu ČR
„A řekněme si, proč vlastně ta vratka byla zemědělcům přiznána. Protože spotřební daň je vnímána jako příspěvek na výstavbu silnic a dálnic a na jejich opravu. A tím, že zemědělci jezdí po polích, dostali přiznánu tu vratku, protože v podstatě neopotřebovávají silnice,“ doplnil Pýcha.
Protestovat jsou připraveny všechny zemědělské spolky - kromě Asociace soukromého zemědělství, ta podle svého předsedy Josefa Stehlíka dává přednost jednání.
„Budeme se snažit s politiky dojednat nějaké kompenzace v podobě některých věcí, které by třeba státní rozpočet tolik nezatížily, ale zemědělcům, sedlákům by pomohly," uvedl.
Zrušení zelené nafty se dotkne hlavně větších společností s rostlinnou výrobou, jako třeba Zemědělského družstva v Kokorách na Přerovsku, které patří k největším pěstitelům chmele v tršické oblasti. Podle jeho ředitele Vladimíra Lichnovského přijde družstvo zrušením zelené nafty o jeden a půl milionu korun ročně.
„Máme něco kolem dvou tisíc hektarů a představuje to 1,5 milionu korun, se kterým nebudeme moci disponovat, o který nás někdo připraví,“ říká Lichnovský.
Ve hře jsou miliony vysouzené na EU
Ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) tvrdí, že tu je možnost, jak peníze za zelenou naftu nahradit. „Nám se podařilo z Evropského soudního dvora vysoudit asi 300 milionů korun. To bych považoval za základ. Nikdo ale nevíme, jak se bude vyvíjet státní rozpočet v letošním roce. Zatím ty predikce nejsou úplně nejšťastnější,“ vysvětlil.
Zrušení zelené nafty patří do vládou schváleného balíku úsporných opatření, která mají v letech 2013 a 2014 udržet schodek státního rozpočtu pod třemi procenty hrubého domácího produktu. Teď mají čeští farmáři nárok na vrácení 60 procent spotřební daně, kterou zaplatili při nákupu nafty na zemědělské práce. Zrušením této výhody by ročně přišli o víc než půldruhé miliardy korun.