Nedobrovolně a na vlastní kůži. Vlna spalniček zasáhla i pardubickou redakci Českého rozhlasu

Ve východních Čechách se rychle šíří spalničky. Krajské hygienické stanice v Pardubickém i Královéhradeckém kraji jen za první dva měsíce letošního roku evidují mnohonásobně více případů než za celý loňský rok dohromady. V ohrožení se ocitla i redakce Českého rozhlasu Pardubice. Spalničky totiž dostala jedna z kolegyň.

Pardubice Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spalničky v Českém rozhlase Pardubice

Spalničky v Českém rozhlase Pardubice | Foto: Honza Ptáček | Zdroj: Český rozhlas

Odebrat krev, vyplnit žádanku a všechno odnést na mikrobiologii do Pardubické nemocnice. To je řetězec, který absolvovali všichni v redakci. A veškerý postup řešili nepřetržitě s krajskou hygienickou stanicí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Odebrat krev, vyplnit žádanku a všechno odnést na mikrobiologii do Pardubické nemocnice. To absolvovali všichni v redakci

V ohrožení jsou všichni, kteří s nemocnou kolegyní přišli do kontaktu. Člověk, u kterého propukne onemocnění spalničkami, je totiž infekční už týden před propuknutím nemoci. Na testy tak musela prakticky celá redakce.

Krevní test určí, jestli má člověk v těle dostatek protilátek. „Pokud se člověk setká s nemocným se spalničkami, je důležité, aby se domluvil se svým ošetřujícím lékařem na odběrech, které určí hladinu protilátek v krvi,“ přiblížila krajská epidemioložka Olga Hegrová.

Pokud by bylo protilátek málo, musí být dotyčný tři týdny v karanténě. „Během nich se ukáže, jestli nemoc propukne, nebo ne. Máme zkušenosti, že pokud se u něj nemoc projeví, bývá to obvykle kolem 18. dne karantény,“ popisuje Hegrová.

NEMOC SPALNIČKY

Onemocnění se šíří kapénkami a je vysoce nakažlivé. Inkubační doba je 7 až 21 dní. Při léčbě je ze zákona povinná hospitalizace na infekčním oddělení a izolace po dobu sedmi dnů od objevení vyrážky. Projevy spalniček jsou horečka, kašel, rýma, světloplachost a zarudnutí očních spojivek. V ústech a na sliznici tváří mohou být bělavé tečky se zarudlým okolím. Čtvrtý až pátý den se objevuje sytě červená až fialová vyrážka, která začíná na záhlaví a šíří se na obličej, krk, břicho a končetiny.

„Oproti loňskému roku je nárůst velmi výrazný. Za předchozí dva měsíce jsme otestovali v laboratoři Pardubické nemocnice přibližně tisíc vzorků s tím, že naše laboratoř zvládá otestovat přibližně 100 vzorků denně,“ upřesňuje mluvčí nemocnice Kateřina Semrádová.

„Za celý loňský rok jsme vyšetřili přibližně 1400 vzorků, jednalo se především o naše zaměstnance,“ dodává Semrádová.

Testy na zjištění protilátek hradí pojišťovna jen v případě, že se člověk dostal do kontaktu s nemocným. Jinak jsou zpoplatněné, jak podotýká krajská epidemioložka Olga Hegrová: „Pokud si osoba chce z vlastní vůle nechat vyšetřit protilátky, tak tento zdravotnický úkon není hrazený zdravotní pojišťovnou.“

V Pardubickém kraji letos hygienici evidují už víc než 40 případů spalniček. Loni jich přitom bylo za celý rok jen osm.

Podobná je situace i v sousedním Královéhradeckém kraji. Například v Trutnově skončilo před pár dny v nemocnici asi 20 lidí a pobočku firmy Siemens, která má ve městě závod, musela omezit provoz.

Josef Ženatý, pta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme